Jak wybrać dobrego ginekologa do prowadzenia ciąży?

Kobieta spodziewająca się dziecka powinna wybrać zarówno dogodne miejsce, w którym dojdzie do rozwiązania, jak i dobrego ginekologa. Wybór specjalisty odpowiadającego potrzebom przyszłej matki może okazać się procesem żmudnym, warto jednak poświęcić czas i energię, by znaleźć lekarza dającego kobiecie poczucie bezpieczeństwa. 

Czym należy się kierować przy wyborze specjalisty prowadzącego ciążę?

Wybór lekarza ginekologa jest kwestią indywidualną każdej pacjentki, można jednak wskazać cechy specjalisty, na które warto zwrócić uwagę, dokonując selekcji kandydatów. 

Profesjonalizm i wysokie kwalifikacje zawodowe

Wybór specjalisty do prowadzenia ciąży powinien rozpocząć się od oceny profesjonalizmu lekarza ginekologa. Jest to możliwe do określenia już w trakcie pierwszej wizyty w gabinecie. Wykwalifikowany specjalista w pierwszej kolejności przeprowadzi z pacjentką dokładny wywiad pozwalający określić datę ostatniej menstruacji, przebyte choroby, a także styl życia ciężarnej. Istotne jest, by lekarz nie bagatelizował poznawanych faktów i poważnie podchodził do nawet najdrobniejszych spraw, które mogą mieć ostateczny wpływ na zdrowie i życie zarówno matki, jak i dziecka. 

Doświadczenie w prowadzeniu ciąży 

Istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze lekarza, jest to, czy posiada on doświadczenie w prowadzeniu ciąży. Warto pamiętać, że nie każdy ginekolog specjalizuje się w problemach kobiet ciężarnych – lekarz, który doskonale sprawdzi się w okresie poza ciążą, nie musi mieć kwalifikacji do radzenia sobie z potrzebami przyszłej matki. 

Ginekolog Września

Udzielanie niezbędnych informacji w przystępny sposób 

Dobry specjalista do spraw prowadzenia ciąży potrafi wyczerpująco odpowiedzieć na wszystkie pytania postawione przez oczekującą przyjścia dziecka kobietę w taki sposób, by bez problemu zrozumiała ona zawiłości procesów biologicznych i specyfikę procedur medycznych. Lekarz ginekolog powinien być w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości pacjentki i ukoić jej nerwy. Ponadto powinien on również udzielić pacjentce wskazówek dotyczących tego, czego nie należy robić w ciąży, by nie zaszkodzić zdrowiu swojemu i dziecka. 

Dostępność 

Lekarz ginekolog prowadzący ciążę powinien umożliwiać pacjentce łatwy kontakt, pozwalający na uzyskanie szybkiej porady w naglących kwestiach. 

Cierpliwość i empatia

Specjalista prowadzący ciążę powinien cechować się cierpliwością w odpowiadaniu na pytania i empatią w stosunku do pacjentki, która znajduje się w szczególnym okresie swojego życia i jest targana licznymi emocjami. 

Stwarzanie komfortowej atmosfery

Bardzo ważne jest, by pacjentka czuła się w gabinecie ginekologicznym komfortowo i miała dobry kontakt z lekarzem. Jest to istotne w wypadku każdej wizyty u ginekologa, jednak w okresie ciąży nabiera tym większego znaczenia – kobieta w ciągu dziewięciu miesięcy będzie częstą bywalczynią gabinetu, musi więc czuć się w nim tak dobrze, jak to tylko możliwe. 

Zlecanie dodatkowych badań 

Lekarz ginekolog prowadzący ciążę powinien cechować się łatwością zlecania i wykonywania dodatkowych badań, jeżeli dostrzeże nawet najmniejsze przesłanki do ich przeprowadzenia. Czasami jedno badanie wykonane w odpowiednim momencie może stanowić różnicę w kwestiach zdrowia, a nawet życia matki oraz jej nienarodzonego dziecka. 

Ginekolog Września

Umiejscowienie praktyki lekarskiej

Wybierając lekarza ginekologa do prowadzenia ciąży, warto również zwrócić uwagę na to, czy przyjmuje on w placówce, którą pacjentka wybrała na miejsce porodu i czy w związku z tym może osobiście odebrać poród. Miejsce wykonywania praktyki jest ważne również z uwagi na łatwość dojazdu, co ma znaczenie szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży. 

Rodzaj prowadzonej praktyki

To, czy konsultacja ginekologiczna odbywa się prywatnie czy w ramach finansowania z NFZ nie powinno mieć wpływu na profesjonalizm lekarza. Ma jednak zazwyczaj wpływ na długość oczekiwania na wizytę, co w wypadku kobiet ciężarnych ma niebagatelne znaczenie. Właśnie z uwagi na dostępność terminów u specjalistów ginekologów wiele przyszłych matek decyduje się na prowadzenie ciąży prywatnie. 

W dokonywaniu wyboru specjalisty do prowadzenia ciąży pomocne może okazać się zasięgnięcie opinii innych pacjentek. 

Ginekolog – Września 

Mieszkanki Wrześni poszukujące ginekologa, który jest specjalistą do prowadzenia ciąży zachęcane są do odbycia wizyty w gabinecie ginekologicznym w Centrum Medycznym Jerzykowo, gdzie mogą liczyć na troskę i zainteresowanie ze strony wysoce wykwalifikowanego personelu medycznego.