Czy można korzystać z kropli do oczu, używając soczewki jednodniowe?

Soczewki kontaktowe to niezwykle wygodna alternatywa dla osób, które do tej pory nosiły jedynie okulary korekcyjne. Sprawdzą się doskonale podczas uprawiania sportu, ważnych wydarzeń towarzyskich, a także na co dzień – zwłaszcza latem. Warto jednak wiedzieć, że soczewki kontaktowe mogą wysuszyć oko, a osoby, które zmagają się z tzw. zespołem suchego oka będą je nosić jedynie przy odpowiedniej pielęgnacji.

Problem z suchymi oczami sprawia, że znaczna część użytkowników soczewek kontaktowych decyduje się na noszenie szkieł jednodniowych. Jednak nawet w ciągu dnia oko może być podrażnione i suche, dlatego warto mieć przy sobie odpowiednie krople do oczu. Jakie krople wybrać, nosząc soczewki? Czy krople do oczu będą dobrym rozwiązaniem jeśli nosimy soczewki? 

Krople do oczu a soczewki jednodniowe – czy można używać? 

Obecnie coraz więcej osób, mimo zwiększającej się mody na noszenie okularów korekcyjnych, decyduje się na zakup soczewek jednodniowych. Taka forma korekcji wzroku jest niezwykle wygodna i sprawdza się przy aktywnym trybie życia. Jednak warto wiedzieć, że soczewki mogą powodować podrażnienia oka i sprawiać, że będzie ono łzawiło w ciągu dnia. Teoretycznie można zastosować preparaty zwiększające poziom nawilżenia oka, ale w praktyce trudno jest znaleźć odpowiednie krople.

soczewka

Nosząc soczewki kontaktowe jednodniowe można stosować krople do oczu, ale należy zwrócić uwagę czy są one bezpieczne dla delikatnej powierzchni hydrożelowej. Warto wiedzieć czy krople zostały wyprodukowane z myślą o osobach noszących szkła kontaktowe i czy są dla nich bezpieczne. Aktualnie na rynku można dostać krople do oczu dostosowane do osób noszących soczewki kontaktowe jednodniowe. Preparat pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz poprawia komfort ich noszenia. 

Kto powinien stosować krople do oczu przy soczewkach kontaktowych? 

Krople do oczu podczas noszenia soczewek kontaktowych powinna stosować każda osoba, która cierpi na zespół suchego oka. Jeśli zatem podczas noszenia szkieł kontaktowych, oko bardzo szybko jest suche, a użytkownik odczuwa ogromny dyskomfort – ma tylko dwa wyjścia. Z jednej strony może zrezygnować z noszenia soczewek jednodniowych, a z drugiej zadbać o odpowiednie nawilżenie oka poprzez stosowanie kropli do oczu. Warto jednak pamiętać, że nie każde krople będą odpowiednie dla danego oka, więc przed zakupem należy skonsultować się z okulistą, który doradzi, jaki preparat będzie najlepszy. 

Z racji tego, ze wyróżniamy kilka rodzajów soczewek kontaktowych (twarde, miękkie) konieczne jest również zapoznanie się z informacją zamieszczoną na opakowaniu oraz ulotce. 

krople do oczu

Jakie krople do oczu przy soczewkach jednodniowych? 

Wybierając krople do oczu, które można stosować przy soczewkach jednodniowych, warto zwrócić uwagę na składniki się w nich znajdujące. W powszechnie dostępnych kroplach do oczu można znaleźć substancje konserwujące, przedłużające trwałość produktu, a także chroniące go przed powstawaniem bakterii i wirusów. Niestety, osoby zmagające się z suchością oka, a jednocześnie noszące soczewki jednodniowe, powinny unikać tych substancji. Mogą one pogorszyć stan oka, doprowadzając do poważnych komplikacji. 

W aptekach oraz sklepach online specjalizujących się w sprzedaży okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych, dostępne są specjalistyczne krople do oczu. Środków konserwujących nie zawierają przede wszystkim tzw. minimsy oraz krople w opakowaniach z system ABAK oraz COMOD. 

Krople nawilżające świetnie sprawdzą się u osób, które zmagają się z problemem suchego oka. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby wybrane krople nie wchodziły w niepożądane reakcje z soczewką.

Jak krople do oczu wpływają na komfort? 

Krople do oczu u osób noszących soczewki kontaktowe mogą być jedynym sposobem na zapewnienie komfortu podczas ich noszenia. Niekiedy nawet najlepiej dobrane soczewki kontaktowe będą podrażniały oko, jeśli będzie zbyt suche. Dlatego wybór odpowiednich kropli nawilżających do oczu, znacznie wpłynie na komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków. Należy jednak stosować jedynie te krople, które można łączyć z soczewkami, aby uzyskać odpowiedni efekt nawilżenia.