5 wspaniałych atrakcji Krakowa, które musisz znać!

Kraków to najbardziej znane polskie miasto. Do 1795 roku pełniło ono nawet funkcję stolicy naszego kraju. Wielu do dziś upiera się, że niezasłużenie została mu odebrana ta rola na rzecz Warszawy, bowiem to właśnie Kraków jest najpiękniejszym miastem w Polsce, a także ośrodkiem wielu wydarzeń kulturalnych, nawet tych o skali światowej. Atrakcji w Krakowie rzeczywiście nie brakuje. Poniżej przedstawiamy Wam listę zabytków, które koniecznie powinniście zwiedzić, podczas wizyty w tym wyjątkowym mieście.

Zamek Królewski na Wawelu

To niekwestionowany punkt obowiązkowy. Krakowski Zamek Królewski stanowi prawdziwą i bardzo okazałą wizytówkę miasta. W rezydencji tej znajduje się aż 71 sal wystawowych oraz dwie, okazałe klatki schodowe: Poselska i Senatorska. Pomieszczenia zachowane są w tylu renesansowym i barkowym. Dla zwiedzających udostępnione są Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny, Zbrojownia, Sztuka Wschodu oraz, najmłodsze spośród wszystkich, Ogrody Królewskie ukazujące ogród z czasów renesansu.

Stare Miasto

Krakowski rynek jest niezwykle klimatycznym miejscem zachęcającym do spacerów oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. Organizowane są to bowiem różnego rodzaju imprezy i wydarzenia kulturalne, między innymi Parada Smoków lub Finał Parady Lajkonika. Najbardziej rozpoznawalnym punktem jest budynek Sukiennic. Od 2010 roku znajduje się tam wejście do Podziemi Rynku Głównego. Wokół rynku umiejscowione zostały wyjątkowe kamieniczki zachwycające pięknem swojej architektury.

Sukiennice

Kazimierz

Żydowska dzielnica miasta, uchodząca za serce nocnego, krakowskiego życia. Znajduje się tutaj wiele klimatycznych kawiarni, pubów i restauracji, które przyciągają mieszkańców i turystów o każdej porze dnia i nocy. Wiele osób utrzymuje, że atmosfera panująca na Kazimierzu jest wyjątkowa i nieporównywalna do żadnego innego miejsca. Latem maja tu miejsce liczne koncerty i festiwale, co dodatkowo wpływa na popularność tego miejsca.

Smok Wawelski

Znajduje się u podnóży wzgórza wawelskiego. Jego postać związana jest z legendą o smoku, który miał terroryzować miasto, aż został pokonany przez dzielnego szewca. Rzeźba smoka co kilka minut zionie ogniem, co stanowi dodatkową atrakcję dla turystów, którzy starają się uwiecznić tę wyjątkowa chwilę na fotografii.

Kraków-Wawel

Zakrzówek

Jedna z dzielnic Krakowa oraz miejsca, w którym mieszkańcy miasta bardzo chętnie spędzają swój czas wolny. Na Zakrzówku znajduje się bowiem zalew, przy brzegach którego można odpocząć od codziennego zgiełku miasta. Kąpiel w wodzie jest co prawda obecnie zabroniona, jednak teren jest udostępniany do celów nurkowania. Pod woda na głębokości 7-31 metrów znajdują się liczne zabytki: duży fiat, autobus. Furgonetka, łodzie, dawna przebieralnia, a także tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę.


Patronat i pomoc w przygotowaniu → auschwitzsaltminetours.co.uk