Chirurgia plastyczna po wypadku – kwestia estetyki

Chirurgia plastyczna jest jedną z najszybciej i najlepiej rozwijających się dziedzin medycyny. W dzisiejszych czasach z usług chirurgów plastycznych korzysta coraz więcej osób. Niestety, ze względu na swoją popularność chirurgia plastyczna zyskała złą sławę.

Uważana za wymysł nowobogackich chcących poprawić za wszelką cenę swój wygląd, jest ona błędnie mylona z korekcyjną, życzeniową medycyną estetyczną. A przecież chirurg plastyczny ratuje zdrowie i życie w takim samym stopniu, jak każdy kolega w jego profesji. Czym tak naprawdę zajmują się chirurdzy plastyczni i na czym polega chirurgia plastyczna dla osób po wypadku? Kto może ubiegać się o refundację NFZ i jacy pacjenci najczęściej trafiają na stół chirurga plastycznego?

 

Nie tylko estetyka

Chirurgia plastyczna ma za sobą ciężkie lata, jednak dziś coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, iż nie jest ona wyłącznie narzędziem do poprawiania wyglądu. Chirurgia plastyczna jest dla wielu jedyną szansą na powrót do zdrowia i normalnego, codziennego funkcjonowania w społeczeństwie i to właśnie ten odłam medycyny estetycznej powinien być gloryfikowany.

Chirurgia plastyczna otwiera nowe możliwości zarówno dla pacjentów z chorobami wrodzonymi i związanymi z nimi deformacjami, jak i dla osób, których wygląd ucierpiał na wskutek wypadku i dziś stanowi problem nie tylko wizerunkowy, ale przede wszystkim zdrowotny – informuje klinika KCM z Jeleniej Góry.

 

Powypadkowi pacjenci chirurga plastycznego

O poważnych wypadkach słyszy się niemal codziennie. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że osoby które przeżyły taki wypadek wcale nie wyszły z niego bez uszczerbku na zdrowiu. Poza oczywistymi złamaniami zdarzają się bowiem takie urazy, których gips lub ponowne złożenie kości zwyczajnie nie uratuje.

W takich przypadkach konieczna będzie pomoc chirurga plastycznego. Na jego stół trafiają pacjenci z obszernymi poparzeniami skóry, na których należy wykonać jej przeszczep, pacjenci z uszkodzonymi fragmentami twarzoczaszki a także różnego rodzaju deformacjami ciała, których nie jest w stanie naprawić chirurg ogólny.

Bardzo często zdarza się, iż uszkodzenia wywołane wypadkami zagrażają normalnemu funkcjonowaniu ze względu na blokowanie dróg oddechowych czy układu pokarmowego. I choć wydawać by się mogło, iż operacja plastyczna nosa to zabieg ze względów czysto estetycznych, czasem i ona może ratować życie.

 

Refundacja NFZ szansą na odzyskanie normalnego życia

Operacje plastyczne należą do jednych z najdroższych zabiegów zarówno w Polsce, jak i na świecie. W związku z tym nie każdy może sobie na nie pozwolić, a jak wspomnieliśmy wcześniej, są one często jedyną drogą do odzyskania pełnej sprawności i powrotu do normalnego życia.

W przypadku osób tych refundacja NFZ jest jedynym sposobem na uzyskanie koniecznej pomocy. Jakie przypadki podlegają pod zwrot kosztów z Narodowego Funduszu Zdrowia? Rekonstrukcje i korekty zniekształconych partii twarzy lub ciała będących skutkiem poważnego wypadku lub pożaru są jedynymi z najczęściej wykonywanych, refundowanych operacji plastycznych. Osoby poszkodowane w takich wypadkach mają szansę powrotu do zdrowia i choć nie jest to proces krótki, ze względu na zwrot kosztów staje się on znacznie bardziej znośny.

Istotny jest jednak dostęp do wykwalifikowanych specjalistów współpracujących z NFZ. Jeśli więc potrzebujesz powypadkowej pomocy chirurga plastycznego, upewnij się wcześniej że posiadasz wszystkie dokumenty uprawniające Cię do uzyskania zwrotu poniesionych kosztów.