Rower elektryczny a odchudzanie — czy to działa?

Siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna w ciągu dnia, zła dieta to tylko niektóre z przyczyn nadwagi zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób może szybko i zdrowo zrzucić nadmiar kilogramów. Pierwszą myślą jest zazwyczaj siłownia, jednak nie każdy lubi tego typu formę aktywności fizycznej. Dla takich osób z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie jazda na rowerze i spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dzięki temu nie tylko zrzucimy zbędne kilogramy, ale także poprawimy naszą kondycję i zdrowie, jednocześnie zwiedzając wiele ciekawych miejsc. 

Niestety jazda na rowerze w szczególności w regionach górskich, wymaga dość dobrej kondycji i wytrzymałości. Z tego względu dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą na rowerze, idealnym rozwiązaniem będzie zakup roweru elektrycznego

Czy rower elektryczny to dobry pomysł na odchudzanie?

Jazda na rowerze to bardzo dobry sposób na wypracowanie dobrej kondycji fizycznej, wytrzymałości, siły oraz utrzymanie swojego zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego na dobrym poziomie. Wiele osób uważa również jazdę na rowerze za wspaniały sposób na odchudzanie. Oczywiście jest to prawda, ponieważ tego typu aktywność fizyczna spisuje się w tej roli znakomicie. 

Warto jednak pamiętać, że jazda na rowerze wymaga posiadania pewnej kondycji fizycznej, szczególnie wtedy, gdy mieszkamy w górzystym terenie. Pokonanie nawet niewielkiego podjazdu może być dla większości osób początkujących zbyt trudne. Z tego względu idealnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób z nadwagą są rowery elektryczne. Dzięki nim każda osoba będzie mogła jeździć na rowerze nawet w najbardziej górzystym i trudnym terenie, bez względu na swoją kondycję fizyczną czy wagę. 

Trzeba tutaj zaznaczyć, że rower elektryczny nie jedzie samodzielnie, jego rolą jest wyłącznie wspomaganie rowerzysty, dzięki czemu jest on w stanie wyjechać pod każde wzniesienie. 

O czym należy pamiętać podczas treningu na rowerze elektrycznym?

Jazda na rowerze elektrycznym nie różni się za dużo od jazdy na zwykłym rowerze. Różnicą jest jedynie to, że sama jazda jest dużo łatwiejsza i musimy pamiętać o doładowywaniu baterii w rowerze. 

Natomiast jeżeli chodzi o trening, którego celem jest odchudzanie, należy stosować się tutaj do samych zasad, jakie obowiązują podczas jazdy na zwykłym rowerze. Podstawą jest właściwe dobieranie dystansów i poziomu trudności tras do naszej kondycji i możliwości fizycznych

Warto zaznaczyć, że odchudzanie jest najbardziej efektywne w pewnym zakresie tętna. Z tego względu warto zadbać o to, aby pokonywane trasy były długie, ale niezbyt wymagające fizycznie. Dzięki temu nasza kondycja będzie coraz lepsza, a waga szybko zacznie spadać. 

Podczas jazdy należy także odpowiednio dobierać poziom wspomagania w rowerze elektrycznym, w taki sposób, a sama jazda nie była ani za lekka, ani za ciężka. Trzeba więc unikać stosowania najmocniejszego trybu wspomagania i korzystać z niego wyłącznie w najtrudniejszych momentach. 

Kluczowe jest w tym przypadku również utrzymanie odpowiedniego tempa, które pozwoli na skuteczne spalanie tłuszczu podczas jazdy.

rowery elektryczne

Jakiego typu rower elektryczny warto wybrać na początek?

Wybór roweru elektrycznego dla osoby początkującej, która chce używać go w celu zrzucenia nadmiaru kilogramów, zależy od terenu, w jakim zamierzamy jeździć oraz naszych preferencji. Dla osób szukających roweru do miasta i spokojnej jazdy po utwardzonych drogach i ścieżkach, najlepszym rozwiązaniem będą rowery miejskie i trekkingowe. Tego typu konstrukcje są bardzo praktyczne i wygodne, przez co z pewnością przypadną do gustu wielu początkującym rowerzystom. 

Osoby chcące jeździć w trudniejszym terenie np. w lasach i górach, mogą szukać górskich rowerów elektrycznych, które są znacznie wytrzymalsze i przystosowane do jazdy w trudnym i nierównym terenie. Decydując się na zakup roweru elektrycznego warto zwrócić uwagę na rowery elektryczne Cube. Jest to marka znana i ceniona na całym świecie. Z tego względu kupując rower Cube można mieć pewność, że będzie on najwyższej jakości i sprawdzi się znakomicie podczas jazdy.