Pielęgnacja biżuterii w domu – 3 sprawdzone sposoby

Kupowanie i używanie biżuterii to jedna z najbardziej lubianych przez kobiety czynności.

Niestety jednak nawet wyroby z najwyższej półki czasem wymagają odrobiny pielęgnacji. Na szczęście istnieją domowe sposoby, dzięki którym za dosłowne grosze skutecznie zadbasz o swoje ozdoby.

Soda oczyszczona na zaśniedziałą biżuterię

Sposób jest wyjątkowo prosty. Do miseczki włóż biżuterię, którą chcesz wyczyścić i zasyp ją dokładnie sodą. Następnie zalej wrzątkiem i odczekaj około 10 min. Będzie to czas, w którym soda dotrze do wszystkich, nawet najgłębszych zakamarków i je skutecznie oczyści. Po upływie tego czasu wyjmij biżuterię i opłucz ją z sody. Będzie wyglądała jak nowa!

Wyczyść biżuterię… wódką

Będzie ona dobrym pomysłem zarówno przy wyrobach ze złota, jak i ze srebra. Wszystko, co trzeba zrobić to zalać czyszczone przedmioty wodą i zostawić na noc. Efekty będą zaskakujące! Dobrym rozwiązaniem będzie czyszczenie w ten sposób raz w miesiącu.

Pasta do zębów – remedium na nalot

Możesz z powodzeniem czyścić srebro za pomocą pasty do zębów. Sposób jest prosty: na biżuterię nałóż niewielką ilość pasty i delikatnie pocieraj bawełnianą szmatką. Staraj się wybierać pastę, która  zawiera możliwie jak najmniej sodu, dlatego że pierwiastek ten przyczynia się do zniszczenia biżuterii.

Zalety czyszczenia biżuterii domowymi metodami

Oszczędność

Jedną z największych zalet jest oczywiście zaskakująco niski koszt. Pasta do zębów, ocet, soda, cytryna, sól… Produkty te na ogół większość z nas ma w swoim domu, a nawet jeśli nie, to można je kupić w każdym sklepie za grosze. Pielęgnacja biżuterii, która potrafi kosztować naprawdę dużo, sama nie musi być kosztowna.

Pełna ekologia

Domowe metody czyszczenia biżuterii nie są w żaden sposób zagrożeniem dla ekosystemu. Dzięki temu, jeśli tego typu kwestie mają dla Ciebie znaczenie, możesz nie rezygnować z biżuterii, którą tak lubisz i dalej nosić ją z dumą i bez wyrzutów sumienia, że poprzez czyszczenie jej chemicznymi środkami zatruwasz naturę.

Prostota

Domowe metody mają to do siebie, że nie zajmują często zbyt wiele czasu. Często całe zadanie polega na zamoczeniu biżuterii w roztworze na kilka minut lub na całą noc, by potem móc cieszyć się biżuterią wyglądającą praktycznie tak samo, jak świeżo po zakupie.

Czy domowe metody są bezpieczne?

Jeśli do tej pory nie zdarzyło Ci się korzystać z domowych sposobów na czyszczenie biżuterii, możesz mieć obawy co do ich skutków ubocznych. I nie można ich lekceważyć. Przestrzegaj kilku prostych zasad, aby ich uniknąć. Do czyszczenia używaj wyłącznie bawełnianej szmatki, a także unikaj czyszczenia zbyt częstego i zbyt mocnego.

Unikniesz w ten sposób niepotrzebnych, trudnych do usunięcia rys i naturalnego zmatowienia, z którym domowe metody mogą już sobie nie poradzić.

pielęgnowanie biżuterii

Czy biżuterię z kamieniami również można czyścić domowymi sposobami? 

Jak najbardziej, lecz nie w każdym przypadku. Każdy z kamieni szlachetnych ma nieco inną specyfikę i wymaga innej pielęgnacji. Do szczególnie specyficznych kamieni należy szmaragd, w którego przypadku jedyną metodą przywrócenia mu blasku jest zabieg olejowania, wykonywany w profesjonalnych zakładach jubilerskich.

Warto też szczególnie dbać o opale, które odznaczają się wysokim poziomem wilgotności. Najlepszym sposobem jego przechowywania jest zawinięcie w wilgotną chusteczkę i zamknięte w szczelnej, plastikowej torebce.

Czy warto stosować domowe metody pielęgnacji biżuterii?

Absolutnie! Wymaga to co prawda odrobiny wiedzy m.in. na temat sposobów pielęgnacji poszczególnych rodzajów kamieni i wiedzy, których metod nie można stosować w przypadku wyrobów ze złota lub srebra czy też sztucznej biżuterii, lecz nadal pozostaje to świetny sposób na zadbanie o zawartość swojej szkatułki. Specjaliści z Ekokarat z pewnością pomogą nam i odpowiedzą na nurtujące nas pytania odnośnie do naszej biżuterii. Są to sposoby proste i idealne do stosowania nawet wtedy, gdy ogólnie nie masz zbyt wiele wolnego czasu.