Chirurgia bariatryczna i plikacja żołądka.

Plikacja żołądka to działanie w obszarze chirurgii bariatrycznej, jest stosowana od niedawna. Przy użyciu tej metody nie ma potrzeby usuwania fragmentu żołądka lub stosowania sztucznych materiałów. Ta metoda ma wysoki poziom efektywności, daje pacjentom szanse na dłuższe, lepsze życie bez nadprogramowych kilogramów.

Plikacja żołądkowa jako bariatryczny sposób na otyłość

Na początku plikacja żołądka w leczeniu otyłości była weryfikowana na zwierzętach. Badania wskazały, że jest to zabieg bezpieczny. Pierwsze operacje z wykorzystaniem tej mody miały miejsce   w roku dwutysięcznym.

Jak leczyć nadwagę

Zabieg jest przeprowadzany laparoskopowo. W okolicy brzucha wykonuje się kilka nacięć o niewielkim rozmiarze i wprowadza się do niego odpowiednie narzędzia, które pozwalają wyświetlić na monitorze cyfrowy podgląd na żołądek. Podczas zabiegu pacjent jest poddany znieczuleniu ogólnemu. Operacja ma na celu zmniejszenie rozmiaru żołądka poprzez „wciśnięcie” jego fragmentów w kierunku centrum narządu. Aby przeprowadzony zabieg był trwały, tkanki żołądka zostają złączone ze sobą za pomocą szwów. Pacjent jest poddany zabiegowi od 40 do 120 minut. Po pomyślnej finalizacji, pacjent musi zostać w klinice minimum dwie doby.

Plikacja nie jest zabiegiem stałym, jest odwracalna. Po tego rodzaju bariatrii zalecona jest odpowiednia dieta, a proces redukcji wagi przebiega szybciej niż przed zabiegiem. (zob. źrodło: [1])

Plikacja żołądkowa – zalety:

– nie ma konieczności nacinania / otwierania / eliminacji fragmentu żołądka

– uczucie pełnego żołądka, co prowadzi do spożywania małych porcji pokarmu

– podczas zabiegu stosowane są specjalne nici, nie ma potrzeby stosowania różnego rodzaju ciał obcych (co jest praktykowane podczas umiejscawiania balonu żołądkowego lub opaski żołądkowej)

– zabieg wykonywany jest laparoskopowo, co redukuje prawdopodobieństwo powikłań oraz zmniejsza czas rekonwalescencji

– zachowanie regulacji uczucia sytości i głodu

Plikacja żołądkowa – wady:

– możliwość powstania nieprawidłowości podczas wchłaniania witamin z grupy B (głównie b12)

– możliwość upośledzenia wchłaniania żelaza ze spożywanych pokarmów

– jest to stosunkowo nowa metoda, nie wiadomo więc jakie mogą być jego długofalowe skutki uboczne

– opcja, że pacjent źle zniesie znieczulenie, sam zabieg, jak i okres rekonwalescencji

– nie ma wystarczającej ilości badań na temat jego skuteczności i bezpieczeństwa

Badania, które trzeba wykonać przed zabiegiem:

– badanie moczu

– badanie krwi

– stężenie mocznika i kreatyniny w krwiobiegu

– badanie elektrokardiograficzne serca

– badanie poziomu elektrolitów

– USG jamy brzusznej

– RTG klatki piersiowej


Chory przed przystąpieniem do zabiegu ma obowiązek podpisać odpowiedni formularz, po czym lekarz prowadzący przeprowadza z chorym dokładny wywiad. Koniecznie jest poinformowanie lekarza o stosowanych lekach i ewentualnych alergiach.


Nasze źródła danych: [1] – klinika KCM, porównaj z ⇒ http://kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/chirurgia-laparoskopowa-i-leczenie-otylosci-3d,128.htm