Co powinno się znaleźć w gabinetach odnowy biologicznej?
Odnowa biologiczna – ten termin staje się ostatnio bardzo modny. Nic dziwnego, zabiegi lecznicze i urodowe z tego nurtu są nie tylko przyjemne, ale także przynoszą realne efekty. Fakt, że coraz więcej osób interesuje się ich wykonywaniem. Planujesz wyposażenie gabinetu odnowy biologicznej? Przeczytaj ten krótki artykuł i dowiedz się, jakie sprzęty muszą się w nim znaleźć.
Czym jest odnowa biologiczna?
Odnowa biologiczna bywa nazywana również bio-regeneracją. To bardzo różnorodny zbiór metod oddziaływania na ludzki organizm za pomocą naturalnych czynników środowiskowych takich jak ciepło, zimno, woda, nacisk. Celem tych działań jest ułatwienie i przyspieszenie fizjologicznych procesów wypoczynkowych, dzięki którym ciało wraca do zdrowia i pełni wydolności.
Odnowa biologiczna – przykładowe rodzaje zabiegów
Do odnowy biologicznej zaliczamy następujące rodzaje zabiegów:
Sauna
Zasadniczo wyróżniamy saunę parową i suchą saunę fińską. Oba te miejsca działają na zasadzie ciepłolecznictwa. Prawidłowe korzystanie z sauny umożliwia poprawę kondycję skóry i uwolnienie zbędnych produktów przemiany materii poprzez pot.
Niektóre osoby uprawiają tak zwane kilkukrotne saunowanie, czyli przebywanie na przemian w chłodnej i gorącej temperaturze. Takie wykorzystanie sauny stymuluje pracę układu krwionośnego. W ten sposób powiększa się pojemność minutowa serca i więcej tlenu dociera do komórek organizmu, mięśnie pozbywają się toksyn, są lepiej odżywione i wolne od nadmiernego napięcia.
Masaże klasyczne i sportowe
Masaż jest manualną manipulacją mięśniami poprzez uciskanie, ugniatanie czy pocieranie odpowiednich partii ciała. Może być prowadzony w celach relaksacyjnych. Wtedy zazwyczaj towarzyszą mu rekwizyty ułatwiające odprężenie się, czyli świece, olejki aromaterapeutyczne i spokojna orientalna muzyka. Masaże dla sportowców są bardziej energiczne i intensywne, ponieważ ich celem jest rozluźnienie mięśni po treningu i uchronienie ich przed wytworzeniem się bolesnych zakwasów.
Kąpiele solankowe
Osoba odbywająca kąpiel solankową przebywa w wodzie chlorkowo-sodowej o różnym stężeniu, najczęściej od 1,4% do 6%. Taki roztwór oddziałuje na naczynia włosowate skóry, powodując ich silne przekrwienie. W ten sposób zwiększa się dotlenienie tej tkanki a zabieg działa na nią odmładzająco. Poddanie ciała działaniu ciśnienia hydrostatycznego pomaga również rozluźnić mięśnie i obniżyć wzmożone przez stres ciśnienie krwi.
Kąpiel perełkowa
Kąpiel perełkowa to kolejny zabieg hydroterapeutyczny w arsenale odnowy biologiczne. Polega na zanurzenia ciała w wodzie, do której wtłaczane jest powietrze pod ciśnieniem. W ten sposób w basenie powstają liczne pęcherzyki, które masują naszą skórę i mięśnie. Masaż ten ma właściwości relaksujące, odprężające, może być stosowany w przypadku schorzeń kręgosłupa, zwyrodnień stawów czy żylaków. Pomaga również odprężyć się pacjentom chorym na nerwicę lub depresję.
Przykładowe wyposażenie gabinetu odnowy biologicznej
Niektóre z powyżej opisanych zabiegów da się wykonać jedynie w dużych centrach SPA lub aquaparkach. Jakie wyposażenie znajdzie się zatem w mniejszym gabinecie odnowy biologicznej? Być może zainspirują Cię pomysły z poniższej listy:
- Kombajn kosmetyczny – multifunkcyjne urządzenie, zawierające w sobie od kilku do kilkunastu urządzeń kosmetycznych;
- Urządzenie do mikrodermobrazji, czyli zabiegu złuszczającego naskórka i pozbywającego się w ten sposób blizn i rozstępów;
- Łóżko do masażu, które będzie wykorzystywane również do peelingu, ujędrniania i nawilżania skóry;
- Krzesło lub hoker kosmetyczny – siedzisko dla pracowników gabinetu odnowy biologicznej pozwalające na przybranie wygodnej i bezpiecznej dla kręgosłupa pozycji w trakcie pracy.
Innowacyjnym dodatkiem do gabinetu odnowy biologicznej może okazać się sauna ozonowa. Jak z pewnością pamiętasz, ozon to trójatomowa postać tlenu o silnym działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym. Dla jeszcze lepszej pielęgnacji skóry te właściwości mogą być połączone z zaletami ciepłolecznictwa, jakie zapewnia sauna parowa.
Taka kabina cieplna sauny ozonowej to wygodne fotele lub łóżka przeznaczone dla jednej osoby. Posiadają specjalną pokrywę, która zamyka się w taki sposób, by głowa osoby poddawanej zabiegowi pozostała na zewnątrz. Szyję można owinąć ręcznikiem, by cała wytwarzana przez urządzenie para wodna pozostała wewnątrz i dała jeszcze lepsze efekty terapii. Przebywania w kabinie ozonowej wzmacnia układ immunologiczny i zwiększa odporność na choroby zakaźne.