Jak często wykonywać podstawowe badanie wzroku?

Zwykle udajemy się do optyka, gdy zauważamy, że nie widzimy tak dobrze jak wcześniej lub gdy nasze okulary ulegną zniszczeniu. Nie jest to jednak w 100% najlepsze rozwiązanie, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których nawet nie zdajemy sobie sprawy, że nasze oczy tracą jakość i ostrość widzenia. Jak często należy wykonywać podstawowe badanie wzroku?

Wizyta u okulisty w zależności od wieku

To, jak często powinniśmy badać nasz wzrok, zależy przede wszystkim od wieku:

– dzieci i młodzież:

pierwsze badanie zaleca się przeprowadzić u pediatry w wieku trzech miesięcy, następnie zaleca się badanie u okulisty w pierwszym, trzecim i piątym roku życia. Jeśli podczas tych badań nic nie zostanie wykryte, wówczas zaleca się wykonanie badania w przypadku ryzyka wystąpienia chorób takich jak cukrzyca lub jeśli rodzice stwierdzą, że ich dzieci mają problemy ze wzrokiem. W większości przypadków to nauczyciele zwracają uwagę, że ze wzrokiem dziecka jest coś  nie tak.

– dorośli:

zalecane jest badanie raz do roku, zwłaszcza jeśli nosisz okulary lub jeśli w Twojej rodzinie występowały choroby oczu. W pozostałych przypadkach badanie można wykonywać co dwa lub cztery lata. Im jesteś starszy, tym częściej powinieneś odwiedzać okulistę, a w przypadku występowania jakichkolwiek dolegliwości, powinieneś natychmiast skonsultować się ze specjalistą.

Zalety regularnego badania wzroku

Dzięki badaniu kontrolnemu raz w roku możemy:

  • sprawdzić stan naszych oczu, aby wykluczyć np. początki zaćmy,
  • wykryć zmiany, które mogą pozostać niezauważone poprzez brak objawów, takich jak cukrzyca czy jaskra,
  • lepiej dobrać i dostosować soczewki,
  • rozpocząć leczenie ewentualnych problemów ze wzrokiem, które powodują bóle głowy, niewyraźne widzenie lub zmęczenie oczu.

podstawowe badanie wzroku

Co musze wiedzieć przed wizytą kontrolną?

Aby badanie w pełni odzwierciedlało rzeczywisty stan naszego wzroku, powinniśmy wziąć pod uwagę, że:

– wybierając się na wizytę do optometrysty, nie powinniśmy używać soczewek kontaktowych przez 24 godziny (72 godziny, jeśli są to soczewki przepuszczalne). Ich użycie zmienia geometrię naszej rogówki i wynik badania mógłby mijać się z rzeczywistością;

niektóre leki mogą wpływać na akomodację, a nawet powodować suchość oczu, prowadząc do zmian refrakcji. Przed rozpoczęciem pracy należy koniecznie poinformować optometrystę o przyjmowanych lekach;

wpływ na badanie ma zmęczenie oczu: wydajność wzrokowa nie jest taka sama, jeśli przez cały dzień pracujemy z bliska, np. przed komputerem. Na wizytę należy udać się z możliwie maksymalnie wypoczętymi oczami;

– jeśli cierpimy na chorobę przewlekłą, jak np. cukrzyca, może ona wpływać na wahania widzenia. Wówczas zaleca się kilka badań kontrolnych o różnych porach dnia;

ważne jest, by przyjść na wizytę w okularach, które zwykle nosisz, ponieważ pozwala to na wykrycie lub ocenę zmian, które zaszły od ostatniego badania.

Badanie wzroku w Szczecinie

Badanie wzroku jest bezbolesne i trwa zazwyczaj kilkanaście do kilkudziesięciu minut, podczas których specjalista sprawdza ostrość widzenia, bada strukturę dna oka oraz zazwyczaj mierzy również jego ciśnienie. Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego odbywa się za pomocą tenometru, zaś do oceny struktury nerwu wzrokowego jest używany oftalmoskop.

Profilaktyczne badania pozwalają uniknąć problemów ze wzrokiem oraz wykryć poważne choroby w porę, już na samym początku. Twój optyk w Szczecinie pomoże Ci z każdym nurtującym Cię problemem oczu oraz wzroku.