3 powody, dla których warto zakupić grzechotkę dla niemowlaka

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było zdrowe i odpowiednio się rozwijało. Już przed narodzinami opiekunowie kompletują artykuły niezbędne do prawidłowego wychowania malucha, a gdy niemowlę pojawia się na świecie otrzymuje od członków rodziny mnóstwo prezentów. Wśród nich zwykle znajdują się ubranka i zabawki.

W wieku od 3 do 6 miesięcy niemowlęta są już w stanie chwytać zabawki, to właśnie wtedy nadchodzi czas na wręczenie mu pierwszej grzechotki, czyli zabawki niezbędnej do prawidłowego rozwoju maluszka.

Dlaczego grzechotka dla niemowląt jest tak istotna? Poznaj 3 powody, dla których musisz ją kupić.

Rozwój koordynacji wzrokowo-słuchowej dziecka podczas zabawy grzechotką

Zanim dziecko nauczy się chwytania zabawek, można po prostu stawiać grzechotki w ich polu widzenia lub trzymając zabawkę zachęcić dziecko do nauki obserwowania. Grzechotki wspomagają rozwój maluszka, a zwłaszcza umiejętność śledzenia poruszającego się przedmiotu. Wpływają także na koncentrację i naukę koordynowania swoich oczu, aby nadążać za zabawką.

rozwój dziecka z grzechotką

Potrząsanie grzechotką wiąże się z wydawaniem przez nią dźwięków. Zabawki tego typu zachęcają dziecko do odkrywania środowiska i skupiania się na miejscach, z których wydobywa się dźwięk. Ćwiczą one też pamięć malucha, dzięki czemu dzieci rozpoznają dźwięki i reagują na nie. Grzechotki wpływają także na uwrażliwienie niemowląt na hałas.

Grzechotka dla dzieci rozwijająca umiejętności motoryczne

W miarę rozwoju dziecka, grzechotki przyczyniają się do rozwoju umiejętności motorycznych. Maluch uczy się trzymać oraz potrząsać grzechotką w powietrzu, a po zdobyciu tej umiejętności następuje etap wkładania zabawek do ust i poznawania przedmiotów zarówno za pomocą rąk, jak i języka. Na rozwój koordynacji i motoryki mają wpływ także ruchome elementy grzechotki, które dziecko może skręcać, przesuwać i obracać.

Po piątym miesiącu życia grzechotka znacznie przyczynia się do zdobycia bardzo ważnej umiejętności ruchowej jaką jest raczkowanie. Na początku dziecko uczy się wygodnie leżeć na brzuchu i podnosić w tej pozycji głowę, później zdobywa umiejętność czołgania w celu dotarcia do grzechotki, a ostatecznie zabawka przyczynia się do podjęcia pierwszych prób raczkowania.

Zróżnicowana powierzchnia grzechotek rozwija zmysł dotyku maluszka. Już w pierwszych miesiącach dziecko poznaje kształty, wielkości i faktury. Coraz uważniej obserwuje rzeczy i uczy się ich cech, funkcji i przeznaczenia. Grzechotki przyczyniają się też do usprawnienia koordynacji wzrokowo-ruchowej, czyli zdolności zsynchronizowania ruchów z tym, co dostrzega się wzrokiem.

z wysokiej jakości materiałów grzechotka dla dzieci

Nauka związków przyczynowo-skutkowych z grzechotką dla dzieci

Poprzez coraz większy kontakt dziecka z otaczającą rzeczywistością zdobywa ono coraz więcej informacji o rzeczach i zjawiskach. Ruchome elementy grzechotek sprawiają, że u dzieci zaczyna kształtować się logiczne myślenie i umiejętność przewidywania różnych zjawisk. Zabawa grzechotką pomaga dostrzec maluszkowi różnice w kształtach, ciężkości, a nawet w skutku, jaki wywoła energiczne ruszanie nią. Istnieją także grzechotki, których dźwięk uruchamiany jest poprzez przycisk, co w efekcie stanowi dobrą lekcję rozumienia przyczyny i skutku, pokazując tym samym dziecku zasadę akcji i reakcji.

Gdzie znaleźć grzechotkę dla Twojego maluszka?

Pamiętaj, że Twój maluch będzie bawił się grzechotką nie tylko rękoma, ale będzie wkładać ją również do ust, dlatego koniecznie zwróć uwagę na symbole, ostrzeżenia i instrukcje dotyczące bezpieczeństwa oraz użytkowania zabawki. Równie ważną kwestią są materiały wykorzystane do jej produkcji. Substancje chemiczne, które dodaje się często w celu zmiękczenia plastiku mogą negatywnie wpływać na zdrowie dziecka.

Staraj się wybierać sklepy mające w swojej ofercie grzechotki dla dzieci, które są opatrzone specjalnymi certyfikatami. Tego rodzaju zabawki są zazwyczaj staranniej wykonane, bardziej odporne na uszkodzenia, ale przede wszystkim bezpieczniejsze.