Czy ozonowanie mieszkania jest bezpieczne?

Ozonowanie mieszkania to jedna ze skuteczniejszych metod dezynfekcji pomieszczeń nie wykorzystująca środków chemicznych. W ostatnim czasie mówi się o niej coraz częściej z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa i potrzebę częstszego dezynfekowania i ozonowania wielu pomieszczeń publicznych, jednak warto zaznaczyć że ozonowanie może być wykorzystywane także profilaktycznie, jako metoda kompleksowego oczyszczania własnego domu lub mieszkania. Kiedy i dlaczego warto je zastosować?

Na czym polega ozonowanie mieszkania?

Procedura ozonowania mieszkania polega na wykorzystaniu reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy ozonem i innymi związkami organicznymi, w tym grzybami, pleśnią czy drobnoustrojami. Reakcja taka pozwala na skuteczne oczyszczenie i dezynfekcję pomieszczeń, pozbycie się alergenów, nieprzyjemnych zapachów, a także szkodliwych wirusów, bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów wpływających negatywnie na nasze zdrowie. Do produkcji ozonu w celu dezynfekcji wykorzystuje się specjalne generatory, które przy odpowiednim stężeniu ozonu są w stanie zapewnić dokładną dezynfekcję przy jednorazowym przeprowadzeniu ozonowania. Samo działanie metody nie jest dla człowieka szkodliwe – wytwarzane cząsteczki ozonu rozpadają się, uwalniają cząsteczki tlenu, a te łączą się z drobnoustrojami i innymi cząsteczkami, neutralizując je.

Proces ozonowania ma również działanie odświeżające – metodę wykorzystuje się podczas odświeżania mieszkań po zbieraczach, palaczach czy zwierzętach, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i pozostawić lokal świeżym, przygotowanym do dalszego użytkowania. Ozonowanie mieszkania ułatwia pozbywanie się z powietrza szkodliwych alergenów, co pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Decydując się na ozonowanie warto pamiętać jedynie, że zbyt wysokie stężenie ozonu we wdychanym powietrzu może być dla człowieka niebezpieczne, stąd potrzeba by po przeprowadzonej procedurze ozonowania mieszkanie zostało pozostawione do wywietrzenia.

Ekipy specjalizujące się w wykonywaniu ozonowania po zakończeniu prac powinny kontrolować poziom ozonu, oddając pomieszczenie do użytku dopiero po opadnięciu niebezpiecznego poziomu ozonu.

Kiedy i dlaczego warto stosować ozonowanie?

W obecnych czasach ozonowanie to podstawowa metoda odkażania mieszkań, hoteli, pojazdów i wielu innych pomieszczeń na wypadek pojawienia się wewnątrz osób z koronawirusem, ale też jako ogólna metoda dezynfekcji dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim odwiedzającym. W mieszkaniach ozonowanie wykonuje się najczęściej po zakupie lub przy wynajmie nowego lokalu, który przez długo nie był użytkowany lub który został zaniedbany przez poprzednich lokatorów. Ozonowanie pomaga także przy:

  • zwalczaniu zagrzybienia i pleśni w mieszkaniu,
  • usuwaniu nieprzyjemnego zapachu tytoniu i dymu (np. po paleniu w kominku czy starym piecu),
  • sprzątaniu mieszkania po zalaniu, pożarze lub ulatnianiu się gazu,
  • w trakcie przystosowywania mieszkania do potrzeb osób chorych, starszych, cierpiących z powodu alergii czy noworodków.

W przypadku ozonowania profilaktycznego, mającego na celu przede wszystkim odświeżenie mieszkania i pozbycie się alergenów i roztoczy, procedurę ozonowania można przeprowadzać dość regularnie, zależnie od potrzeb danego pomieszczenia i jego mieszkańców. Jeśli ozonowanie ma być zastosowane jako metoda kompleksowego odświeżania i dezynfekowania pomieszczeń, wszystkie działania w postaci dezynfekcji, dezynsekcji czy dezodoracji powinny być wykonane przed ozonowaniem.

Ozonowanie mieszkania

Jak często należy wykonywać ozonowanie mieszkania?

Przy zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa, ozonowanie może być wykonywane dość regularnie bez negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. W mieszkaniach nie zaleca się zwykle ozonowania częściej niż raz na trzy miesiące, głównie ze względu na pewien okres karencji jakie mieszkanie musi przejść po procedurze ozonowania by być ponownie bezpiecznym do zamieszkania.

Częstotliwość zależy też w dużej mierze od intensywności przeprowadzonego ozonowania – w przypadku mieszkań dużych, mocno zabrudzonych, wymagających silniejszego stężenia ozonu lub kilkukrotnego przeprowadzenia procedury, konieczne może być opuszczenie mieszkania nawet na kilka dni lub tygodni by zapewnić wszystkim całkowite bezpieczeństwo.

Podczas ozonowania w mieszkaniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta domowe. Konieczne jest też usunięcie roślin domowych oraz zabezpieczenie sprzętów, które w wyniku działania ozonu mogłyby ulec nadmiernemu utlenieniu. W przypadku pomieszczeń takich jak pokoje hotelowe, szpitale czy różnego rodzaju gabinety, ozonowanie można przeprowadzać częściej z uwagi na ich małą powierzchnię oraz możliwość zastosowania niższego stężenia ozonu do osiągnięcia dobrych rezultatów dezynfekcji.