Dylematy z życia matki

Wiele kobiet po porodzie narzeka na rutynę i nudę jaka się pojawiła się w ich życiu. Już nic innego poza dzieckiem się  nie liczy. Kobieta wtedy nie ma czasu myśleć o sobie, nie dba o wygląd, zapomina o swoich pasjach i marzeniach, traci kontakt ze znajomymi. Macierzyństwo nie jest łatwe, ale czy na pewno musi się tak źle odbijać na życiu kobiety?

Nie boj się prosić o pomoc

Trudno jest zająć się sobą po prawidłowym porodzie, kiedy dziecko wymaga najwięcej opieki, a matka ledwo daje radę zadbać o swoje podstawowe potrzeby. W tym czasie nie wstydź się prosić o pomoc, masz rodzinę i partnera, którzy powinni cię wspierać w tych chwilach.

Początki zawsze są trudne, jednak z upływem czasu dziecko rośnie i możemy powoli wprowadzać w nasze życie zmiany. W obecnych czasach kobiety mają dużo bardziej ułatwione życie, dostępne są chusty, nosidełka, podgrzewacze do mleka, restauracje i siłownie przyjazne dzieciom, w przeciwieństwie do naszych matek i babć naprawdę nie mamy na co narzekać! Coraz popularniejsze stają się zajęcia jogi czy też tańca mam z dziećmi, dzięki czemu możesz aktywnie spędzać czas i jednocześnie budować więź z dzieckiem.kobiecy-blog.pl

Zadbaj o siebie

Gdy nadejdzie czas zacznij wychodzić bez dziecka. Oczywiście nie chodzi o to, aby porzucać je na dłuższy okres czasu, jednak musisz je też przyzwyczaić do faktu, że czasem będziesz je pozostawiać pod czyjąś opieką, ono również musi zacząć uczyć się samodzielności. W tym czasie możesz powoli wracać do swoich pasji, spotkaj się z koleżankami, wróć na siłownię, wybierz się na kurs języka itd.

Częstym problemem na jaki zwracają kobiety uwagę, są relacje ze znajomymi, które po narodzinach dziecka mogą się zmienić. Jeżeli oni nie mają jeszcze dzieci, może być ciężko znaleźć z nimi wspólne tematy, ponieważ Ty masz teraz zupełnie inne priorytety i problemy. W taki wypadku postaraj się popracować nad tymi relacjami, a może to dobrze że czasem przestaniesz ciągle rozmawiać o dziecku? Możesz również zjednoczyć siły z innymi mamami, z którymi będziesz dzielić swoje problemy i wątpliwości.

W momencie kiedy dziecko zacznie chodzić do szkoły lub przedszkola, możesz już zupełnie poszaleć. Powrót do pracy albo realizacja innych celów – to od Ciebie zależy jak zagospodarujesz czas, w którym Twoje dziecko przebywa w szkole lub przedszkolu. Warto natomiast wybrać odpowiednią placówkę, np. przedszkole sportowe, gdzie pociecha będzie rozwijać się także ruchowo, oprócz standardowej interakcji z innymi dziećmi.