5 najpopularniejszych zabiegów ginekologii estetycznej

Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej cieszą się w Polsce coraz większą popularnością i nie są już tematem tabu. Kobieta, która ma prawo cieszyć się z każdej części swojego ciała przechodzi w ciągu życia wiele zmian, które mogą wpływać negatywnie na wygląd lub stan jej pochwy i dróg rodnych. Ginekologia estetyczna to stosunkowo młoda dziedzina zabiegowa, której celem jest poprawa wyglądu i funkcjonalności dróg rodnych kobiet po porodach, ale też kobiet które z pewnych względów nie są zadowolone z wyglądu swoich narządów płciowych. Przedstawiamy 5 najpopularniejszych zabiegów ginekologii estetycznej, które można wykonać dziś w specjalistycznych klinikach ginekologicznych.

Poporodowa plastyka pochwy

Wiele kobiet słyszy po raz pierwszy o możliwościach ginekologii estetycznej dopiero po urodzeniu dziecka, kiedy to kobiece narządy płciowe zostają często poważnie uszkodzone. Dzięki możliwościom specjalistów z dziedziny ginekologii możliwe jest jednak ich naprawienie – nadmierne rozciągnięcie pochwy i krocza lub blizny powstałe w wyniku ich nacinania nie muszą być wieczną pamiątką z narodzin dziecka. Poporodowa plastyka pochwy polega na chirurgicznym zwężeniu pochwy, poprawie napięcia mięśni i eliminowaniu luźności okolic intymnych, poprawiając przy tym także ich wygląd zewnętrzny. Co ważne, zabiegi tego typu mają pozytywny wpływ na doznania seksualne kobiety i między innymi z tego powodu są jednym z najczęściej podawanych przez kobiet powodów operacji.

Labioplastyka – dla lepszego wyglądu i samopoczucia kobiet

Drugim co do popularności zabiegiem w ginekologii estetycznej jest labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych mniejszych lub większych. Zabieg polega tu na korekcie wielkości i kształtu warg sromowych i może być stosowany zarówno u kobiet, które chcą zwyczajnie poprawić estetykę swoich narządów płciowych, jak i u kobiet które z powodu przerostu warg sromowych nie mogą się cieszyć pełnym komfortem życia codziennego. Hipertrofia, czyli przerost warg sromowych może utrudniać wykonywanie niektórych sportów, ograniczać kobietę przy wyborze bielizny, utrudniać codzienne poruszanie się a nawet sprawiać ból. Dzięki labioplastyce możliwe jest dziś wyeliminowanie tego problemu – po 4-6 tygodni od zabiegu kobieta może wrócić do pełnej aktywności seksualnej i cieszyć się nowym kształtem swoich kobiecych narządów bez bólu i kompleksów.

Redukcja napletka łechtaczki

Łechtaczka to najbardziej erogenny narząd w ciele kobiety i jedyny służący wyłącznie przyjemności seksualnej. Wiele kobiet nie może czerpać z niego pełnej przyjemności ze względu na utrudniony dostęp przez napletek łechtaczki. Celem hoodoplastyki jest odsłonięcie łechtaczki poprzez usunięcie pokrywającego ją fałdka skóry, który w wielu przypadkach zaburza nie tylko jej odczucia seksualne ale także wygląd samych kobiecych narządów płciowych. Zabieg ten nie jest wykonywany tak często jak dwa poprzednie, jednak z pewnością cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony zarówno młodych, jak i bardziej dojrzałych kobiet.

Małoinwazyjne zabiegi ginekologii estetycznej – wypełnianie warg sromowych

Podobnie jak w przypadku hipertrofii, w związku z którą powiększone wargi sromowe mogą sprawiać kobiecie problemy w życiu codziennym, atrofia, czyli zanik warg sromowych może sprawiać kobiecie wiele przykrości. Małoinwazyjne zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej są w stanie poradzić sobie z tym problemem, proponując zastosowanie wypełniaczy które powiększą i ujędrnią wargi sromowe. Najczęściej stosowanym i najbezpieczniejszym wypełniaczem jest tu oczywiście kwas hialuronowy, choć w wielu zabiegach stosuje się także własny tłuszcz pacjentki odessany z innej partii ciała. Zabieg wypełniania warg sromowych łączy się często z liposukcją wzgórka łonowego, co pozwala na wykonanie dwóch ważnych zabiegów w jednym znieczuleniu. Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego mogą być stosowane także do uwypuklania punktu G.

Zabiegi laserowe w ginekologii estetycznej

Ostatnią grupą popularnych zabiegów plastycznych w obrębie kobiecych narządów rozrodczych są zabiegi laserowe, dzięki którym możliwe jest obkurczenie mięśni i przywrócenie im właściwej sprężystości i napięcia. Zabiegi takie wykonuje się często u kobiet, które w okresie menopauzy lub po kilku porodach mają problemy z utrzymaniem moczu lub elastycznością pochwy. Zabiegi laserowe można wykorzystać do przywrócenia odpowiedniego nawilżenia pochwy i odbudowania jej naturalnej błony śluzowej – problemów, z którymi boryka się na co dzień wiele kobiet.