Jak stworzyć funkcjonalną kuchnię? Poznaj nasze triki

Kuchnia to serce mieszkania. To tutaj odbywa się mnóstwo rozmów i spędza się najwięcej czasu z rodziną.

Kuchnia to także pomieszczenie, które powinno być zaplanowane z największą starannością spośród wszystkich innych pomieszczeń. Dobrze przemyślana pozwolić skrócić wiele procesów i ułatwić pracę nad każdym pysznym, rodzinnym posiłkiem.

Jak zaprojektować kuchnię, żeby była jak najbardziej funkcjonalna?

Na poziomie projektowania wnętrz należy obmyśleć układ każdego pomieszczenia. Trzeba zastanowić się, czy położenie konkretnej szuflady w konkretnym miejscu pozwoli na jak najwygodniejsze korzystanie z niej. O funkcjonalności kuchni można mówić wtedy, kiedy wszystko jest uporządkowane, ale zawsze jest pod ręką niezależnie od metrażu.

Przy projektowaniu kuchni potrzebny jest jasny umysł. Wszystko należy zaplanować z głową i zgodnie z własnymi przyzwyczajeniami. Mówi się, że najlepiej podzielić kuchnie na konkretne strefy tj.:

  • strefa zapasów – przy samym wejściu do kuchni powinna stać lodówka, do której rozpakuje się wszystkie zakupy po wejściu do domu, obok powinny stać szafki, do których wkłada się produkty suche
  • strefa przechowywania – w bliskiej odległości od siebie powinny znajdować się szafki i szuflady ze sztućcami i wszystkimi naczyniami
  • strefa przygotowywania – tutaj najważniejszy jest blat roboczy, który znajduje się po środku wszystkich stref. Wszystkie potrzebne produkty ze strefy zapasów powinny być pod ręką, a porządek w szafkach umożliwi sprawne przygotowywanie posiłków. Blisko powinien także znajdować się kubeł na odpadki.
  • strefa gotowania – blisko niej musi znajdować się strefa przechowywania, dzięki temu szybko można wyłożyć gotowy obiad na naczynia i od razu podać do stołu.
  • strefa zmywania – w niej główną rolę gra zmywarka. Należy ustawić strefę zmywania w sąsiedztwie strefy przechowywania. Dzięki takiemu układowi szybko i sprawnie można rozłożyć czyste naczynia ze zmywarki i oszczędzić cenne minuty.

W każdej z nich powinny znajdować się niezbędne sprzęty i narzędzia do przeprowadzenia prac o konkretnym charakterze. Lodówka zawsze powinna znajdować się blisko zlewu, aby móc szybko opłukać mięso czy owoce, a także żeby szybko wylać skwaśniałe mleko. Natomiast płyta indukcyjna czy kuchenka gazowa muszą znajdować się w bezpiecznej odległości od zlewu. Każdy ma jednak własne przyzwyczajenia i nie zawsze trzeba stosować się do wytycznych. Ważne, aby praca w kuchni była wygodna i komfortowa, a poruszanie się w niej nie sprawiało nikomu problemu

panele szklane

Łatwe rozwiązania na funkcjonalną kuchnię

Nie tylko układ poszczególnych stref ma znaczenie, ale istotne są także inne aspekty, które pozwolą usprawnić gotowanie czy pieczenie pysznych potraw.

Półki naścienne – pomiędzy szafkami dolnymi i górnymi można powiesić półeczki, na których stawia się najczęściej używane przedmioty. Mogą być to młynki z przyprawami, doniczki z ziołami lub inne drobiazgi, które są używane do przygotowywania niemal każdej potrawy.

Urządzenia 2w1 – zdarza się, że nawet w dużej kuchni brakuje miejsca na przechowywanie wszystkich potrzebnych sprzętów i czasem trzeba „upychać” je w szafkach. Rozwiązanie jest bardzo proste – urządzenia wielofunkcyjne. To nie tylko oszczędność przestrzeni, ale także pieniędzy. Na przykład zamiast kupować osobno mikser, wyciskarkę do owoców i blender, można kupić jeden robot kuchenny łączący funkcję wszystkich tych sprzętów.

Panel szklany do kuchni – białe ściany nad blatem to największe możliwe przekleństwo. Tryskający tłuszcz z kuchenki lub inny zanieczyszczenia powstały w wyniku przygotowywania posiłków stale brudzą białą ścianę. Zwykle ciężko zmyć takie zabrudzenia, w wyniku czego kuchnia wydaje się zaniedbana. Rozwiązanie to panel szklany, który zamontowany między meblami pozwala utrzymać czystość. Jest on wykonany ze szkła hartowanego, odpornego na wysokie temperatury i wilgoć, dzięki czemu bez problemu może być umieszczany przy kuchenkach czy zlewach. Taki panel to też świetna opcja na efektowne wykończenie wnętrz, bo stają się szykownym elementem wystroju.

Dlaczego musisz zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Funkcjonalna kuchnia to nie wymysł projektantów wnętrz. To sposób na łatwiejsze życie. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu wszystkich elementów i zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, można oszczędzić mnóstwo czasu i np. pozwolić sobie na dłuższy sen przed pracą. Panel szklany do kuchni, urządzenia wielofunkcyjne, podzielenie pomieszczenia na strefy to idealne rozwiązanie dla każdego, nawet „niedzielnego” kucharza.