Metody czyszczenia dywanów – na sucho, na mokro, na wskroś

Pranie dywanów, niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, jest konieczne ze względu na utrzymanie w domu właściwego poziomu higieny. Obok odkurzania i trzepania, przynajmniej raz lub dwa razy w roku powinniśmy zdecydować się na pranie dywanów – metodami domowymi, lub rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego prania dywanów. Najpopularniejsze metody prania to na sucho, na mokro i na wskroś. Jakie są ich zalety i wady? Jakie środki są wykorzystywane przy ich stosowaniu? Która metoda jest najlepsza?

Pranie dywanów na sucho

Dzięki wypraniu dywanu na sucho możemy z niego korzystać zaraz po zakończeniu całego procesu czyszczenia. Nie musimy czekać przez długie godziny, aż dywan wyschnie, ryzykując kolejne plamy, jeśli wejdziemy na dywan jeszcze niewyschnięty. Ponadto, pranie dywanów na sucho przebiega znacznie szybciej, a wyczyszczona powierzchnia prezentuje się naprawdę dobrze. Ponadto, czyszczenie dywanów na sucho może odbywać się na każdej powierzchni, nie ma ryzyka jej uszkodzenia. Metoda prania na sucho szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku delikatnych dywanów, dlatego, że nie powoduje ona ingerencji w strukturę wykładziny, nie narażając jej na uszkodzenie.

Minusem metody może być to, że może ona nie działać na głębiej położone plamy, właśnie dlatego, że nie ingeruje ona głębiej w strukturę wykładziny. Dodatkowa informacja dla miłośników ekologii – jest to metoda przyjazna dla środowiska! Jest również doskonałym wyborem dla alergików, dlatego, że skutecznie zabija nawet do 99% bakterii.

Środki i metody wykorzystywane do prania na sucho

  • szamponowanie – aplikowanie specjalnych szamponów wyposażonych w liczne składniki absorbujące,
  • wiórkowanie,
  • mycie suchą pianą,
  • bonetowanie – technika podobna do szamponowania,
  • metoda ekstrakcyjna – rozprowadzenie środka czyszczącego i wtarcie poprzez gąbkę lub szczotkę.

Pranie dywanów na mokro

Dobrze sprawdza się w przypadku głębiej położonych plam, kiedy to środek stosowany na mokro ma większą szansę wniknąć w strukturę dywanu naprawdę głęboko. Do prania na mokro wykorzystywane są liczne preparaty czyszczące, lub też różnego rodzaju odkurzacze piorące. Pranie na mokro również pomaga zabić znaczącą ilość bakterii i roztoczy, podnosząc poziom higieny w pomieszczeniu. Metoda ta ma jednak niestety swoje minusy. Dywan po praniu na mokro nie może być użytkowany od razu, w zależności od stopnia zamoczenia może schnąć wyjątkowo długo. Utrzymująca się dłużej wilgoć może sprzyjać rozwojowi groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów. Co więcej, pranie dywanów na mokro nie powinno być stosowane, jeśli wykładzina jest podklejona do podłogi lub położona na drewnie, by nie narażać powierzchni na uszkodzenie.

Pranie na wskroś

Jest to odmiana prania na mokro, polegająca po prostu na całkowitym zanurzeniu dywanu w wodzie ze środkami czyszczącymi, czekając, aż zadziałają one na istniejące na wykładzinie plamy. Jest to najlepsza metoda, jeśli chodzi o zmiękczanie włókien wykładziny, dzięki czemu można w ten sposób pozbyć się najcięższych plam. Jest to też dobry sposób, jeśli chcemy się pozbyć uciążliwego odoru, np. z moczu. Zastosowanie dobrych środków chemicznych pozwala na przerwanie procesu rozwoju bakterii, dzięki czemu żegnamy się z odorem. Jest to jednak metoda narażająca wykładzinę na duże zniszczenie, ze względu na wtłaczanie w nią dużych ilości wody. Aby jednak pranie dywanu na wskroś było skuteczne i nie niszczyło dywanu, konieczne jest późniejsze osuszenie go w specjalnej suszarce, dzięki czemu zapobiegniemy rozwojowi niebezpiecznych pleśni i grzybów.

Royal Maids pranie dywanów WrocławWszystkie powyższe metody można wykonać samodzielnie w domu, może za wyjątkiem prania na wskroś. Jeśli jednak nie mamy czasu, lub nasze dywany są wyjątkowo mocno zabrudzone, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalistów, choćby z firmy Royal Maids. Działa na rynku już od 2002 roku i oferuje usługi zarówno firmom, jak i klientom indywidualnym. Oferta jest bardzo szeroka, oprócz sprzątania pomieszczeń proponują również sprzątanie zieleni lub hal czy magazynów. Działa od lat na terenie Wrocławia, a także na terenach okolicznych miejscowości.