Czy warto rozwijać inteligencję emocjonalną?

 inteligencja emocjonalnaCzęsto słyszymy słowo emocje. Czy to przy okazji rozmów ze znajomymi czy oglądania telewizji. Czy jednak w pełni rozumiemy czy są emocje? Czy umiemy sobie z nimi radzić we właściwy sposób?

Kolejne pytanie odnosi się do nieco innej kwestii. Czy jesteśmy dobrzy w komunikacji z innymi ludźmi? Jeżeli nie umiemy odpowiedzieć na te pytania, możemy mieć pewien ważny problem. Nasza inteligencja emocjonalna wymaga poprawy. Na szczęście jest to możliwe. Wystarczy zapisać się na kurs, na którym dowiemy się wielu cennych rzeczy.

Inteligencja emocjonalna

Z definicji inteligencja emocjonalna to umiejętność rozpoznawania uczuć, własnych, ale też innych ludzi. Innym jej elementem są zachowania społeczne.

W skład pierwszej grupy wchodzi:

  • Samoświadomość, czyli rozpoznawanie własnych stanów emocjonalnych,
  • Samoocena. Poznanie własnych możliwości i ograniczeń. Wiedza o sobie wbrew temu, co słyszymy od innych osób z naszego otoczenia.
  • Samokontrola. Niezwykle ważny element inteligencji emocjonalnej. Panowanie nad emocjami to podstawa. Nie możemy dopuścić by nami sterowały. Nie powinniśmy reagować na nagłe impulsy. Naszym celem jest świadome reagowanie na otoczenie.

Elementy składające się na relacje społeczne to:

  • Empatia, czyli zwyczajne rozumienie emocji innych osób. Pozwala na rozumienie i nawiązanie relacji międzyludzkich,
  • Asertywność. Bardzo istotna cecha. Odnosi się do posiadania i wypowiadania własnego zdania. Odmienne zdanie innych ludzi nie powinno być przeszkodą,
  • Perswazja. Wpływanie na innych by podjęli określone działania,
  • Przywództwo.  Zdolność kierowania grupą i wdrażania własnych pomysłów,
  • Współpraca. Umiejętność działania w grupie. Komunikacja z innymi ludźmi.

Wyrabianie w sobie inteligencji

Inteligencja emocjonalna zajmuje ważne miejsce w codziennym życiu. Wpływa na każdy jego aspekt. Problemy z różnymi jej elementami mogą stanowić poważny kłopot. Jeżeli nie rozumiemy emocji czy nie umiemy współpracować to znak, że trzeba nad tym popracować.

W tym celu prowadzone są warsztaty z inteligencji emocjonalnej. Pomogą w poznaniu metod rozpoznawania uczuć. To nie jedyny element takich warsztatów.

W ich skład wchodzi poznanie definicji emocji oraz ich powstawania. Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z definicją inteligencji emocjonalnej.

Po tym przychodzi czas na naukę panowania nad emocjami i ich właściwego ukierunkowania. Otrzymujemy też pomoc w zakresie kontaktów społecznych. Każdy element inteligencji emocjonalnej można poprawić lub wręcz wypracować.

Idealne rozwiązanie

Warsztaty z inteligencji emocjonalnej to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą rozwinąć swoje umiejętności potrzebne w codziennym życiu. Każdy, kto ma z nią problemy powinien z nich skorzystać. W ich trakcie dowiemy się, czym są emocje i jak nad nimi panować. Jeżeli któryś z elementów relacji kuleje, będziemy w stanie go poprawić. Przyda się to w każdym aspekcie naszego życia.