Karkonoski zawrót głowy – co warto zobaczyć w Karpaczu i okolicach?

Wakacje w Karkonoszach oznaczają piękne widoki i świetne atrakcje. Okolice Karpacza są przygotowane nie tylko pod miłośników górskich wycieczek, ale też pod wizyty rodzin z dziećmi.

Kiedy pogoda dopisuje można wybrać się na szlak, obcować z naturą i zdobywać szczyty. Gdy pada deszcz lub chce się dać odpocząć nogom, również można znaleźć sobie ciekawe zajęcia.

Górskie wycieczki

Karpacz to świetna lokalizacja. Można z niego dotrzeć na szlak na własnych nogach, samochodem lub podjechać busem. Szlaki są świetnie oznaczone, niektóre prowadzą przez malownicze drewniane kładki, na innych trzeba się pomęczyć z kamieniami.

Z każdego szlaku jest zazwyczaj wiele „odbić”, więc można w razie potrzeby zmienić zaplanowane przejście. Karkonosze dzielą ze sobą Polacy i Czesi, co oznacza, że można wybrać się na krótką i malowniczą wycieczkę do naszych sąsiadów.

Śnieżka

Śnieżka, licząca sobie 1602 m n.p.m., to najwyższy szczyt Karkonoszy. Uchodzi za kapryśną górę, bo często owiana jest mgłą i trudno ją zobaczyć. Przy odrobinie szczęścia można jednak nacieszyć się pięknymi widokami. Będąc w Karpaczu, nie można przegapić wejścia na nią!

Oczywiście nie wszyscy mogą być w stanie pokonać całą trasę i wejść o własnych siłach na szczyt. Dostępnych jest kilka rozwiązań. Dla tych, którzy lubią chodzić, ale czują, że to dla nich zbyt długi odcinek trasy, polecamy wjazd wyciągiem krzesełkowym na Kopę, a potem dojście już tylko na Śnieżkę.

Wiele osób tak robi, ponieważ wejście z samego dołu zajmuje trochę czasu i odbiera siły, a wysiadając na Kopie, bez problemu można zdobyć szczyt Śnieżki. Osoby, które myślą, że taka wysokość jest poza ich zasięgiem, bo nie pozwoli im na to kondycja lub stan zdrowia, mogą odetchnąć z ulgą, bo istnieje bezpośredni wjazd kolejką na szczyt.

Trzeba udać się do Czech (można własnym samochodem lub skorzystać z przejazdu autobusowego) do miejscowości Pec pod Sněžkou i stamtąd wsiąść do kolejki gondolowej.

Samotnia

Schronisko PTTK Samotnia to najpiękniej położone schronisko w całych Karkonoszach. Znajduje się w Kotle Małego Stawu, co zdecydowanie wpływa na malowniczość tego miejsca. Obiad w schronisku lub po prostu postój przy takim krajobrazie to czysta przyjemność, a fani nocowania w górach mogą znaleźć tam nocleg.

Pielgrzymy i Słonecznik

To formacje skalne, które robią wrażenie. Widać je już ze sporej odległości, będąc na szlaku. Zbudowane są z granitu i przyciągają swoimi wyjątkowymi kształtami wielu turystów. Zazwyczaj są przystankiem podczas drogi w jakieś inne miejsce.

Świątynia Wang

Świątynia Wang to piękny drewniany kościół. Można ją odwiedzić podczas górskich wycieczek, ponieważ idą przez nią trzy szlaki: niebieski, zielony i żółty.

Inne atrakcje w Karpaczu i okolicach (z dziećmi i nie tylko)

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Ekspresowe zwiedzanie najpiękniejszych (mini)zabytków Dolnego Śląska jest możliwe w Kowarach. Można wybrać zwiedzanie z przewodnikiem lub ruszyć na samodzielny obchód.

Karkonoskie Tajemnice

Karkonoskie Tajemnice to muzeum multimedialne nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Podczas tej wycieczki można poznać historię Karkonoszy i dowiedzieć się czegoś o Duchu Gór.

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik to ruiny położone na wzgórzu w jednej z dzielnic Jeleniej Góry. Zamek jest dostępny dla zwiedzających, odbywają się tam też ciekawe wydarzenia, m.in. Turniej Rycerski.

karkonosze

Jak znaleźć nocleg w Karpaczu?

Jak znaleźć tanie pokoje w Karpaczu? – to pytanie zadaje sobie każdy, kto wybiera się na urlop. Najłatwiej mają ci, którzy od lat jeżdżą w sprawdzone miejsce, lub ci, którym polecono jakieś zakwaterowanie. Pozostali są zdani na siebie. W Internecie dostępnych jest wiele stron, na których można znaleźć nocleg ze śniadaniem w Karpaczu.

Zaletą obecnych czasów jest możliwość obejrzenia galerii zdjęć. Najlepiej wybierać małe hotele lub pensjonaty, ponieważ warunki w nich są dobre i znajdują się zazwyczaj w dobrych lokalizacjach – blisko szlaku i blisko centrum miasta.