Pomysły na gry edukacyjne

Każdy z nas bawił się w dwa ognie czy w państwa-miasta. Nie byliśmy nawet świadomi jak wspaniale na rozwój dziecka wpływają takie gry. Dzięki nim mózg jest nieustannie stymulowany co sprawia, że dziecko szybciej się uczy i jest bardziej sprawne ruchowo. Rozwój psychofizyczny to nie jedyna zaleta takich zabaw. Mimo kwestii edukacyjnej, są one świetną rozrywką i zapewniają mnóstwo pozytywnych doświadczeń. Jakie gry, które połączą przyjemne z pożytecznym, są dobrym pomysłem dla dzieci?

Interesujące gry edukacyjne

Wspomniana na początku zabawa w państwa-miasta, jest dobrym przykładem gry, która pozwoli utrwalić nabytą wiedzę starszych dzieci. Zabawa ta uczy pracy pod presją czasu i koncentracji na zadaniu. Pamiętajmy, że poziom gry musi być dostosowany do wieku. Młodsze pociechy szybko się zrażą ciągłymi porażkami. W tej sytuacji możemy lekko zmodyfikować zasady tak aby wszyscy uczestnicy czerpali przyjemność ze wspólnej zabawy.

Warcaby, nie są tak trudne i wymagające jak szachy, więc poradzą sobie z nią nawet młodsze dzieci. Gra ta zlicza się do logicznych. Doskonale uczy skupienia, myślenia strategicznego oraz przewidywania przyszłych zdarzeń. Starsze dzieci mogą spróbować szachów. Więcej skomplikowanych zasad będzie sporym wyzwaniem, a wygrana będzie wymagała całkowitej koncentracji. Szachy są bardzo dobrym narzędziem do treningu mózgu również dla dorosłych i starszych osób.

Zabawy ruchowe

Skakanka, jest zabawą sportową ale wciąż zalicza się do gier edukacyjnych. Wspomaga ona rozwój fizyczny i pomaga w wypracowaniu refleksu oraz szybkości działania. Koordynacja ruchów również jest niezbędna do tej zabawy. Gier z użyciem skakanki jest naprawdę dużo, więc możemy wybrać którąś z nich lub pozostać przy tradycyjnym zastosowaniu. Zabawa ta będzie dobrym sposobem na rozładowanie energii nadaktywnych dzieci. Często polecana jest także pociechom, które stronią od wszelkiej aktywności fizyczna. Gry sportowe są obecnie bardzo polecane ze względu na panujący trend gdzie dzieci spędzają mnóstwo czasu na graniu w gry lub oglądaniu telewizji.

Kalambury zapewniają mnóstwo śmiechu i dobrą zabawę dla całej rodziny. Uczestnik musi pokazywać dane hasło, a zadaniem reszty graczy jest jego odgadnięcie. Aby utrudnić zabawę można ograniczyć czas, w którym uczestnik może przedstawiać hasło, lub podzielenie się na zespoły. Gra świetnie poprawia refleks, spostrzegawczość jak również sprawność fizyczną. Jedna z odmian zabawy polega na rysowaniu konkretnych haseł, przez co uczestnik ma możliwość poprawy swoich zdolności manualnych. Gry edukacyjne można samemu zrobić – jest to opcja dla najbardziej kreatywnych rodziców, dla tych którym brakuje pomysłów lub czasu, aby zaproponować gry edukacyjne dla 5 latka zawsze pozostaje możliwość ich zakupu w sklepie internetowym Liger.

Gry edukacyjne są dobrym pomysłem na wspólnie spędzony czas dla całej rodziny. Nauka połączona z przyjemnością zapewni świetną rozrywkę dla dzieci w każdym wieku. Zabawy tego typu uczą również zdrowej rywalizacji, dzięki którym nasze pociechy lepiej będą znosiły niepowodzenia w dorosłym życiu.