Soczewki progresywne – o czym warto wiedzieć

Wady wzroku to schorzenia, z którymi w dzisiejszych czasach zmaga się ponad połowa osób na świecie. Czasem są one możliwe do korekcji dzięki okularom i soczewkom, jednak w niektórych wypadkach sprawa jest bardziej skomplikowana i niektórzy muszą nosić co najmniej dwie pary okularów. Aby więc nieco zneutralizować tę sytuację powstały soczewki progresywne. Zobaczmy co to takiego i dla kogo będą idealnym rozwiązaniem.

Czym są soczewki progresywne?

Soczewki progresywne to specjalny rodzaj szkieł mający różną dioptrię w różnych miejscach. Z naukowego punktu widzenia można powiedzieć, że soczewki progresywne są skonstruowane z różnych sfer progresji, a moc soczewki płynnie przechodzi między skrajnymi wartościami, by umożliwić korekcję wzroku na średni dystans. Przyglądając się jednak cechom tych soczewek, sprawa wygląda dużo prościej.

Jakie są cechy soczewek?

Soczewki progresywne przede wszystkim dają możliwość wyraźnego widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka. Znaczy to, że patrząc w górę, widzimy wyraźnie przedmioty odległe, natomiast kierując wzrok w dół soczewki, wyraźnie widzimy wszystko, co blisko nas. 

Progresywna soczewka dopasowuje się do kształtu oka i odwzorowuje mechanizm patrzenia, jednak prowadzi to do pewnych niewygód na początku noszenia. Przy standardowych szkłach i soczewkach korekcyjnych oko przystosowuje się szybko, jednak przy soczewkach progresywnych dyskomfort może utrzymywać się do miesiąca. Jeśli będzie to dłuższy czas, to znaczy, że szkła zostały źle dobrane.

Jeszcze jedną znaczącą cechą tych soczewek jest ich cena. Aby służyły prawidłowo i zwiększały komfort noszenia okularów, to konieczna jest inwestycja. Koszt tych soczewek to granica od 500 do nawet 1000 zł. Jest to spora kwota, ale czasem porównywalna do ceny zakupu dwóch par okularów.

Dla kogo dedykowane są soczewki?

Jak już można się domyślić, soczewki progresywne są dedykowane wszystkim osobom, które potrzebują 2 par okularów – na co dzień oraz do czytania, czy do pracy przy komputerze. Dotyczy to przede wszystkim osób cierpiących na prezbiopię, czyli starczowzroczność. Wśród ludzi po 40. roku życia elastyczność soczewki bardzo spada. Jest to proces naturalny, podczas którego bardzo często konieczna jest właśnie dwukierunkowa korekcja.

Jak dobrać soczewki progresywne?

Wybór soczewek obejmuje dwie opcje – soczewki kontaktowe oraz okulary. W obu przypadkach konieczna jest konsultacja z okulistą, który po dokładnym przebadaniu wzroku jest w stanie dobrać odpowiednią dioptrię i progresję do naszej wady. W przypadku okularów jest to znacznie łatwiejsze, gdyż odległość soczewki od oka jest dalsza. Natomiast w przypadku kontaktów dobór jest znacznie trudniejszy i nieraz nieudany, dlatego na samym początku warto postawić na soczewki w okularach.

Jakie są przeciwwskazania do noszenia?

Warto również zaznaczyć, że soczewki progresywne nie są dla każdego. Istnieje kilka chorób, przy których występowaniu soczewki mogłyby pogorszyć stan wzroku, a są to:

  • Zez
  • Różnowzroczność
  • Jaskra
  • Zaćma
  • Zwyrodnienie plamki żółtej
  • Zaburzenie błędnika

Po wyeliminowaniu tych schorzeń noszenie tych soczewek jest oczywiście bardziej możliwe.

Dlaczego warto z nich skorzystać?

Nie da się ukryć, że przy odpowiednim doborze soczewek progresywnych komfort życia znacznie wzrasta. Noszenie ciągle ze sobą dwóch par okularów i ciągła ich zmiana może być naprawdę uciążliwa, a dzięki soczewkom można to w łatwy sposób zniwelować. Wiadomo, że czasem jedna para okularów także ciąży i nie zastąpi idealnego wzroku, aczkolwiek wśród wszystkich starszych osób jest to coraz bardziej powszechne i chwalone rozwiązanie.

soczewki

Ponadto widząc korzyści, jakie dają soczewki progresywne, korzysta z nich także bardzo wiele młodych osób, którym konieczne są dwie pary okularów. Dają im one wygodę oraz możliwość korekcji już na wczesnym etapie osłabienia siatkówki. 

Podsumowanie

Soczewki progresywne to innowacyjne i bardzo popularne rozwiązanie okulistyczne. Nieraz słyszy się, jak uciążliwa może być ciągła zmiana okularów, a dzięki soczewkom problem rozwiązuje się sam. Ich specjalna budowa i właściwości ułatwiają życie, zwłaszcza osobom starszym, wśród których odpowiednie okulistyczne dobranie soczewek progresywnych jest szansą na nowe i lepsze widzenie.