Naturalne wypełnienia kołder – jakie wybrać?

Od wieków naturalne materiały były wypełnieniem kołder. Królował przede wszystkim puch i pierze. Do tradycji należało w długie, zimowe wieczory spotykanie się wiejskich kobiet na obrzęd „darcia pierza”. Była to tradycja integrująca wiejską społeczność i pożyteczny sposób wspólnego spędzania czasu, przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Darcie pierza polegało na oddzieleniu miękkich części piór od twardych. Kobiety uprzyjemniały sobie czas monotonnej czynności śpiewami i opowiadaniem żartów, a wiejscy kawalerowie próbowali na zasadzie dowcipu wpadać do izby i dmuchając w pierze wprowadzać zamieszanie. Każda gospodarna matka hodowała gęsi po to, aby pierzyną z naturalnym wypełnieniem, obdarować córkę w wianie.

Dzisiaj pierze i puch coraz częściej zastępuje się materiałami syntetycznymi, choć pozostaje ono jednym z dość drogich i bardziej cenionych materiałów. Oprócz pierza i puchu współczesne kołdry bazują również na innych materiałach naturalnych, takich jak: wełna, bawełna, dziki jedwab, kaszmir, a także wypełnienia roślinne: z drewna eukaliptusa, bambusa, kukurydzy.

Kołdry z wypełnieniem puchowym

Do wypełnienia kołdry puchowej używa się najdelikatniejszego surowca, jakim jest puch gęsi lub kaczy, dlatego są one niezwykle lekkie, przyjemne, zapewniają ciepło i dopływ powietrza. Kołdry z puchu dostosowują się do temperatury ciała, dlatego mogą być używane nie tylko zimą, ale również w miesiącach letnich. Na rynku można zaopatrzyć się w kołdrę puchową letnią i zimową. Docenimy ją szczególnie w okresie zimowym, gdyż zapewnia odpowiednią temperaturę podczas snu. Polecane są szczególnie osobom cierpiącym na reumatyzm.

Obecnie na rynku pojawiły się wypełnienia wolne od wszelkich pajęczaków, dlatego nie stanowią one zagrożenia dla alergików, ponieważ w procesie produkcji usuwa się z nich wszystkie alergeny oraz zapewnia dobrostan zwierząt, o czym świadczą posiadane przez nie certyfikaty NOMITE, OEKO-TEX Standard 100, DOWNAFRESH i RDS. Należy jednak liczyć się z tym, że z czasem, w trakcie użytkowania mogą one się pojawić tym bardziej, że takiej kołdry nie pierzemy w pralce z powodu zbijania się puchu. Po kilku latach należy ją wyprać w pralni chemicznej, bądź wymienić na nową.

polskie kołdry z puchu

Absolutną koniecznością jest jak najczęstsze wietrzenie kołdry, najlepiej w temperaturze poniżej zera, ponieważ wtedy giną wszystkie roztocza i inne drobnoustroje. W dobrej jakości kołdrach umieszcza się puch gęsi z polskich, ekologicznych hodowli, uchodzących za najlepsze na świecie. Pokrycia kołdry puchowej wykonuje się z delikatnej tkaniny wsypowej typu „inlet”, która nie przepuszcza wsadu. Przepikowanie kołdry w kwadraty sprawia, że puch się nie przesuwa i jest równomiernie umieszczony na całej powierzchni kołdry. Szwy zewnętrzne obszyte są bizą, czyli taśmą chroniącą produkt przed uszkodzeniami.

Kołdra z pierza

Kołdry z pierza i puchowe posiadają bardzo podobne właściwości cieplne. Jednak pióra ważą więcej niż puch, dlatego kołdry są twardsze i cięższe. Są zdecydowanie tańsze od puchowych, ale pochłaniają zapachy. Lepszy jest wsad z piór gęsich niż kaczych, tańszych, ale pod wpływem ciepła i wilgoci ciała zlepiających się i wydzielających nieprzyjemny zapach.

Kołdra z wełny

Wełna pozyskiwana od zwierząt takich jak owce, wielbłądy, alpaki ma wiele wspólnych właściwości. Jest ciepła, ale przewiewna, dlatego można z niej korzystać przez cały rok. Doskonała termoregulacja powoduje, że pod taką kołdrą nie pocimy się. Mają one również właściwości zdrowotne. Alpaka peruwiańska na przykład leczy migrenowe bóle głowy, a runo merynosa przynosi ulgę w dolegliwościach reumatycznych. Wypełnienia wełniane są hipoalergiczne, dlatego mogą ich używać alergicy. Kołdry z wypełnieniem wełnianym pokrywa się tkaniną bawełnianą, chroniącą delikatną skórę przed kontaktem z przędzą. Kołdry z naturalnym wypełnieniem po kilku latach zachwytów substancjami syntetycznymi wracają do łask i stanowią towar z wyższej półki.