Hipnoza – niedoceniana forma terapii

Hipnoza, czy hipnoterapia, może być wykorzystywana jako forma terapii przy leczeniu wielu chorób. Niestety w Polsce jest to bardzo niedoceniana technika, o której często czerpiemy wiedzę z amerykańskich filmów i seriali. Jak naprawdę wygląda wykorzystanie jej w leczeniu?

Na czym polega hipnoza?

Hipnoza obejmuje relaksację kierowaną, skupienie uwagi i koncentrację, w celu uzyskania wyższej świadomości nazywanej transem. Jest to naturalny stan. Powoduje, że nasza uwaga jest skoncentrowana na jednym, konkretnym elemencie, a wszystko co się dzieje wokół jest tymczasowo blokowane lub ignorowane.

Hipnoterapia może być wykorzystywana na dwa główne sposoby. Pierwszym podejściem jest wykorzystanie jej do analizy pacjenta. Pozwala ona zbadać potencjalne psychologiczne przyczyny zaburzeń. Szczególnie przydatna może być, jeżeli mówimy o traumatycznych zdarzeniach z przeszłości, których w świadomy sposób nie pamiętamy. Może nam ona pomóc przypomnieć sobie co się stało. Po ujawnieniu przyczyn naszych objawów możemy je przepracować w ramach terapii.

Hipnoza może być też terapią sugestii. W tym szczególnym stanie lepiej reagujemy na sugestie i może nam to pomóc zmienić pewne zachowania. Z tego powodu wykorzystuje się ją podczas rzucania palenia, walki z kompulsywnym obgryzaniem paznokci czy obżarstwem. Może nam pomóc zmienić naszą percepcję i odczucia w konkretnych przypadkach.

Mity związane z hipnozą

Bardzo często to, jak wygląda terapia związana z hipnozą, wyobrażamy sobie na podstawie amerykańskich filmów i seriali, gdzie człowiek w trakcie hipnozy staje się całkowicie uległy. Jednak jest to bezpieczna procedura, która nie ma nic wspólnego z kontrolą umysłu ani praniem mózgu. Specjalista wprowadzający nas w stan hipnozy nie może nam kazać zrobić czegoś, czego nie chcemy zrobić, czy czegoś kompromitującego. Przez cały czas jesteśmy świadomi i nie zapominamy tego co przeżywamy.

Ryzyko związane z tą procedurą jest jedynie takie, że w sytuacjach kiedy w próbujemy dotrzeć do traumatycznych wspomnień ukrytych w naszej podświadomości możemy ulec ukrytej w pytaniach specjalisty sugestii i stworzyć sobie fałszywe wspomnienia. Z tego powodu bardzo ważne jest to, aby przeprowadzał ją zawsze certyfikowany specjalista.

Wady i zalety hipnozy

Terapia wykorzystująca hipnozę ma bardzo wiele zalet. Dzięki jej wykorzystaniu stajemy się bardziej otwarci na dyskusję i sugestie. To sprawia, że sprawdza się ona w leczeniu bardzo wielu chorób, w tym: fobii, lęków, niepokojów, zaburzeń snu, depresji, stresu, traum, smutku, a także straty. Bardzo często wykorzystuje się ją również do kontrolowania bólu. Jest też wsparciem dla chorych z poważnymi objawami, które potrzebują wsparcia kryzysowego. Jak już wspominaliśmy hipnoza pomaga też walczyć z zaburzeniami kompulsywnymi, złymi nawykami i nałogami, jak chociażby palenie papierosów czy chorobliwe objadanie się.

Hipnoterapia jest uznaną formą terapii między innymi depresji.

Jak każda technika terapeutyczna hipnoza nie może być zastosowana w każdym przypadku. Właściwie ciężko tu mówić o wadach, a raczej o sytuacjach, kiedy nie jest to właściwa forma leczenia czy pracy nad sobą. Przede wszystkim nie należy jej stosować u osób, które mają objawy psychotyczne, halucynacje czy złudzenia. Nie zaleca się jej również osobom nadużywającym narkotyków i alkoholu. Czasami zdarza się, że hipnoza jest mniej skuteczna niż tradycyjne formy terapii takie jak leczenie lekami. Jednak wszystko zależy od konkretnego przypadku i najlepiej, aby lekarz sam ocenił czy będzie ona dla nas odpowiednim rozwiązaniem. Nie powinniśmy jej jednak na siłę unikać, bo może być dla nas najlepszym rozwiązaniem.