Czym jest krioterapia i jak z niej korzystać?

Krioterapia to nic innego, jak leczenie zimnem. To wszechstronna metoda leczenia, łagodząca dolegliwości bólowe oraz zapewniająca relaks i dobrą kondycję psychofizyczną. Niskie temperatury pomagają również łagodzić podrażniania nerwów, leczyć nowotwory oraz niektóre choroby dermatologiczne. Wyróżnia się dwa rodzaje krioterapii: ogólną oraz miejscową.

Krioterapia ogólna

Polega ona na poddaniu całego ciała, przez krótki czas – trwający do trzech minut – działaniom bardzo niskich temperatur, które wynosić mogą od -160 do -100 stopniom Celsjusza. Celem zabiegu jest dostarczenie organizmowi stresu fizjologicznego, dzięki czemu następuje działanie przeciwbólowe oraz zwolnienie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Krioterapia wykonywana jest w specjalnie przystosowanej do tego kabinie, w której temperatury sięgać mogą aż do -176 stopni. Pacjent jest stopniowo przygotowywany do zabiegi – najpierw przebywa w komorze jedynie 30 sekund, po czym stopniowo ten czas wydłużany jest do regulaminowych trzech minut. Po zakończeniu kuracji u pacjentów zauważyć można zwiększoną łatwość wykonywania ruchów, brak dolegliwości bólowych oraz znaczną poprawę samopoczucia.

Krioterapia miejscowa

Zabieg krioterapii miejscowej polega na stosowaniu nawiewu na leczoną część ciała par azotu (-176 stopni) lub dwutlenku węgla (-70 stopni) lub zimnego powietrza (-25 stopni). Zabieg trwa trzy minuty.

Rodzajem krioterapii miejscowej jest również kriodestrukcja, polegająca na przykładaniu do chorego miejsca specjalnego aplikatora, wytwarzającego niskie temperatury. Ta metoda stosowana jest do leczenia zmian skórnych, zmian powstałych na błonach śluzowych oraz do dekonstrukcji zmian łagodnych i nowotworowych, powstających w jamie brzusznej.

Krioterapia sposobem na wieczną młodość

 Niska temperatura odpowiedzialna jest za pobudzenie naszego systemu immunologicznego. Po wyjściu z kabiny należy się jedynie dobrze rozgrzać, a po 15-20 seriach zauważymy wiele pozytywnych zmian w naszym organizmie, takich jak: wzmocniona odporność, pobudzenie wydzielania endorfin, testosteronu, złagodzenie objawów klimakterium, gładsza i napięta skóra, reedukacja cellulitu. Ponadto, jeśli połączymy krioterapia w połączeniu ze zdrową dieta i ćwiczeniami znacznie przyśpiesza proces odchudzania. Krioterapia to również zdrowy i bezpieczny sposób na powstrzymanie objawów starzenia się skóry.

Przygotowanie do zabiegu

Przed wejściem do kriokomory należy zmierzyć tętno oraz ciśnienie tętnicze krwi. Nie należy natomiast, bezpośrednio przed terapią, smarować się kremami lub balsamami oraz brać prysznica. Do komory należy wejść ubranym w kostium kąpielowy, grube skarpety, rękawiczki, czapkę, maseczkę na twarz oraz odpowiednie buty (chodaki). Podczas zabiegu nie należy mieć na sobie biżuterii ani metalowych elementów. Będąc w komorze należy poruszać się w miejscu, nie dotykać ścian oraz głęboko oddychać – informuje Remed, centrum medyczne wykonujące zabiegi krioterapii.

Przeciwwskazania do poddania się krioterapii

Krioterapii nie mogą poddać się osoby, które:

  • Przeszły zawał
  • Cierpią na zaburzenia rytmu serca
  • Przebyły zator
  • Chorują na niewydolność krążenia
  • Mają nieustabilizowane ciśnienie tętnicze
  • Posiadają uszkodzenia skóry
  • Cierpią na choroby nerek lub pęcherza
  • Mają stan gorączkowy
  • Skarżą się na zaburzenia czucia
  • Chorują na nadczynność lub niedoczynność tarczycy

MediAid.care świadczy usługi z zakresu krioterapii we Wrocławiu!