Rodzaje ćwiczeń, jakie możesz znaleźć w klubie fitness

Kluby fitness istnieją w Polsce już od wielu lat. Pierwszym polskim klubem był klub POD SKOCZNIĄ, założony w Warszawie, za zgodą stołecznego ośrodka sportu w 1983 roku. Oferta nie była zbyt bogata, lecz ten rodzaj aktywności fizycznej przyciągał tłumy zainteresowanych. Jak jest dzisiaj? Na pewno mamy o wiele szerszy wybór i większą możliwość doboru ćwiczeń do własnych potrzeb. Jakie rodzaje gimnastyki dziś uprawiamy?

Popularne rodzaje fitnessu

Dance aerobik

Większość z nas, zwłaszcza panie, uwielbia tańczyć. Nic więc dziwnego w tym, że zajęcia łączące w sobie taniec, rzeźbienie sylwetki oraz zgubienie kilku zbędnych kilogramów, budzą tak ogromne zainteresowanie. Podczas zajęć wykorzystywane są elementy układów choreograficznych z najróżniejszych tańców, przy czym największym powodzeniem cieszą się ostatnio tance nowoczesne i latynoskie. Warto wziąć udział w takich zajęciach przynajmniej raz i poprawić swoją koordynację i pamięć ruchową.

Spinning

Coś dla miłośników jazdy rowerem w towarzystwie. O ile trudno jest przebić przyjemność płynącą z jazdy przez urokliwe tereny i świeżego wiatru na twarzy, o tyle nie zawsze mamy możliwość na taką przejażdżkę się wybrać. Dlatego też alternatywą staje się spinning, dzięki któremu zachowujemy dobrą kondycję aż do kolejnego sezonu na jazdę pod chmurką. Spinning na rowerze stacjonarnym to przeplatanie treningu rowerowego o niskim i wysokim stopniu intensywności, dzięki czemu rozwija się układ sercowo-naczyniowy, wykluczone są też większe obciążenia w stawach

Pilates

Początkowo tylko dla tancerzy, dzisiaj dla wszystkich. Pilates istnieje od początku XX wieku, łączy w sobie ćwiczenia izometryczne, balet oraz jogę. Są to ćwiczenia polegające na kontrolowaniu reakcji swojego ciała m.in. poprzez tzw. świadome oddychanie. Pilates doskonale wzmacnia i uelastycznia mięśnie grzbietu, pośladków, brzucha i miednicy. By uatrakcyjnić ćwiczenia, wykorzystuje się różne obręcze, poduszki, maty i wiele innych gadżetów. Pilates zalecany jest przy korygowaniu wad postawy.

joga pilates - akcesoria fitness Powerman Sport

Joga

Podobnie jak pilates, są to ćwiczenia pozwalające wyciszyć i zrelaksować organizm. Joga ma również za zadanie wesprzeć osiąganie równowagi duchowej. Korzyści płynące z jogi są wyjątkowo liczne. Regularne treningi pomagają poprawić równowagę, obniżają poziom stresu, wzmacniają i uelastyczniają mięśnie, czy też zwiększenie zakresu ruchu w stawach. Kolejnym plusem jest to, że jogę może uprawiać praktycznie każdy. 

Fit ball

Nie tylko dzieci lubią zabawy z piłkami. Dorośli również! Fit ball to rodzaj gimnastyki, sprzyjający rozwojowi licznych partii mięśniowych, a przy tym wspierający rozwój koordynacji ruchowej i stabilności ciała. Poza tym zabawa z piłkami to bardzo dobry sposób na relaksację po całym dniu. 

Jukarii

Gratka dla miłośników nietypowych form treningu. Otóż ćwiczymy z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, na zawieszonym nad ziemią drążku lub trapezie, w rytm muzyki. Ćwiczeniami mogą być elementy układów choreograficznych, zaczerpniętych z wystąpień cyrkowych. Trening dostosowany jest do możliwości uczestnika, podnosi m.in. poziom wytrzymałości, mobilności i równowagi.

Ćwiczenia fitness z akcesoriami

Do wielu rodzajów ćwiczeń nie potrzebujemy zbyt wielu gadżetów, niemniej jednak czasem przydają się różnego rodzaju taśmy oporowe przy ćwiczeniach wzmacniających lub nowa karimata do trenowania jogi. Gdy pragniemy dobrze wzmocnić mięśnie nóg, z pomocą przychodzi skakanka. Współczesne skakanki wyposażone są coraz częściej w licznik, dzięki któremu możesz skutecznie kontrolować swoje postępy. Te i inne atrakcyjne gadżety znajdziesz na stronie sklepu sportowego Powerman Sport.