Jak zainteresować dziecko uprawianiem sportu?

Zachęcenie dzieci do uprawnia sportu to nie lada sztuka, szczególnie w sytuacji gdy dotychczas aktywność fizyczna nie była w życiu malucha zbyt obecna. Jak skutecznie wyrobić w dziecku zamiłowanie do sportu i dlaczego warto to zrobić?

Pozwól dziecku zdecydować samodzielnie

Wielu rodziców słyszało o tzw. “złotej erze” rozwoju między 3. a 7. rokiem życia, kiedy to najintensywniej rozwijają się mięśnie i układ szkieletowy dziecka. W samym rozwoju nie ma nic złego, lecz często dzieci padają ofiarą nadmiernej ilości rozwojowych zajęć dodatkowych. To poważny błąd. Pozwól dziecku samodzielnie wybrać, co chce trenować.

Nie sugeruj się tym, że maluch niechętnie chodzi na W-F. Często problem tkwi w nieodpowiednim podejściu nauczyciela i narzucaniu aktywności dla dziecka nieatrakcyjnych. Nie realizuj niespełnionych ambicji poprzez swoje dziecko. To, że nie udało Ci się zdobyć złotego medalu w wyścigach kolarskich, nie oznacza, że Twoje dziecko koniecznie musi to robić.

Pamiętaj, że przykład idzie z góry

Dzieci bardzo niechętnie słuchają dorosłych, za to z wielkim zaangażowaniem ich naśladują. Wykorzystaj to i nie marudź o tym, jaki sport jest zdrowy (z paczką chipsów i serialem w tle), tylko zacznij aktywną zmianę od siebie! Zabieraj malca na rower, wybierajcie się na wspólne wycieczki, spacery i organizujcie np. rodzinne mecze siatkówki.

Spróbuj wybrać się na mecz i pozwól dziecku poczuć towarzyszącą mu atmosferę. Postaraj się również szukać pozytywnych wzorców dla dziecka. Szukaj biografii sportowców, trenerów z pasją na zajęciach dodatkowych. Pokaż, że świat sportu może być fascynujący.

Nie wymagaj mistrzostwa

Sport to dla dzieci przede wszystkim zabawa. Wielu rodziców niestety o tym zapomina i wpada w ducha przesadnej rywalizacji. Dziecko ma być najszybsze, najlepsze, naj… Nie tędy droga. To nie jest ważne, czy maluch świetnie serwuje, czy też nie potrafi przebić się przez siatkę. Doceń to, że w ogóle gra i próbuje. Nie ma znaczenia, czy w wyścigach dojedzie na metę piąte, czy dziesiąte. Liczy się to, że bierze w nich udział.

Dlaczego warto zachęcać dziecko do uprawiania sportu?

Pomijając naukowe dywagacje i wytyczne WHO, sport jest po prostu zdrową alternatywą dla komputerowych strzelanek i seriali na Netflixie. Poza tym bardzo ważną kwestią jest to, że nieodłączną częścią uprawiania sportu są… porażki. Ćwicząc, maluch nauczy się, że popełnianie błędu jest nieodłączną częścią nauki, o czym często zapomina się w szkołach.

Poza tym sport doskonale wyrabia charakter. Wymaga on systematyczności i dyscypliny, jeśli chcemy coś osiągnąć na tym polu. Jednocześnie można te surowo brzmiące cechy przemycić poprzez świetną zabawę! Bardzo ważne jest też to, że dziecko nabiera pewności siebie i asertywności, co pomoże mu w przyszłości nie uginać się pod presją rówieśników.

Jakie dyscypliny może trenować Twoje dziecko?

Maluch może spróbować niemal każdej dziedziny sportu, pod warunkiem jednak, że zajęcia są dobrane do jego wieku i możliwości. Klasycznymi już przykładami są piłka nożna, siatkówka czy też sporty walki. Nieco mniej popularny jest unihokej, który od wielu lat przestaje być wyłącznie grą rozrywkową – są rozgrywane nawet mistrzostwa świata. Jest to gra podobna do hokeja na lodzie, z tym że gra odbywa się na twardej powierzchni, a zamiast krążka można wykorzystać plastikową piłkę.

Głównymi zaletami gry są nauka współpracy w zespole, wyrabianie sprawności motorycznej, a także szybkości i wytrzymałości. W hokeja mogą grać również dzieci mniej sprawne fizycznie, a nawet osoby z niepełnosprawnościami. Do gry konieczne jest też minimum sprzętu: bramka, piłeczka oraz kij do unihokeja. Tyle wystarczy, by zapewnić sobie i dzieciom świetną zabawę na długie godziny!

Pokaż, że sport jest świetny!

Zachęcenie malucha do czegoś, czym nie jest zainteresowane, to dla każdego rodzica karkołomny wyczyn. Zamiast jednak tłumaczyć, pokaż, jak atrakcyjne może być uprawianie sportu. Postaraj się, by był on po prostu dobrą zabawą i sposobem na wspólne, zdrowe spędzenie czasu.