Mydło naturalne czy sklepowe – poznaj różnice

Obecnie chętniej wracamy do prostego, ekologicznego trybu życia. Coraz popularniejsze są diety zbudowane jedynie na naturalnych, nieprzetworzonych składnikach.

Również w kosmetyce chętniej sięgamy po produkty pozbawione parabenów, chemicznych ulepszaczy czy sztucznych zapachów. Do łask wracają naturalne oleje pielęgnujące szczególnie włosy, ale nie tylko. Wyśmienicie sprawdzają się do nawilżania całego ciała. Oprócz nich warto też sięgnąć po mydła naturalne, które z powodzeniem zastąpią płyny i żele do kąpieli oraz koloryzowane, aromatyzowane sztuczne mydła.

Jakie są zalety stosowania tradycyjnego mydła i czym się ono charakteryzuje?

Dlaczego warto wybrać naturalne mydło w kostce?

krem z filtrem dla niemowląt

Główną różnicą pomiędzy mydłem naturalnym, a sklepowym jest oczywiście skład. W przypadku mydeł tradycyjnych tłuszczami wiodącymi są te pochodzenia organicznego: roślinnego, jak olej kokosowy, oliwa z oliwek, masło shea itp.

W Polsce najlepsze produkty znajdziemy w rodzinnych manufakturach, których jest coraz więcej na rynku. Możemy korzystać ze sklepów stacjonarnych oraz internetowych. Z pewnością znajdziemy w nich szeroki wachlarz mydeł o przeróżnych zapachach, tak aby dopasować je do własnych upodobań.

Istnieje mit mówiący, że mydła naturalne nie myje dokładnie. Skąd wzięło się to przypuszczenie? Z racji niewłaściwego użycia. Mydło naturalne nie pieni się, gdyż nie zawiera dodatkowych chemicznych spieniaczy. Co więcej, samo mydło jako tłuszcz utwardzony nie pozwoli na dokładne rozprowadzenie się. Dopiero emulsja powstała po zmieszaniu mydła z ciepłą wodą jest środkiem myjącym.

Nie należy zatem przypuszczać, że po wizycie na siłowni mydło ekologiczne nie pozwoli na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. Pozwoli ono na dokładne umycie skóry, jednak bez usunięcia naturalnej warstwy lipidowej na naszej skórze. Z tego powodu jest ono szczególnie polecane dla osób ze skórą suchą, wrażliwą i skłonną do podrażnień.

Co myją sztuczne kosmetyki, a co zapewnia naturalne mydło sodowe?

mydło naturalne - mydlarnia EcoFlores

Naturalne mydło cechuje się często nieco „surowym wyglądem”, choć nie zawsze tak jest. Na pewno zawsze zapewnia przyjemny zapach i ochronę skóry przed wysuszeniem.

Sztuczne kosmetyki zmywają naszą naturalną warstwę tłuszczu całkowicie, dlatego często mamy uczucie wysuszonej skóry i musimy stosować dodatkowe balsamy. Mydło organiczne zastępuje większość używanych przez nas preparatów. Z powodzeniem możemy myć nim nie tylko całe ciało, ale również włosy. Możemy być pewni, że dodatkowa odżywka czy olejek do włosów nie będzie nam potrzebny, gdy zaczniemy regularnie stosować tradycyjne mydło w kostce. Doskonale sprawdzi się również jako pianka do golenia, a także środek piorący.

Właśnie możliwość różnorodnego zastosowania jest główną zaletą posiadania naturalnego mydła. Jedna kostka wystarczy na kilka miesięcy spokojnych kąpieli. Ponadto możemy zeskrobać z niej wiórki, które umieścimy w woreczku z porowatej tkaniny. Taki pakunek to idealny odświeżacz powietrza do szaf i szuflad, który nie tylko utrzyma przyjemny zapach, ale również odstraszy mole. Mydło organiczne jest również niezastąpione jako odplamiacz do trudnych zabrudzeń.

Lista korzyści wynikających z używania mydła organicznego jest bardzo długa. Należy się zatem zastanowić, czy nie warto zainwestować kilku złotych więcej i skusić się na zakup takiego naturalnego mydła w kostce. Zapewni on niejedną aromatyczną kąpiel czyniąc zwykłą łazienkę domowym spa. Jest to także doskonały pomysł na prezent dla bliskiej osoby, gdyż można je znaleźć w przeróżnych zapachach, kształtach i kolorach. Zapakowane w ozdobny papier sprawią z pewnością ogromne wrażenie.