Masaż tajski – czym się charakteryzuje?

Masaż cieszy się niesłabnącą popularnością, z racji, że potrafi pełnić funkcję relaksującą oraz leczniczą, a nawet w pewien sposób rytualną. Obecnie można spotkać przynajmniej kilkanaście odmian, które różnią się stosowanymi technikami, przyjętą formą, a przede wszystkim filozofią i założeniami o ludzkim ciele i zdrowiu. Jedną z takich niekonwencjonalnych i orientalnych metod jest masaż tajski. Co warto o nim wiedzieć?

Co to jest masaż tajski?

Oryginalna nazwa w języku tajskim oznacza po prostu starożytny, klasyczny masaż. Zawiera w sobie elementy tradycyjnej medycyny chińskiej oraz hinduskiej.  Główne założenia korzystają z Ajurwedy, czyli tak zwanej wiedzy o życiu, wywodzącej się ze starożytnych Indii. Tak jak wiele wschodnich systemów leczenia, traktuje człowieka w sposób holistyczny, uwzględniając jego stan ducha, psychiki oraz ciała.

Wszystkie części składowe powinny być ze sobą we wzajemnej równowadze, a w przypadku wystąpienia dysharmonii, usuwa się widoczne zaburzenia poprzez odpowiednie działania, które służą do wyleczenia, rozumianego jako oczyszczenie organizmu z wszelkich toksyn. Jedną z nich jest właśnie masaż, który obok stosowanej diety, zielarstwa i kręgarstwa uznawany jest za niezbędny, aby zachować siły witalne i pozytywną energię.

Jak wygląda przebieg masażu?

Cały zabieg nie przypomina w żaden sposób tradycyjnych klasycznych masaży leczniczych, które są stosowane chociażby w naszej fizjoterapii. Przede wszystkim pacjent musi być ubrany w luźny, wygodny strój. Podczas masażu będzie przybierał wiele pozycji, które są zgodne z przyjętymi postawami jogi pasywnej, czyli leżąc przodem, tyłem, bokiem oraz siedząc. Pacjent jest poddawany bardzo konkretnym rodzajom nacisku, które skupiają się wokół przebiegających linii Sen, czyli kanałów energetycznych, znajdujących się w ciele człowieka.

Masażysta rozpoczyna od stóp, dociskając konkretne punkty na ciele, które są rozmieszczone zgodnie z założeniami akupresury i kieruje się w stronę głowy. Masaż tajski sam w sobie również zawiera kilka odmian. Może być wykonywany bez żadnych, dodatkowych środków wspomagających lub za pomocą olejków aromatycznych oraz specjalnie przygotowanych stempli ziołowych. Cały zabieg może trwać nawet do dwóch godzin i będzie się opierał głównie na ściskaniu, rozciąganiu spiętych, schorowanych tkanek oraz kołysaniu całym ciałem.

tajski masaż

Czy masaż tajski jest efektywny?

Z pewnością posiada swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników. W zależności od przyjętych przekonań, zalicza się albo do medycyny alternatywnej, mając za zadanie wspomagać zabiegi medycyny konwencjonalnej, albo jest uważany za formę pseudo-medycyny. Jednakże wielu pacjentów, decydujących się na masaż tajski, przyznaje doznane poczucie ulgi, zmniejszenie napięcia mięśni oraz poprawę zakresu ruchów dla konkretnych stawów.

Badania naukowe również potwierdzają odczuwane przez pacjentów pozytywne skutki leczenia ta metodą, jednocześnie podkreślając, że efekty poprawy mają charakter krótkotrwały. W związku z tym, aby utrzymać jak najdłużej efekt zrelaksowania i poprawę funkcjonowania całego ciała, z masażu tajskiego powinno korzystać się systematycznie. W zależności od indywidualnego przypadku może to być tylko jeden, a nawet kilka zabiegów tygodniowo.

Gdzie korzystać z masażu tajskiego?

Cały zabieg właściwie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Ale żeby być pewnym, że masaż przebiega bezpiecznie i przyniesie oczekiwany rezultat, warto wybierać tylko sprawdzone miejsca. Mogą to być zarówno kameralne salony masażu w typie Balispa w Gdańsku, jak i duże centra, oferujące zabiegi SPA & Wellness, w których pracują tylko wykwalifikowani masażyści.