Najlepsze zabawki do wykształcenia zdolności manualnych

Zdolności manualne przydają się podczas całego życia. Ich kształcenie zaczynamy od chwili urodzenia. Pierwsze zaciskanie się piąstki niemowlaka, chwytanie przedmiotów, to umiejętności, które kształtują się naturalnie na samym początku życia. W procesie dorastania po kolei każdy uczy się czynności wymagających koordynacji ruchowej i manualnej. Niezbędne do tego jest wsparcie otoczenia i wybór zabawek, które pomogą nam w stawianiu kolejnych kroków.

Zadania i funkcje zabawek do wykształcania zdolności manualnych

Nauka przez zabawę to najlepsza forma zdobywania nowych umiejętności i wiedzy. Popularnością cieszą się różnego rodzaju zabawki i materiały kreatywne do wykształcenia zdolności manualnych dla najmłodszych. Ich najważniejszym zadaniem jest pomoc w opanowaniu czynności ruchowych i manualnych niezbędnych w późniejszym życiu. Każda z nich powinna być opanowywana w odpowiedniej kolejności, a nie jednocześnie. 

Zabawki powinny działać na mięśnie krótkie dłoni dziecka i je trenować. Każdy gimnastykowany mięsień wzmacnia się i działa prawidłowo. Nie stwarza problemów z dalszym rozwojem. Podobnie jest z obszarem dłoni, dzięki nieustannej nauce mogą przerobić wyuczony ruch w nawyk. Dzięki temu dziecko opanowuje sztukę wiązania butów, pisania czy lepienia z plasteliny. 

Najważniejsze zabawki do wykształcenia zdolności manualnych

W zależności od wieku, w jakim jest dziecko, należy dobrać zabawki, które będą mu służyły i sprawią, że nabierze zdrowych nawyków. Dobre do rozwoju i trenowania dłoni są, powszechnie uważane za antystresowe, gniotki i piłeczki z pianki. Wszelkiego rodzaju przewijanki, gdzie maluch musi przeprowadzić sznurek przez otwory, są wstępem do nauki wiązania sznurowadeł i innych supłów i węzłów. 

Młodsze dzieci będą dobrze bawiły się mniej skomplikowanymi zabawkami takimi jak przeplatanki czy mozaiki. Starsze chętniej sięgną po bardziej skomplikowane zadania. Wpinanki z cyferkami i literkami wspomogą rozwój manualny oraz naukę czytania, pisania lub liczenia. Warto zainteresować się też książeczkami z ćwiczeniami, kolorowankami i kartami pracy. Częste ćwiczenie dłoni zaowocuje w przyszłości. Dziecko, które dużo koloruje, będzie miało dużo ładniejszy charakter pisma, niż to, które unikało zabaw plastycznych. 

gniotek antystresowy do rozwoju umiejętności manualnych dzieci

Gniotek — zabawka antystresowa czy manualna?

Sławę zabawkom typu gniotek przyniosło ich działanie antystresowe. Dzięki chwili spędzonej z tego typu zabawką dziecko, a także dorosły, może zniwelować stres wynikający z codziennych frustracji. Jego działanie uspokajające potwierdzone jest przez badania. 

Okazało się, że gniotki to także doskonała zabawka do trenowania mięśni dłoni. Gniotki antystresowe dostępne są w różnych rodzajach, kolorach i kształtach, od prostych piłeczek, poprzez zabawne kształty z frędzelkami i wypustkami, aż po takie w oryginalnych formach, pod postacią ludzików, przedmiotów lub zwierzątek. 

Gniotek manualny jest świetnym narzędziem do pracy z dziećmi dotkniętymi autyzmem. Jest on niezastąpiony w radzeniu sobie z nadwrażliwością na bodźce, która dotyka najmłodszych z tym schorzeniem.

Praca z dzieckiem, kształtowanie dobrych nawyków

Dużo łatwiej nauczyć dziecko nowego, dobrego nawyku, niż oduczyć czegoś, co robi źle. Każdy wie, że nie łatwo jest „przestawić” swoje mięśnie i nauczyć wykonywać się jakiejś czynności w inny niż dotychczasowy sposób. Właśnie dlatego powinniśmy towarzyszyć dzieciom każdego dnia, wspierać je w zabawie i pokazywać jak należy wykonywać powierzone zadania. Poświęcony na to czas będzie procentował. 

Każdy z nas jest inny i wymaga innego traktowania czy podejścia. Niesamowite jest, jak dzieci dużo obserwują i notują w głowach. Niezbędne jest dawanie im dobrego przykładu. Dzieci naśladują dorosłych i próbują sprostać ich oczekiwaniom. Warto pokazywać i cierpliwie tłumaczyć zastosowanie zabawek, zasady wiązania sznurówek czy innych czynności wymagających umiejętności motorycznych.

Wybór odpowiednich do wieku i posiadanej wprawy, zabawek, jest kluczowy w rozwoju zdolności manualnych. Należy je kształtować już od najmłodszych lat. Dzięki systematycznej pracy, mięśnie dłoni naszych pociech, będą wygimnastykowane i łatwiej opanują trudniejsze zadania. W szkole będzie to nauka pięknego pisania, w przedszkolu kolorowanie bez wyjeżdżania za linię, a w późniejszych latach szybkie pisanie na klawiaturze. Niedbanie o te partie mięśni sprawi, że dziecko będzie miało nieustanne problemy z radzeniem sobie na co dzień. Należy kształcić i rozwijać zdolności manualne maluchów od samego początku.