Jak przygotować się do przyjęcia do rodziny psa?

Sprowadzenie do domu psa to wielkie wydarzenie – zarówno dla rodziny, jak i dla zwierzaka. Do przyjęcia czworonoga trzeba się dobrze przygotować. Ważne, aby stworzyć przestrzeń przyjazną dla nowego domownika. Nie ma znaczenia, czy pies będzie pochodzić z hodowli, czy ze schroniska, bo każdy ma inny charakter. Jeden będzie zlękniony zmianą otoczenia i nieufny, a inny od pierwszych chwil będzie szukał kontaktu i czułości.

Kup postawowe akcesoria dla psa

Szczeniaki to ciekawskie stworzenia, więc na pewno będą chciały zajrzeć do każdego miejsca w mieszkaniu. Dobrze pochować kable i inne cenne przedmioty, które mogłyby wylądować w zębach malucha. W przypadku szczeniaka warto też przygotować maty na czas, kiedy piesek będzie uczył się, że załatwiać trzeba się poza domem. 

Zanim pupil pojawi się w domu trzeba wyznaczyć mu jego miejsce, przygotować dla niego legowisko, miski na jedzenie i wodę oraz karmę. To najważniejsze elementy. Przy wyborze legowiska należy kierować się rozmiarem psa. Dla małej rasy, a szczególnie dla szczeniaków, zbyt duże legowisko może nie być komfortowe. Duży pies w za małym posłaniu również nie będzie czuć się dobrze.

wygodne legowisko dla psa

Zadbaj o zdrowie i higienę swojego psa

Zakup karmy bywa problematyczny, ponieważ niektóre zwierzaki zmagają się z alergiami pokarmowymi. Dla bezpieczeństwa na początku lepiej kupić kilka rodzajów karmy z różnych mięs w małych opakowaniach. Dobrze dopytać hodowcy lub opiekunów w schronisko, czy zauważyli jakieś niepokojące objawy u psa po zjedzeniu konkretnego produktu. Skoro mowa już o potencjalnych problemach zdrowotnych, jeszcze zanim pies pojawi się w domu, należy zorientować się, gdzie znajduje się dobry weterynarz  i najlepiej mieć zapisany jego numer w telefonie.

W celu zadbania o zdrowie i piękny wygląd psa dobrze kupić szczotkę do włosów lub sierści, szampon, szczoteczkę oraz pastę do zębów dla psów. Tak samo, jak człowiek dba o swoją higienę, tak również trzeba dbać o higienę pupila. Jeżeli od małego nauczymy psa czesania i pielęgnacji, oswoimy go z nią i później nie będzie się wyrywać. 

Co jeszcze może okazać się potrzebne psu?

Kolejnymi niezbędnymi akcesoriami są szelki lub obroża oraz smycz. Coraz częściej właścicieli psów decyduje się na zakup szelek, aby nie ściskać szyi pupila. Jest to jednak indywidualna decyzja, która w dużej mierze zależy od wygoda zwierzęcia. Świetnym rozwiązaniem jest zakup adresówki, czyli identyfikatora, który zaczepia się na obroży. Znajduje się na nim numer kontaktowy do właściciela, który w przypadku zgubienia psa może uratować kryzysową sytuację. 

zabawki dla szczeniaka

Mniej ważnymi, ale wciąż przydatnymi rzeczami są zabawki i smakołyki. Smakołyki przydadzą się podczas szkolenia psa w ramach nagrody. Istnieją też kości do żucia, które oprócz zapewnienia pieskowi frajdy, pielęgnują jego zęby. Smakołyki mogą też być wykorzystywane jako forma zabawy i rozwoju wraz z zabawkami stymulującymi, które rozwijają inteligencję pupila.

Zabawki dla psa gwarancją udanej zabawy pupila i właściciela

Klasyczne zabawki, takie jak piłeczki, piszczałki i szarpaki również nie wychodzą z mody i sprawiają czworonożnym przyjaciołom dużo radości. Dla dużych psów (nie tylko na filmach) poleca się frisbee, które polepsza refleks pupila. Niektórym psom wystarczy do zabawy gumka do włosów albo maskotka, więc dobrze obserwować potrzeby psa i nie kupować mu niepotrzebnych gadżetów, jeśli ich nie lubi.

Posiadanie psa w domu to olbrzymia odpowiedzialność, ale wszystkiego można się nauczyć. Zachęcamy do rozmowy z innymi psimi właścicielami, którzy na pewno posłużą radami.