Poród – prywatna klinika czy państwowy szpital?

Termin porodu się zbliża, maluszek już niedługo będzie chciał się wydostać na świat. Pora więc wybrać jego miejsce. Wiele mam waha się – zdecydować się na prywatną klinikę czy państwowy szpital? Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest prosta.

Bezpieczeństwo

Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy. Jednak zawsze na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać bezpieczeństwo mamy i dziecka. Należy więc wybrać miejsce, które ma możliwości optymalnie zadbać o nasze zdrowie. Musimy pomyśleć o sprzęcie, specjalistach, systemie pracy. W przypadkach, kiedy wiemy o możliwych problemach przy porodzie, lub wadach genetycznych dziecka, powinniśmy skonsultować się z doktorem. To lekarz prowadzący może pomóc nam w podjęciu decyzji o wyborze odpowiednio wyposażonego miejsca.

Komfort

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo każda placówka działająca zgodnie z prawem będzie w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo. Jednak zabezpieczenie naszych podstawowych funkcji zdrowotnych, a jakość opieki, to dwie różne kwestie. Poród jest sytuacją bardzo stresującą – zwłaszcza pierwszy. W prywatnych klinikach możemy liczyć na kompleksową i miłą obsługę. Działają one na wolnym rynku i nie mogą sobie pozwolić na niekompetencje, ale również na bycie niemiłym. W tego typu miejscach oferowana jest całodobowa opieka personelu medycznego, lekarza i położnej.

poród dziecka

W publicznych szpitalach pracownicy służby zdrowia niejednokrotnie są przemęczeni. Nie mają czasu na poświęcenie wystarczającej uwagi każdej pacjentce. Ze względu na nawał pracy zdarza się również, że podejście personelu jest nieempatyczne, czy wręcz złośliwe. Żadna mama nie chce, żeby komentowano i oceniano jej zachowania podczas porodu.

Standard w prywatnych ośrodkach też zazwyczaj jest lepszy. Zdarzają się zadbane i wyremontowane szpitale, jednak zazwyczaj czekają do nich duże kolejki. Częstszą sytuacją jest trafienie do obdrapanej, wieloosobowej sali. Nie jest ona przyjemna i nie daje uczucia prywatności.

W prywatnych klinikach standard jest znacznie wyższy. Często możemy liczyć na prywatny pokój, dzięki któremu będziemy mogli przeżywać cud narodzin w komfortowych warunkach. Osobny pokój, zmniejsza również liczbę osób, które krążą wokół dziecka, a co za tym idzie – ilość bakterii. Nowe meble, telewizor w pokoju, kolorowe ściany. Do tego w wielu miejscach znajdziemy wannę w łazience czy inne, pomocne sprzęty: duże piłki, worki sako, drabinki.

Jednak wyposażenie i miła atmosfera to za mało, by płacić. To jednak nie jedyna zaleta prywatnych klinik. W nich kobiety płacą za inne podejście do nich i bezpieczeństwo. Bardzo często w takich miejscach na dyżurze całodobowym jest anestezjolog, więc nie ma problemu z podaniem znieczulenia zewnątrzoponowego. Dodatkowo każda młoda mama jest taktowana indywidualnie, a personel ma dla niej czas. Z tego powodu rzadziej podaje się oksytocynę, po której skurcze są znacznie bardziej bolesne.

cesarskie cięcie

Jest również czas na odpowiednie przygotowanie krocza, a to daje o wiele większe szanse, że poród odbędzie się bez jego rozcinania. Rodzące również cenią fakt, że mają swobodę wyboru pozycji podczas parcia. Mamy większą szanse na poród w pozycji kucznej, kolanowo – łokciowej czy na boku w prywatnej klinice. W tego typu miejscach nie ma też problemu z porodem rodzinnym, co daje młodym mamom duży komfort psychiczny.

Koszty

Według przepisów każda kobieta ma w czasie ciąży, porodu i 6 tygodni połogu zapewnioną opiekę medyczną. Przysługuje ona nawet nieubezpieczonym. Za poród w prywatnej klinice będziemy musieli zapłacić. Jednak nie jest tak, że decydując się na opiekę Narodowego Funduszu Zdrowia poród nie będzie bezpłatny. Dlaczego? Wiele osób o tym nie mówi, ale szpitale pobierają dodatkowe opłaty, za usługi nazywane ponadstandardowymi. Zazwyczaj są to elementy, będące standardem w prywatnych klinikach. Więc tak i tak musimy zapłacić – twierdzi lekarz z prywatnej kliniki Na Grobli.

Przykładem takich usług może być znieczulenie zewnątrzoponowe, które kosztuje około 500-600 złotych. Jeżeli chcemy pozostać w sali jednoosobowej będziemy płacić 300- 500 złotych za noc. Opieka wybranej położnej to koszt 800 – 1500 złotych, a wskazanego lekarza to 1500 – 2000 złotych.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na prywatną klinikę, czy szpital, najważniejsze jest bezpieczeństwo oraz zdrowie mamy i dziecka.