Agencja aktorska i jej cele

Agencja aktorska pełni rolę pośrednika pomiędzy aktorem, a pomiędzy wytwórniami filmowymi. Do agencji filmowych zgłasza się mnóstwo osób – zarówno amatorów jak i dyplomowanych aktorów. Agenci, którzy pracują w agencjach przeprowadzają dość bezwzględną selekcję. Różne są kryteria, według te osoby przyjmowane są do agencji. Przede wszystkim zależy to od miejsca, agentów, zasad jakie panują w agencji oraz zapotrzebowania rynku. Należy bowiem pamiętać o tym, że przyszłych aktorów przyjmuje się nie tylko filmów. Aktorzy mogą dostać rolę w filmie, serialu, ale i  w teledysku czy w reklamie. Cele agencji aktorskiej to przede wszystkim wypromowanie aktora. W momencie, gdy osoba przychodząca na casting posiada odpowiednie zdolności aktorskie, znajomość języka filmowego czy – co często jest decydujące – odpowiedni typ urody, ma wielkie szanse na podpisanie umowy z agencją.

Kto może skorzystać z agencji aktorskiej?

znani aktorzy - agencja aktorskaKażdy, kto traktuje aktorstwo jako swoją pasję, hobby lub jako sposób na życie – może liczyć na pozytywną opinię agentów. Agencja aktorska rozszerza nasze horyzonty – dzięki agentom bowiem, każdy kto ma predyspozycje, może znaleźć zatrudnienie na planie filmowym. Pośrednicy kontaktują się z reżyserami, producentami filmowymi oraz wyszukują odpowiednich okazji, w których mogłaby sprawdzić się niejedna osoba, która zainteresowana jest podjęciem pracy na planie filmowym. Korzyści, jakie płyną ze współpracy z agencją aktorską, są ogromne nie tylko dla samego aktora, ale i dla agencji oraz dla producentów filmów i seriali.

Czy faktycznie młodym aktorom jest łatwiej?

Każdy, kto marzy o karierze aktorskiej lub chce zostać zauważonym, zyska o wiele więcej nawiązując współpracę z agencją aktorską. Jest to w pewnym sensie pośrednik, dzięki któremu mamy większe szanse na zaistnienie w telewizji lub w teatrze. Samemu dość trudno jest się wypromować, co wielokrotnie zwiększa istotę agencji. Młodzi aktorzy lub kandydaci na aktorów dopiero stoją na progu kariery, której rozwój może zapewnić właśnie pośrednik, czyli agencja aktorska.
Warto jednak pamiętać, że mimo świetnego ruchu scenicznego oraz dzięki rozumieniu języka filmu, czasami może zabraknąć nam jednej cechy, która sprawi, że nie zostaniemy obsadzeni w danym filmie. Często na castingach możemy zostać ‘’popchnięci’’ dalej dzięki naszej urodzie lub odpowiedniej mimice, sposobie wysławiania się itp. Tak więc cechy niezależne od warsztatu, jaki posiadamy również wpływają na rozwój naszej kariery. Cechy takie są praktycznie zawsze doceniane przez agentów i wykorzystywane przez producentów i reżyserów.
Zgłaszanie się do agencji aktorskiej jest krokiem, który może nam otworzyć drzwi do kariery. Warto więc wiedzieć o istnieniu takich agencji oraz o zasadach, na jakich one działają i co możemy dzięki nim zyskać.