Czym cechuje się profesjonalny i skuteczny psycholog?

Pierwsza wizyta u psychologa jest często w naszym życiu przełomowym i ważnym wydarzeniem. Zdecydowanie się na taką wizytę oznacza podjęcie decyzji o walce o nasz komfort psychiczny, a także uporanie się z traumami i problemami. Aby to zrobić psycholog, do którego się udamy, musi być profesjonalnym i skutecznym specjalistą, którego obdarzymy zaufaniem. Jak wybrać odpowiedniego psychologa?

Jaki powinien być profesjonalny psycholog?

Czym zatem kierować się podczas wyboru psychologa? Przede wszystkim warto zaufać własnej intuicji. Jeżeli nie polubimy naszego terapeuty i nie będziemy w stanie powierzyć mu swoich problemów najlepiej od razu udać się do innego psychologa. Jeżeli nie obdarzymy zaufaniem specjalisty, terapia nie będzie przebiegała w prawidłowy sposób. Po drugie warto przyjrzeć się kompetencjom osoby, do której się wybieramy. Dlaczego? Przede wszystkim ludzka psychika jest bardzo wrażliwa i skomplikowana.

Aby w pełni ją zrozumieć, potrzebna jest nie tylko empatia, ale i doświadczenie, jak i odpowiednie wykształcenie. Jeśli prowadzący nas psycholog nie będzie odpowiednio przygotowany może nam nawet zaszkodzić. Najlepiej wybrać się więc do osoby, która ma doświadczenie w podobnych przypadkach do naszych, przykładowo na co dzień pracuje z osobami uzależnionymi, specjalizuje się w leczeniu traum powypadkowych, czy prowadzi terapie pomocnicze do wyjścia z depresji.

Nie bez znaczenia jest zachowanie specjalisty podczas spotkań. Pamiętajmy o tym, że nie każdy psycholog nadaje się do swojej pracy, a my jako pacjenci przede wszystkim potrzebujemy psychoterapeuty, który będzie zainteresowany tym, kim naprawdę jesteśmy, a nie tym, aby jakoś wpasować nas w swoją teorię. Ponadto terapia musi przebiegać w atmosferze szacunku i wzajemnego zrozumienia. Nie powinniśmy czuć się w jakiś sposób oceniani, czy stygmatyzowani przez psychologa, ale powinniśmy mieć poczucie, że ta osoba chce nam pomóc i jest po naszej stronie.

psychoterapia Legnica

Co warto ustalić od pierwszego spotkania z psychologiem?

Dobry psycholog podczas pierwszych spotkań powinien ustalić z pacjentem, to jak będzie wyglądała terapia. Powinna ona być dostosowana do tempa pacjenta, indywidualna i sprzyjająca otwarciu się na metody psychologiczne. Ponadto z góry jasno ustalona powinna być cena za każde spotkanie oraz ich częstotliwość i przypuszczalny czas trwania.

Jako pacjenci mamy pełne prawo do zadawania pytań, a także dyskutowania z wnioskami, jakie wysuwa psycholog, jeżeli wydają nam się wyciągnięte zbyt pochopnie – opowiada psycholog z Przychodni PERSONA we Wrocławiu.

Terapeuta musi być zainteresowany tym, co mówimy i uważnie nas słuchać. Jeżeli odnosimy wrażenie, że taka osoba nudzi się i nie słucha nas zbyt uważnie, warto zastanowić się nad zmianą psychologa. Natomiast jeśli ze strony specjalisty odczuwamy troskę i zrozumienie jest to dobry znak. Wiele badań wykazuje, że pozytywne rezultaty terapii zależą od umiejętności terapeuty w zakresie empatii i szczerości.

Dobry terapeuta powinien być także zdystansowany i wyrozumiały, zwłaszcza jeśli ma do czynienia z osobami chorobliwie nieśmiałymi, mającymi problemy z agresją lub niezrozumieniem świata. Dobrze, jeśli psycholog zadaje wiele pytań i dopytuje nas o nasze uczucia, a nie stawia nam swoje tezy, opierając się na niewielkiej ilości informacji.

Podsumowując dobry terapeuta, który jest skuteczny i profesjonalny musi cechować się empatią, umiejętnością słuchania i wyrozumiałością. Nie bez znaczenia jest także wykształcenie i doświadczenie w leczeniu określonych problemów. Bez odpowiedniego przygotowania, nikt nie będzie w stanie poznać mechanizmów naszego działania i ukierunkować nasze zachowanie na właściwe tory.