Barwniki naturalne w kosmetykach

Nie da się ukryć, że sposób produkcji kosmetyków w ostatnim czasie bardzo się zmienił. Dawniej stawiano na ilość i wygląd, niekoniecznie uwzględniając dobry skład, natomiast dzisiaj to właśnie naturalny i podstawowy skład jest priorytetem w produkcji. Kluczową rolę w tym składzie mają barwniki, ponieważ to one były najczęściej sztucznym elementem. Zobaczmy więc w jaki sposób zmieniono go w naturalny składnik kosmetyków. 

Do jakich kosmetyków daje się barwniki?

Oczywistością jest, że to właśnie kosmetyki kolorowe, tzn. podkłady, szminki, cienie itp. będą zawierały najwięcej barwinków. Nie znaczy to jednak, że bardziej chemiczne i pielęgnacyjne produkty takie jak pasty do zębów, płyny do płukania i balsamy, będą ich pozbawione, po prostu w tym wypadku barwniki odegrają inną rolę. 

Jakie naturalne barwniki kosmetyczne wyróżniamy?

Dzielą się one na dwa rodzaje – pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Cechują się one właśnie tym, że są pozyskiwane albo od roślin, albo od zwierząt, oczywiście z uwzględnieniem najwyższego bezpieczeństwa. 

Barwniki roślinne

Mimo, że dopiero od niedawna stawia się na naturalność, to większość naturalnych barwników w kosmetykach już od dawna pochodzi właśnie z roślin. Można do nich zaliczyć:

  • Hennę – produkowaną z liści lawsonii bezbronnej, czyli zielonego krzewu. Jego liście zawierają substancję, dzięki której można nadać kosmetykom barwy od rudych, przez brąz aż po czarny. Jest ona najczęściej wykorzystywana do farbowania włosów i skóry dlatego można ją znaleźć w produktach do włosów oraz w kremach i balsamach.
  • Chlorofil – pozyskiwany z liści roślin pokrzywopodobnych. Barwi na różne odcienie zieleni, dzięki czemu jest wykorzystywany w pastach do zębów, mydłach i kremach, zwłaszcza przeciwtrądzikowych. 
  • Karotenoidy – jest to nic innego jak beta-karoten zawarty np. w marchewkach i pomidorach. Nadaje on produktom, jak i skórze żółtej, pomarańczowej i czerwonej barwy, dlatego bardzo często jest wykorzystywany w różach do policzków i w najróżniejszych produktach opalizujących. 
  • Szafran – jego żółtoczerwony odcień uzyskuje się dzięki sproszkowaniu szafranowych kwiatów. Używa się go najczęściej do produkcji szminek oraz w mniejszym stopniu do produkcji kremów nawilżających. 
  • Kurkuminę – otrzymywana z żywicy kurkumy posiada pomarańczowo-żółty kolor, jednak produktom nadaje barwy zielonkawo-żółtej, dzięki czemu sprawdza się bardzo dobrze zarówno w kremach do twarzy, jak i w balsamach opalizujących.

kosmetyki

Barwniki zwierzęce

W przypadku naturalnych barwników kosmetycznych pochodzenia zwierzęcego sprawa wygląda nieco inaczej. Są one używane do produkcji, jednak znacznie rzadziej, dlatego też jest ich mniej. Wszystko przez wzgląd na rosnącą liczbę kosmetyków wegańskich, które zwyczajnie nie mogą zawierać pochodnych odzwierzęcych. Jeśli jednak znajdziemy kosmetyki z takimi barwnikami, to będą to najczęściej:

  • Karmin – otrzymywany z mszyc żyjących na kaktusach; jego czerwona barwa służy do wyrobu szminek.
  • Karmazyn – pozyskiwany z czerwców (owadów); służy głównie do barwienia kremów do twarzy na kolor błękitny.
  • Purpura tyrajska – coraz rzadziej stosowana służy do barwienia kosmetyków kolorowych na różne odcienie purpury; pozyskiwana z mięczaków z Morza Śródziemnego.

Po co barwi się kosmetyki?

Wiadomo, że w kosmetykach kolorowych to barwniki nadają barwę ustom, policzkom, czy powiekom, jednak w przypadku innych kosmetyków barwa ma zachęcić do ich zakupu. Wiadomo, że najlepiej sprzedają się kremy mające kolor skóry, balsamy mające kolor zbliżony do zapachu (np. róż do truskawki), czy pasty do zębów w kolorze zielonym oznaczającym świeżość. 

Ponadto barwniki kosmetyczne naturalne posiadają również szereg sprzyjających naszemu ciału właściwości. Większość z nich odkaża, nawilża, ujędrnia, koi, a nawet leczy, dlatego ich użycie w kosmetykach może znacznie ulepszyć ich działanie i wbrew pozorom poprawić ich skład. 

Podsumowanie

Można zauważyć, że naturalne barwniki kosmetyczne są ostatnio bardzo pożądanym tworzywem składu wielu produktów tak pielęgnacyjnych, jak i do makijażu. Wszystko dzięki temu, że oprócz roli barwiącej mogą one również poprawić jakość naszej skóry poprzez właściwości zawarte w roślinnych i zwierzęcych składnikach wykorzystywanych do ich tworzenia. Barwniki naturalne są przyszłością i jeśli chcemy wybrać dla siebie odpowiednie kosmetyki, to warto uwzględnić ich obecność w składzie produktów.