Jak uchronić się przed wpadnięciem w nałóg?

Nałogi zaczynają pełnić funkcję nowej choroby cywilizacyjnej XXI wieku. Ma to duży związek ze sposobem funkcjonowania – zewsząd spływa dużo bodźców, wiele stanowisk wymaga pracy pod presją czasu, a do tego coraz szybciej zachodzące zmiany społeczne mocno utrudniają komunikację międzyludzką. Ucieczką przed codziennymi zmaganiami dla wielu wydaje się właśnie nałóg. Co robić, aby mimo wszystko w niego nie wpaść?

Jak nie wpaść w uzależnienie?

Oszacuj, gdzie czyha największe niebezpieczeństwo

W pierwszej kolejności zastanów się, jakie rodzaje nałogów mogą być dla Ciebie najbardziej niebezpieczne. Czy w rodzinie były przypadki alkoholizmu? Czy masz skłonność do ryzykownych zachowań na tle seksualnym? Czy zdarzało Ci się słyszeć uwagi, że przesadzasz ze słodyczami? Zadaj sobie te i wiele innych pytań, możesz dla ułatwienia poszukać przykładowych pytań w sieci i ustal, jak możesz się chronić przed konkretnym zagrożeniem. 

Unikaj sytuacji narażających Cię na kontakt z potencjalną używką

Staraj się np. unikać działów ze słodyczami, jeśli masz do nich skłonność. Wyrzuć lub oddaj znajomym słodkości, jakie jeszcze możesz mieć w domu. Przebywaj w towarzystwie osób niepalących. Unikaj towarzystwa osób namawiających Cię do spożywania alkoholu. Wdrożenie tych porad w życie może być trudne, lecz zawsze warto próbować.

Przemyśl swoje życie

Brzmi to mocno górnolotnie, lecz przy odrobinie wysiłku ma sens. Wygospodaruj sobie tyle czasu, ile Ci trzeba, wyłącz przeszkadzajki i pomyśl: co jest dla mnie najważniejsze? Które znajomości są dla mnie cenne i dlaczego? Które osoby wywierają na mnie najlepszy, a jakie najgorszy wpływ? Może pora podziękować tym drugim i usunąć ich z życia? Jakich rzeczy nie lubię najbardziej? Jak mogę je zmienić? Te i inne pytania, jakie przyjdą Ci do głowy, mogą skutecznie pomóc Ci w oczyszczeniu umysłu.

Szukaj nietypowych sposobów motywacji

Jeśli masz dość powtarzających się wokół porad o tym, jak to skutecznie przeżyć życie bez uzależnienia, to… wymyśl swoje własne. 

Jeśli pomoże Ci sfotografowanie swojej sylwetki po zjedzeniu słodyczy i oglądaniu zdjęć za każdym razem, zanim się złamiesz, zrób to. 

Jeśli znasz kogoś, kto ma za sobą ciężkie uzależnienie, poproś go o opowiedzenie swojej historii. Pytaj, jak się czuł, jak znalazł pomoc i co pozwoliło mu po nią sięgnąć. 

Stwórz “zeszyt dobrej myśli” – wpisuj tam wszystkie zabawne rzeczy, jakie usłyszysz, wklejaj zdjęcia, notuj komplementy od innych i wszystko, co poprawia Ci humor. Spróbuj wersji papierowej – ozdabiaj ją, rysuj i trzymaj zawsze w zasięgu ręki. 

Nie szukaj metod uniwersalnych. Pomyśl o tym, co pomaga TOBIE.

W jakich sytuacjach jesteśmy najbardziej narażeni na popadnięcie w uzależnienie?

  • W czołówce czynników ryzyka na pewno mieści się stres. Towarzyszy on nam już niemal na każdym kroku, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Rosną nasze oczekiwania wobec nas samych i wobec innych, przez co coraz trudniej im sprostać. A to już prosta droga do próby ucieczki w nałóg.
  • Bardzo niebezpieczna pod tym względem jest również utrata bliskiej osoby, zwłaszcza że popycha ona niektóre osoby do popełnienia samobójstwa lub dokonywania samookaleczeń. Nałóg też może być formą reakcji na stratę, dlatego też tak ważne jest w tym czasie wsparcie bliskich osób.

Inne problemy życiowe również nie są bez znaczenia. Dodatkową trudność sprawia fakt, że dla każdego człowieka co innego stanowi problem. Zatem jeśli nie masz wsparcia, zewsząd słyszysz “złote rady” lub mądrości typu “idź pobiegać”, dobrym rozwiązaniem wydaje się być alkohol. Lub przeglądanie internetu przez długie godziny. 

Co zrobić, gdy już wpadniesz w nałóg?

Jeśli zaczynasz używać wypowiedzi w stylu “mogę przestać, kiedy zechcę”, “mam nad tym kontrolę” i wielu podobnych, powinna Ci się zapalić w głowie ostrzegawcza lampka. Niestety – to, że powinna się ona zapalić, wcale nie oznacza, że rzeczywiście się pojawi. 

ławka z butelkami po alkoholu

Dlatego też tak ważne jest otoczenie się gronem osób, które wyłapią Twoje nietypowe zachowania i pomogą Ci podjąć odpowiednie kroki. Osoba uzależniona często widzi rzeczywistość w zniekształcony sposób, zakładając, że jej zachowanie jest zupełnie zwyczajne i szuka ku temu stosownych argumentów. Pomocna może być terapia uzależnień dla mieszkańców Gdyni, w ramach której otrzymasz kompleksową pomoc od osób od lat specjalizujących się w leczeniu nałogów.