Sposób na piękny uśmiech – implanty zębowe

Zadbane zęby niezależnie od wieku są naszą wizytówką. Niestety nie tak łatwo jest utrzymać uzębienie w tak idealnym stanie. Naturalne jest, że zdarzają się  choroby takie jak próchnica czy parodontoza, które mogą być przyczyną przedwczesnej utraty zębów. Powszechnie w celu uzupełnienia braków wykorzystuje się implanty zębowe.

Z czego stworzone są implanty zębów?

Implanty zębowe zazwyczaj śrubami wykonanymi z tytanu. Tkanka ludzka może wówczas w łatwy sposób zrosnąć się ze sztucznym elementem. Tytan posiada również jedną ważną zaletę- bardzo rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Implanty mają kształt zbliżony do kształtu naturalnego korzenia zęba. Powierzchnia śruby może w procesie produkcji pozostać gładka lub zostać specjalnie przygotowana poprzez piaskowanie, trawienie, dzięki czemu szybciej może się ona zrosnąć z naturalną tkanką.

Implanty zębów zastępują korzeń i zachowują się identycznie jak naturalne elementy uzębienia. Ważne jest jednak aby pacjent po wykonaniu implantacji wyjątkowo dbał o stan swojej jamy ustnej. W przypadku zaniedbania możliwe jest odsłonięcie się metalowych elementów, a w gorszym przypadku może dojść do rozległego stanu zapalnego. Dokładne mycie zębów minimum dwa razy dziennie, nitkowanie i stosowanie płynów do płukania jamy ustnej powinno stać się codziennym obowiązkiem, który zagwarantuje utrzymanie pięknego i zdrowego uśmiechu przez ługi czas.

most na implantach gdańsk

Jak implant zastępuje prawdziwy ząb?

Tytanowa śruba ma za zadanie zastąpić utracony korzeń. Implant jest umieszczany w żuchwie pacjenta, gdy ten poddany jest znieczuleniu miejscowemu. Aby móc przeprowadzić zabieg, dentysta musi wykonać nacięcie kości, w które zostanie wetknięta śruba. Zabieg wszczepiania implantu trwa zazwyczaj około 20-30 minut w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta. Dzięki znieczuleniu procedura jest niemal bezbolesna, jednak może powodować oczywisty dyskomfort. Jeżeli ubytków jest więcej niż jeden lub dwa zęby, można wykonać most na implantach w Gdańsku.

Zabiegi wszczepiania implantów zębowych mogą znacząco się różnić w zależności od wykorzystanej techniki. Zabieg może być wykonany jednoetapowo lub dwuetapowo. Ponadto można wyróżnić także implantację natychmiastową, gdzie implant zostaje wstawiony bezpośrednio po zabiegu usunięcia zęba, Możliwe jest również przeprowadzenie implantacji wczesnej, gdy implant zostaje wprowadzony po 8-12 tygodniach po usunięciu zęba oraz implantację późną, gdzie implant zostaje prowadzony po czasie dłuższym niż 3 miesiące od usunięcia zęba.

Kto może skorzystać z implantów zębowych?

Poprawianie stanu jamy ustnej za pomocą implantów zębowych można dokonać zarówno w przypadku jednego zęba, jak i ich większej ilości. Implanty całkowicie zastępują zdrowe zęby, dzięki czemu mogą służyć jako podłoże dla mostu protetycznego. Implanty można założyć każdemu. Jednak w przypadku chorób dziąseł lub stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej niekiedy nie ma możliwości przeprowadzenia zabiegu. Również gdy pacjent posiada zbyt małą gęstość kości np. w przypadku postępującej osteoporozy, lekarz może odmówić wykonania zabiegu.