Dieta sokowa – czy na pewno jest zdrowa?

W dzisiejszych czasach istnieje naprawdę bardzo dużo różnych diet i sposobów żywności, które mają pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie. Każda z opcji dietetycznych ma jednak inne zadanie – jedna ma oczyszczać nasz organizm, inna dodać witamin, a jeszcze inna wpływać na prawidłowy metabolizm. Co jednak w przypadku diety sokowej, która spełnia każde z tych zadań? Poniżej dowiemy się o niej więcej i sprawdzimy, czy  na pewno jest ona dobrym rozwiązaniem dla każdego. 

Na czym polega dieta sokowa?

Dieta sokowa to, jak można się domyślić, przyjmowanie posiłków jedynie w postaci soków. Są one najczęściej warzywno-owocowe z ewentualnym dodatkiem superfoods, czyli nasion czy orzechów. Dieta ta wiąże się z kilkudniowym zastąpieniem tradycyjnych stałych posiłków sokami, które w teorii mają nam dostarczać odpowiedniego zapotrzebowania kalorycznego i odpowiednich wartości odżywczych. Czy tak jest w praktyce? Wszystko zależy od przygotowania się do diety i przestrzegania zasad nią rządzących. 

Kiedy dieta sokowa zyskała popularność?

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych założeń diety sokowej, warto dodać, że choć zaczęto o niej mówić już w 2012 roku, to dopiero od 2018 zyskuje ona popularność. Dawniej twierdzono, że sok nie może być posiłkiem i na takiej diecie mogą być jedynie osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy. Z czasem jednak przekonano się, że odpowiedni bilans takiej diety może nie tylko pomóc schudnąć, ale też poprawić odporność, polepszyć jakość skóry, zwiększyć siły witalne i oczyścić organizm ze zbędnych toksyn, np. po przejedzeniu, chorobie, czy na kacu. 

Jakie są założenia diety sokowej?

Aby dieta ta przynosiła odpowiednie rezultaty, należy spełnić kilka jej kluczowych zasad, a są nimi:

  • Spożywanie nie więcej niż 5 soków dziennie o wartości min. 1300 kcal
  • Stosowanie diety przez max. 5 dni 
  • Bilansowanie smaków, tzn. włączenie warzyw i owoców słodkich, kwaśnych, gorzkich itd. 
  • Picie soków tylko z samodzielnie wyciskanych lub kupnych tłoczonych na zimno i niepasteryzowanych 
  • Dodawanie do soków nasion lub produktów zawierających naturalne tłuszcze np. orzechy, awokado, nasiona chia itp. 

Zgodnie z tymi założeniami diety sokowej będziemy się cieszyć zdrowiem i witalnością przez długi czas, jednak czasem zasady te nie wystarczą, by w naszym organizmie po zastosowaniu diety nie pojawiły się drobne komplikacje. 

Jak w rzeczywistości dieta wpływa na organizm?

Nie da się ukryć, że dieta sokowa polega na dostarczaniu naszemu organizmowi głównie warzyw i owoców, czyli węglowodanów i cukrów. Przez to istnieje szansa, że poziom glukozy we krwi mocno się rozreguluje, powodując spadki energii, chęć podjadania, czy nawet zwiększenie ryzyka wpadnięcia w stan przedcukrzycowy. Takie ryzyko pojawia się jednak tylko wtedy, gdy nie skupiamy się na dodawaniu odpowiednich tłuszczy zmniejszających wyrzut insuliny. 

Warto też dodać, że czasem nie zwraca się uwagi na owoce, jakie dodaje się do soków. Większość osób wybiera zwykle ulubione smaki, ale należy uważać, by nie przesadzić z ilością tych, które mogą zakwasić nasz żołądek, powodując choroby układu trawienia. 

sok

Czy dieta sokowa jest bezpieczna?

Z powyższych informacji może więc pojawić się pytanie, czy dieta sokowa na pewno jest zdrowa? Otóż tak, dzięki zawartym w sokach witaminom na pewno pozytywnie wpływamy na działanie naszego organizmu i oczyszczamy go z toksyn. Aby jednak stosowanie tej diety było bezpieczne warto zachować racjonalne myślenie. Pomocne w tym może być skorzystanie z pomocy dietetyka i jak radzi lekarz dietetyk w Gdańsku: każda dieta jest bezpieczna, jeśli tylko dobieramy odpowiednie produkty do naszego stanu zdrowia, przestrzegamy jej zasad i odpowiednio łączymy je z naszym trybem życia. I w tym wszystkim właśnie dietetyk może pomóc, by nikomu nie stała się krzywda. 

Podsumowanie 

Widać więc, że dieta sokowa ma swoje wady i zalety. Wady można naturalnie zniwelować, jeśli tylko podejdziemy do diety z odpowiednią wiedzą, przygotowaniem i nastawieniem. W tym wszystkim możemy liczyć na pomoc dietetyka, dzięki któremu przy choćby 3 dniach na diecie sokowej będziemy cieszyć się lepszym samopoczuciem, większą siłą i mniejszą ilością kilogramów.