Bezpieczny sposób na usunięcie ciąży

W wielu krajach świata i Europy, zakup tabletek przerywających ciążę (tzw. tabletek wczesnoporonnych) nie jest w żaden sposób skomplikowany – farmakologiczne sposoby na bezpieczne usunięcie ciąży są tam legalne i zdecydowanie zalecane przez lekarzy ponad innymi, znaczniej groźniejszymi sposobami. Kwestia decyzji o usunięciu ciąży powinna ostatecznie należeć do kobiety, a podejście wspomnianych krajów jest wyraźnym krokiem w stronę kobiet i ich praw. Likwidacja niechlubnego „łyżeczkowania”, czyli chirurgicznej metody usunięcia ciąży jest jednym z zadań, jakie wzięła na siebie Światowa Organizacja Zdrowa. Zatwierdzona przez nich aborcja farmakologiczna  to metoda bezpieczna, szybka i przede wszystkim skuteczna. Na czym polega, jak działa i jak wygląda on w świetle prawa?

Działanie tabletek wczesnoporonnych

Jedną z najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać podczas stosowania tabletek wczesnoporonnych jest czas. To od tego jak szybko zostanie przyjęta tabletka zależy jej skuteczność. Najpopularniejsza obecnie na rynku tabletka ellaOne, dostępna w większości krajów na świecie, swoje najlepsze działanie wykazuje w pierwszej dobie od odbycia stosunku i z każdą godziną traci swoje właściwości. Przyjmuje się, że po 5 dniach jej skuteczność jest już bliska zeru. Jeśli więc kobieta zdecyduje się na tą formę zapobiegnięcia ciąży, szybkie działanie jest niezbędne.

tabletka dzień po

 

Działanie tabletek poronnych, choć bezpieczniejsze od chirurgicznych metod, nie powinno być stosowane jako deska ratunkowa w przypadku każdego niezabezpieczonego stosunku. Działanie tabletki poronnej polega na zatrzymaniu uwolnienia komórki jajowej lub jej osadzenia się w wyściółce macicy, jeśli jajeczko zostało już uwolnione i zapłodnione.

 

Tabletki poronne powodują w ciele kobiety nagłą reakcję hormonalną, która oddziałuje na wszystkie zmiany zachodzące w ciele kobiety podczas pierwszych dni od zapłodnienia i powoduje, że do ostatecznego zagnieżdżenia się zarodka nie dochodzi.

Ze względów na uwalnianie się po zażyciu tabletki poronnej ogromnych dawek hormonów w ciele kobiety, lekarze i specjaliści z Światowej Organizacji Zdrowia odradzają zażywania tabletki kilkakrotnie podczas jednego cyklu miesiączkowego. Zbyt częste ich przyjmowanie mogłoby zniszczyć wrażliwą równowagę hormonalną ciała w sposób trwały.

Wybór odpowiedniej metody aborcji farmakologicznej

Jak już zostało wspomniane na początku, aborcja chirurgiczna jest dość niebezpieczną dla zdrowia kobiet metodą. Przyjmuje się, że dziennie z powodu źle wykonanej „skrobanki” umiera kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kobiet na całym świecie. W tak ogromnej skali liczba ta może zdawać się niewielka, jednak to w dalszym ciągu duża liczba kobiet umierających z powodu aborcji na przestrzeni roku. A przecież da się bezpieczniej.

Na rynku farmakologicznym dostępne są obecnie dwa główne rodzaje substancji aktywnych będących bazowymi składnikami tabletek wczesnoporonnych. Jedna z nich, levonorgestrel, może być zażywana maksymalnie na trzeci dzień od odbycia stosunku. Druga, octan uliprystal, do piątego dnia od potencjalnego zajścia w ciążę. To właśnie ta druga substancja jest głównym składnikiem najpopularniejszej obecnie ellaOne. Warto zaznaczyć, że według opisanego powyżej sposobu działania tabletki, środki dostępne bez recepty nie przerywają ciąży, a raczej zapobiegają jej powstaniu, czyli zagnieżdżeniu się jajeczka w macicy.

Tabletki w dalszych etapach ciąży

Pojęcie aborcji jest tematem niezwykle kontrowersyjnym na całym świecie. Podczas gdy jedni uważają, że usuwanie ciąży powinno być legalne na każdym etapie rozwoju płodu, inni nie dopuszczają nawet wczesnoporonnych tabletek antykoncepcyjnych. Warto pamiętać, że niektóre przypadki ciąży zagrażają bezpośredniemu zdrowiu kobiety. To właśnie wtedy większość krajów zgodnie przyznaje, że ciąża powinna zostać usunięta.

Choć w świecie medycyny istnieją rozwiązania farmakologiczne pozwalające na usunięcie ciąży w pierwszym trymestrze i metody te są stosowane pod ścisłym nadzorem lekarzy, nie warto na własną rękę poszukiwać tabletek z niezaufanych źródeł. Ostatecznie są one bowiem związkami chemicznymi. Tylko te oficjalnie zatwierdzone przez środowiska medyczne są bezpieczne dla zdrowia kobiety – w innym wypadku ryzyko utraty zdrowia lub życia jest zbyt wysokie. Jeśli kobieta uzna za konieczne zażycie tabletki aborcyjnej (z powodu nieplanowanego, niezabezpieczonego stosunku, gwałtu, czy innych nieprzewidzianych okoliczności), wykorzystanie dostępu do legalnych tabletek wczesnoporonnych pochodzących z apteki jest najlepszym wyjściem.