3 najczęstsze uzależnienia wśród kobiet

Współcześnie można uzależnić się od wszystkiego, najczęściej jednak jest to alkohol, nikotyna, narkotyki, leki, praca, seks, zakupy, hazard. Poważnym problemem są również zaburzenia odżywiania.

Każde uzależnienie ma negatywny i destrukcyjny wpływ na człowieka, szczególnie na kobietę, gdyż nie bez powodu określa się ją jako słabą płeć. Uwolnienie się od nałogu jest niezwykle trudne, wymaga psychoterapii, leczenia farmakologicznego, a w przypadku alkoholu czy narkotyków także odtruwania organizmu. 

Jakie są najczęstsze przyczyny uzależniania się kobiet?

W zachowaniach uzależniających lub różnego rodzaju substancjach psychoaktywnych kobiety upatrują rozwiązania swoich problemów i zredukowania napięcia, gdyż uzależnienie jest konsekwencją problemów emocjonalnych. Kobiety popadają w różnego rodzaju nałogi z wielu powodów.

Jednym z nich są na pewno traumatyczne przeżycia, nieustannie obecny we współczesnym świecie stres, niemożność sprostania oczekiwaniom, jakie stawia się przed współczesnymi kobietami, które muszą spełniać się zawodowo, prowadzić dom i wychowywać dzieci. To sprawia, że coraz częściej sięgają po różne używki.

Skłonność do uzależnienia może także wynikać z trudnego dzieciństwa, w którym pojawiała się przemoc, wykorzystywanie seksualne oraz brak poczucia bezpieczeństwa i miłości, wynikająca z chłodnych relacji z rodziną. Ta prawidłowość dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety, co wynika z przeprowadzonych badań. 

Jak uzależnienie od alkoholu wpływa na zdrowie kobiety?

Alkoholizm jest chorobą, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Badania wskazują, że kobiety uzależniają się zdecydowanie szybciej niż mężczyźni. Najczęściej są to osoby z wyższym wykształceniem, studentki lub będące w wieku od 40 do 49 lat, mieszkanki dużych miast, które pracują zawodowo. Uzależnienie od alkoholu wyniszcza ich organizm. Doświadczają one konsekwencji spożywania alkoholu szybciej niż mężczyźni.

Wystarczy kilka lat nadmiernego spożywania trunków, aby zdrowie kobiety zostało zupełnie zdewastowane. Wynika to z mniejszej zawartości wody w organizmie kobiety niż u mężczyzn, dlatego alkohol osiąga większe stężenie. Do uszkodzenia narządów dochodzi zdecydowanie szybciej i po spożyciu mniejszych dawek. Poza tym płeć piękna wytwarza mniej enzymów przetwarzających alkohol.

Nadużywanie trunków jest bardziej niebezpieczne dla kobiet niż mężczyzn, gdyż narażone są one na choroby mózgu, serca, wątroby, a także problemy z płodnością.

Jak uzależnienie od nikotyny wpływa na zdrowie kobiety?

Podobnie jak w przypadku alkoholu palenie papierosów jest znacznie groźniejsze dla kobiet niż mężczyzn. Konsekwencje nikotynizmu dla zdrowia kobiet mogą być niezwykle poważne, dlatego powinny one jak najszybciej pozbyć się tego nałogu. W Polsce około 22% pań pali papierosy, co jest wysoką wartością. Nikotyna ma niekorzystny wpływ nie tylko na ich zdrowie, ale także na urodę i płodność.

Konsekwencją nikotynizmu mogą być nowotwory różnych narządów takich jak: język, krtań, gardło, płuca, nerki, trzustka, a także szyjka macicy i jej trzon, gdyż w papierosach znajdują się toksyczne substancje, powodujące namnażanie się komórek nowotworowych. Płuca stają się niewydolne, pojawia się przewlekły kaszel i uczucie duszności.

Innymi dolegliwościami wynikającymi z nikotynizmu może być choroba niedokrwienna serca, zakrzepica, żylaki, różne schorzenia naczyń krwionośnych, nawracające infekcje wynikające z obniżenia odporności, wrzody żołądka i dwunastnicy. Estrogeny produkowane przez kobiety sprzyjają namnażaniu się komórek nowotworowych.

Poza tym stosowanie środków antykoncepcyjnych przez palące kobiety sprzyja tworzeniu się zatorów i zakrzepów, konsekwencją czego może być nawet śmierć. Palenie papierosów sprzyja również pojawieniu się osteoporozy.

Dlaczego kobiety uzależniają się od zakupów?

Problem zakupoholizmu dotyczy przede wszystkim kobiet. Według badań aż 80 do 90% zakupoholików to kobiety. Problemy z tego rodzaju uzależnieniem pojawiają się stosunkowo wcześnie, bo już około 20 roku życia. Jak wskazują badania kompulsywnym zakupom towarzyszą najczęściej zaburzenia lękowe, obniżenie nastroju, zaburzenia odżywiania.

Niekontrolowane robienie zakupów jest najczęściej reakcją na pojawienie się negatywnych emocji lub wydarzeń. Dzięki kompulsywnym zakupom spada napięcie emocjonalne, poprawia się samopoczucie. Na rozwój zakupoholizmu ma wpływ także coraz większa dostępność  różnych dóbr konsumpcyjnych.

uzależnienie

Leczenie uzależnień we Wrocławiu

Profesjonalne ośrodki leczenia uzależnień we Wrocławiu zajmują się leczeniem osób borykających się z różnego rodzaju uzależnieniami od środków psychoaktywnych takich jak: alkohol, leki, narkotyki, dopalacze, a także w przezwyciężaniu uzależnień behawioralnych do których zalicza się zakupoholizm, uzależnienie od internetu, hazardu, gier komputerowych, czy pracoholizm.

Wykwalifikowani i empatyczni lekarze pracują z najtrudniejszymi przypadkami. Terapia polega nie tylko na podawaniu leków lecz na dobrym kontakcie z pacjentami, dzięki czemu mają oni ogromne szanse na powrót do normalnego funkcjonowania. Zajęcia prowadzone są przez certyfikowanych specjalistów terapii uzależnień.