O skuteczności leczenie endometriozy

Endometrioza to jedna z chorób, o której w ostatnich latach mówi się w świecie medycznym zdecydowanie częściej. Okazuje się bowiem, że jest to obecnie jedna z najczęściej występujących przyczyn bezpłodności u młodych kobiet.

Objawiająca się silnymi bólami w okolicach miednicy mniejszej w dniach poprzedzających krwawienie miesiączkowe choroba bywa często ignorowana. Tymczasem im wcześniej zdiagnozujemy endometriozę, tym skuteczniejsze leczenie. Co powinno zaalarmować kobietę o potencjalnym występowaniu endometriozy? Jak wygląda leczenie choroby i czy jest ono skuteczne?

 

Czym właściwie jest endometrioza?

Endometrioza jest chorobą śluzówki macicy, przez co jej objawy pojawiają się właśnie w okresie krwawienia miesięcznego, kiedy to śluzówka łuszczy się i jest wydalana z organizmu. W przypadku endometriozy komórki śluzówki odszczepiają się i wędrują w górę narządów rozrodczych, poza jamę macicy, zagnieżdżając się w miejscach, w których nie powinny się znajdować. Błona śluzowa, której fragment ulokował się w nieprzeznaczonym do tego miejscu krwawi podczas cyklu tak samo, jak śluzówka w macicy, z tą różnicą że nie zostaje on wydalony z organizmu.

Oznacza to powstawanie skrzepów krwi i powiększania się skupisk endometriozy poza macicą.

Skrzepy te uciskają otaczające tkanki wywołując bóle oraz stany zapalne. Niestety, organizm nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z endometriozą. Wywołana jest ona zbyt wysokim poziomem estrogenów, a więc aby się jej pozbyć w sposób naturalny, konieczne byłoby zajście w ciążę, które akurat w przypadku tej choroby może być bardzo utrudnione. Ciąża zatrzymałaby naturalny cykl miesięczny, przez co komórki endometrium nie rozwijałyby się dłużej poza macicą. Prawdopodobne jest jednak, że choroba w dalszym ciągu powróci po zakończeniu ciąży. Jak zatem leczyć endometriozę?

 

Metody leczenia endometriozy

Endometriozę można leczyć farmakologicznie, operacyjnie lub łącząc te dwa sposoby. Obrana metoda leczenia jest w dużej mierze zależna od stopnia rozwoju choroby i doświadczenia lekarza w leczeniu endometriozy, jednak wpływ na metodę ma również sama pacjentka.

Leczenie endometriozy ma bowiem duży wpływ na potencjalne macierzyństwo. Jeśli wybrana zostanie metoda farmakologiczna, spowoduje ona stopniowe zatrzymanie produkcji hormonów jajnika do takiego poziomu, by zatrzymało się miesiączkowanie. To w rezultacie powstrzyma wzrost endometrium w macicy oraz poza nią, powodując zatrzymanie postępowania endometriozy. Leczenie chirurgiczne jest niezbędne w momencie, gdy kobieta planuje macierzyństwo w najbliższym czasie.

Polega ono na wycięciu ognisk endometriozy i torbieli endometrialnych na jajnikach. Metoda ta, wykonana poprawnie, może ułatwić kobiecie zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka bez większych powikłań.

 

Czy leczenie endometriozy jest skuteczne?

Metoda farmakologiczna jest dość skuteczna, choć oczywiście wyklucza zajście kobiety w ciążę. Jeśli zdecyduje się ona na macierzyństwo, tabletki zostają odstawione pod kontrolą lekarza prowadzącego.

→ Niestety, organizm który wykazuje tendencje do rozwoju endometriozy może po zaprzestaniu leczenia farmakologicznego powrócić do choroby. W przypadku tym konieczne będzie zatem leczenie chirurgiczne. Usunięcie ognisk endometriozy jest oczywiście znacznie skuteczniejsze, niż leczenie farmakologiczne [Zobacz źródło #1].

Warto jednak dodać, iż doszczętne usunięcie wszystkich ognisk endometriozy jest niezwykle trudne, a niedokładne jego wykonanie może przyczynić się do nawrotu choroby. Niezależnie od wybranej metody, najważniejszym elementem leczenia jest czas. Wczesne wykrycie endometriozy ułatwi usunięcie jej ognisk ze znacznie wyższym prawdopodobieństwem powodzenia i może zapobiec jej nawrotom.


Źródło #1 – http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/ginekologia,139.htm