Jak wygląda detoks alkoholowy?

Uzależnienie od alkoholu to jeden z najpopularniejszych i najbardziej destrukcyjnych nałogów ostatnich lat. Społeczeństwo próbuje z nim walczyć, jednak na nic się to zda, jeśli sam uzależniony nie podejmie w tym kierunku właściwych kroków. Natomiast nawet jeśli alkoholik zdaje sobie sprawę ze swojego problemu, to często boi się sięgnąć po pomoc z obawy, że jedynym wyjściem będzie odwyk. Taka sytuacja zdarza się jednak rzadko, gdyż jednym z pierwszych i często bardzo pomocnych kroków jest detoks alkoholowy.

Czym jest detoks?

Jest to nic innego jak proces oczyszczania organizmu ze wszystkich toksyn związanych z przyjmowaniem procentowych trunków. To bardzo dobry sposób na poprawienie złego samopoczucia, jakie wiąże się z procesem trzeźwienia. Warto tutaj też dodać, że jest on skuteczny w trzeźwieniu nie tylko osób uzależnionych, ale też wszystkich, którzy wpadli w ciąg alkoholowy lub dzień wcześniej spożyli naprawdę sporą ilość alkoholu.

Jak wygląda proces detoksykacji?

Sposoby na przeprowadzenie detoksu są dwa. Jeśli chcemy spróbować działać samodzielnie, można go przeprowadzić w domu, pijąc duże ilości wody z cukrem i witaminami bądź elektrolity. Jest to jednak raczej opcja dla osób na kacu niż dla tych z podejrzeniem uzależnienia.

Dla alkoholików dużo bezpieczniejszą opcją będzie detoks w szpitalu, który polega na wprowadzaniu do organizmu konkretnych minerałów i witamin poprzez kroplówki. Przed tym wykonuje się szczegółowe badania, które mają na celu sprawdzenie czego dokładnie potrzeba organizmowi i uniknięcie wpadnięcia w mocny zespół abstynencyjny.

Czym jest zespół abstynencyjny?

Jeśli osoba uzależniona od alkoholu, czyli będąca w długim ciągu alkoholowym odstawi trunki, wówczas w jej ciele mogą nastąpić niepożądane objawy zwane zespołem abstynencyjnym. Przejawia się on poprzez:

  • lęk, niepokój
  • drgawki
  • nadpobudliwość
  • zwiększenie ciśnienia krwi
  • wychłodzenie
  • problemy z układem fizjologicznym
  • zaburzenia snu

Dlatego też tak ważne przy uzależnieniu jest przeprowadzanie detoksu pod okiem specjalistów, którzy w razie skutków ubocznych odpowiednio zareagują i załagodzą objawy odstawienia.

Jak załagodzić objawy?

Samodzielnie jest bardzo trudno, ponieważ tak właściwie nie wiemy jaki narząd odpowiada za złe samopoczucie. W tym wypadku to lekarze i terapeuci najlepiej wiedzą jaki lek podać, ponieważ to właśnie dzięki odpowiedniej farmakologii można zniwelować objawy odstawienia. Wiąże się to nieraz z dodatkowym pogorszeniem samopoczucia, jednak jest ono chwilowe, a po nim następuje naprawdę duża ulga i można ponownie wrócić do detoksykacji.

Ile trwa detoks?

Detoksykacja trwa zazwyczaj od 7 do 10 dni, jednak dokładny okres oczyszczania zależy od kilku czynników, np. wagi i wieku alkoholika, jego stopnia uzależnienia i wyników badań. W tym czasie organizm jest w stanie przypomnieć sobie, jak powinien funkcjonować bez trunków, wówczas uzależniony będzie mógł wrócić do normalności z fizyczną czystą kartą.

alkohol

Należy jednak pamiętać, że sam detoks nie jest sposobem na wyleczenie uzależnienia. Po oczyszczeniu najlepiej udać się na terapię, która również zniweluje skutki picia, tylko na poziomie psychicznym, która w życiu w trzeźwości ma dużo większe znaczenie. Dlatego też okres całego leczenia oczyszczania włącznie z detoksem może sięgać nawet kilku miesięcy, jeśli nie lat.

Gdzie wykonać detoks?

Wiadomo już, że można wykonać go ambulatoryjnie w szpitalu, jednak jeśli zamierzamy podjąć się później leczenia terapeutycznego, to warto od razu zgłosić się do ośrodków leczenia uzależnień, w których oprócz detoksu i badań specjaliści przeprowadzą również szczegółowy wywiad z uzależnionym, proponując mu indywidualną terapię i stosunkowo krótszy czas całego procesu leczenia. Tak np. działa leczenie alkoholizmu we Wrocławiu, gdzie wiele osób pod okiem specjalistów może cieszyć się życiem w trzeźwości bez znacznego odczuwania całego procesu odstawienia.

Jak więc można zauważyć, detoks nie jest prostym etapem związanym z procesem uwolnienia się z alkoholizmu, ale za to jest pierwszym krokiem na drodze do lepszego życia. Oczyszczenie organizmu z toksyn pozwala zacząć walkę i warto pamiętać, że bez detoksu skuteczna terapia praktycznie nie byłaby możliwa.