5 kroków do skutecznego sprzątania po zalaniu garażu

Garaż jest takim miejscem w domu, do którego nie przywiązujemy zbyt dużej uwagi, jeśli chodzi o prawidłowe zabezpieczanie tej przestrzeni. To właśnie tam składujemy i montujemy wszystkie urządzenia czy przedmioty, które wszędzie indziej nie pasują i w rezultacie może tam dojść do kilku wypadków. Jedną z najczęstszych przykrych niespodzianek jest zalanie. Może ono mieć różne powody i ciężkie do ogarnięcia skutki, dlatego zobaczmy, jak działać w przypadku zalania, by odnieść jak najmniej szkód. 

Jakie są powody zalania garażu?

Jednym z najczęstszych powodów zalania są warunki atmosferyczne. Jeśli garaż nie ma odpowiednich fundamentów, wówczas podczas ulewnych deszczy czy topniejącego śniegu zalanie jest bardzo prawdopodobne.

Natomiast są jeszcze inne przyczyny, do których można zaliczyć nieszczelność różnego rodzaju rur grzewczych i kanalizacyjnych, które bardzo często przechodzą przez garaż, w którym nie za często przeprowadza się przegląd tych systemów. Prowadzi to również do pęknięcia, rozszczelnienia, czy zapchania i w rezultacie zalania nie tylko podłóg, ale także ścian. 

Najrzadszym powodem, ale również się pojawiającym, jest niewłaściwa budowa garażu. Nieraz w jego konstrukcji znajdują się ubytki, jak np. dziury w dachu, przez które również może dostać się deszcz i zalać całą przestrzeń. 

Jak oczyścić garaż po zalaniu – krok po kroku?

Sprzątanie po zalaniu garażu przy emocjach, jakie towarzyszą temu nieprzyjemnemu wypadkowi, może być bardzo uciążliwe i bardzo wielu ludzi nieraz nie wie, jak sobie z nim poradzić. Warto wtedy się uspokoić i działać zgodnie z poniższymi krokami. 

  1. Na samym początku najważniejsze jest usunięcie wody z zalanej przestrzeni. Nie musi to być oczywiście cała zalegająca woda, jednak w głównej mierze powinna być ona odprowadzona, zanim przejdzie się do następnych działań. 
  2. Po wstępnym usunięciu wody należy wynieść wszystkie przedmioty, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Kolejność tych dwóch kroków jest sporna, aczkolwiek warto zastanowić się, czy ważniejsze są dla nas przedmioty znajdujące się w garażu, czy ściany, które przy długim zaleganiu wody mogą przesiąknąć wilgocią i być już do gruntownego remontu. Na tym etapie istotne jest również wyniesienie wszystkich śmieci, jakie pojawiły się w wyniku zalania, jak i wyrzucenie przedmiotów, które uległy całkowitemu zniszczeniu.
  3. Po takim przygotowaniu przestrzeni można przejść do całkowitego osuszania garażu i naprawy uszkodzeń, jakie wyrządziło zalanie. W zależności do stopnia uszkodzeń może to być najdłuższy lub też najkrótszy krok, jednak bez naprawy i usunięcia skutków powodzi nie można przejść do kolejnego kroku. 
  4. Całkowita dezynfekcja, czyli czyszczenie i odkażanie wszystkich przedmiotów, które udało się odratować. Odkazić należy wszystko, włącznie z ewentualnym oświetleniem i oknami, których zalanie raczej nie dotknęło. Wykonuje się je silnymi środkami chemicznymi, by nie dopuścić do rozwoju drobnoustrojów i grzybów wynikających z dużej wilgotności powietrza. 
  5. Na sam koniec należy się zająć właśnie powietrzem. Mimo dokładnego oczyszczenia garażu, w powietrzu w dalszym ciągu wilgotność jest bardzo duża. Może ona wpłynąć na wcześniejsze prace, dlatego zwieńczeniem sprzątania po zalaniu jest ozonowanie. Jest to proces, dzięki któremu z wykorzystaniem ozonu dokładnie oczyszcza się całą przestrzeń, w tym głównie powietrze, ale cząsteczki tlenu zawarte w ozonie potrafią wniknąć naprawdę wszędzie i jeszcze raz wszystko odkazić nadając przestrzeni świeżość jak po burzy. 

Widać więc, że przy osuszaniu garażu nie trzeba panikować. Wystarczy kilka kroków podjętych od razu i prawdopodobnie będziemy w stanie uniknąć nieprzyjemnych skutków zalania, w tym gruntownego i kosztownego remontu. 

Pomoc przy zalaniu garażu

Na koniec warto jednak dodać, że przy ilości pracy, jaką nieraz trzeba włożyć w cały proces sprzątania garażu po zalaniu najlepiej zaangażować specjalną firmę sprzątającą. Samodzielne sprzątanie może skutkować niedokładnością, przemęczeniem lub nawet niebezpieczeństwem dla zdrowia, jeśli nieodpowiednio użyjemy środków czyszczących. Najlepiej więc skontaktować się ze specjalistami, dzięki którym będziemy mieć pewność, że cały proces czyszczenia garażu przebiegnie szybko, dokładnie i bezpiecznie.