Jak podawać witaminy dla psów?

W odpowiednim dbaniu o zdrowie czworonoga najważniejsze jest zapewnienie dobrze zbilansowanej diety. Na skutek różnych wydarzeń losowych może się jednak zdarzyć, że dieta nie wystarczy i pies wymagać będzie suplementacji witaminowej. Jak zrobić to właściwie?

Skonsultuj decyzję podawania suplementu swojemu psu z lekarzem weterynarii

Przed podjęciem jakichkolwiek kroków w kierunku suplementacji witaminowej u psa należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem weterynarii. Tylko fachowa diagnoza postawiona po wykonaniu odpowiednich badań może zdecydować o konieczności podawania suplementów. Zawsze należy pamiętać o tym, że choć witaminy nie są lekami, możliwe jest ich przedawkowanie, które potrafi być gorsze od niedoboru. Tylko prowadzona pod nadzorem lekarza weterynarii suplementacja jest bezpieczna i stanowi właściwy sposób dbania o zdrowie pupila. 

Dlaczego warto zdecydować się na zakup witamin dla psa?

Zazwyczaj, gdy pies ma zapewnioną właściwą, dobrze zbilansowaną dietę, suplementacja witaminowa nie jest wymagana. Pojawiają się jednak sytuacje, w których podawanie witamin jest zalecane, a często wręcz konieczne. 

Suplementację zaleca się przeważnie u:

 • suk szczennych 
 • szczeniąt 
 • psich seniorów 
 • psów w okresie rekonwalescencji po chorobie lub zabiegu chirurgicznym 

wpływ niedoboru witamin u psa na jego zachowanie

Suplementacja jest konieczna także w wypadku wystąpienia objawów sugerujących niedobory witaminowe w organizmie psa. Do tych objawów zaliczają się:

 • przemęczenie i spadek kondycji fizycznej
 • problemy ze skórą 
 • wypadanie sierści
 • anemia
 • osłabienie układu odpornościowego
 • problemy w gojeniu ran
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • krzywica
 • zaburzenia wzrostu
 • problemy z mięśniami i układem kostnym
 • nadmierne pobudzenie

Każdy z objawów może być oznaką niedoboru konkretnej witaminy w organizmie psa. W wypadku ich wystąpienia należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, który może zlecić stosowanie suplementów. 

Jak podawać witaminy psu?

Podając suplementy czworonogowi, opiekunowie mają na uwadze dobro pupila. Niestety pies może nie być przekonany o dobrych intencjach, co potrafi nastręczyć trudności w aplikacji preparatów szczególnie, gdy występują one w formie tabletek. By podać witaminy pupilowi, opiekun niejednokrotnie musi sporo się natrudzić. Jakie są sposoby, by podać suplementy psu?

Rozdrobnienie suplementu dla psa

Jednym ze sposobów na podanie pupilowi suplementu jest rozdrobnienie tabletki i wymieszanie jej z karmą. W wypadku, gdy pies z jakiegoś powodu nadal nie chce zjeść tak zakamuflowanych witamin, można proszek wymieszać z wodą i spróbować aplikacji przy pomocy strzykawki.

rozdrobnienie suplementu w jedzeniu psa

Ukryj suplement w jedzeniu psa

Niektóre preparaty nie powinny być rozdrabniane, w takiej sytuacji konieczne jest podanie tabletki w całości. W tym celu można spróbować ukryć suplement w karmie bądź smakołyku. Psy z reguły nie przeżuwają dokładnie pokarmu, istnieje więc duże prawdopodobieństwo, iż połkną tabletkę, nawet tego nie zauważając. 

Bezpośrednia aplikacja witamin dla psów

W sytuacji, w której pozostałe sposoby zawiodły, niezbędne będzie podanie psu witamin bezpośrednio do pyska. Jest to metoda najbardziej stresująca zarówno dla czworonoga, jak i opiekuna, w związku z czym większość posiadaczy psów wolałoby jej unikać, niestety nie zawsze jest to możliwe. W bezpośredniej aplikacji opiekun zmuszony jest przytrzymać psa, otworzyć mu pysk i umieścić tabletkę za zębami zwierzęcia. Następnie konieczne jest przytrzymanie pyska i masowanie gardła, by wywołać odruch przełykania. Po aplikacji suplementu konieczna jest obserwacja pupila w celu upewnienia się, że tabletka nie została wypluta. 

Niezależnie od wybranej metody podawania witamin dla psów ważne jest dokładne sprawdzenie, czy faktycznie zostały one połknięte. Najważniejsze jest bowiem to, by pupil był zdrowy i szczęśliwy.