Techniki zdobienia porcelany

Porcelanowa zastawa stołowa gości niemal w każdym domu. Wynaleziona w Chinach, stała się niezwykle popularna na całym świecie. Wykonuje się ją z mieszanki glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem. Uformowane naczynia wymagają wypalenia w wysokiej temperaturze. Porcelana jest niezwykle trwałym materiałem, charakteryzującym się niską nasiąkliwością, dużą wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na działania odczynników chemicznych. Jest ona powszechnie wykorzystywana do produkcji zastaw stołowych, filiżanek, figurek, wazonów a także sprzętu laboratoryjnego czy izolatorów napięciowych. Wielbiciele zastawy stołowej wykonanej z tego materiału mogą cieszyć się coraz większym wyborem kształtu, koloru a nawet faktury naczyń. Projektanci uciekają się do nowoczesnych minimalistycznych form, wplatając w nie tradycyjne i ponadczasowe elementy. Istnieje wiele rodzajów wykonywania zdobień na filiżankach. Można wyróżnić ozdoby reliefowe, malowane oraz zdobienia za pomocą szkliwa.

Do zdobień reliefowych należy estempaż czyli inaczej drapanie. Jest to jedna z najstarszych metod zdobienia powierzchni.

Wykonywana jest przy użyciu  specjalistycznych narzędzi. Dzięki niej możemy uzyskać wypukłe jak i wklęsłe ozdoby. Niekiedy do tworzenia charakterystycznych zagłębień wykorzystywany jest nożyk, który podczas używania przypomina pędzel. Można wykonać nim równej głębokości nacięcia, wgłębienia uzyskując atrakcyjną powierzchnię. Aby wykonać bardziej ażurowe zdobienia niezbędny będzie odpowiedni sprzęt. Cienki i mały nożyk lub stalowa igła umożliwi tworzenie wyrafinowanych faktur.

Do zdobień reliefowych należy także druk pieczątkowy. Odciskanie zaprojektowanego wcześniej wzoru gwarantuje, że całość będzie symetryczna i estetyczna.

Ozdabianie porcelany

Technika malowania jest najbardziej zananą i oczywistą metodą zdobienia powierzchni. Dzieli się ona na technikę naszkliwną oraz podszkliwną i poszkliwną. Pierwsza z nich polegał na poddaniu do zdobienia „gotowego” produktu pokrytego szkliwem i wypalonego. Można było w  takim przypadku wykorzystać technikę pięciu kolorów, która obejmowała kilka odcieni zieleni, niebieski, fiolet, brąz i żółty. Innym rodzajem zdobień naszkliwnych była rodzina różu, polegająca na wykorzystaniu dodatkowo różnych odcieni właśnie tej barwy. Inną interesującym pomysłem było zastosowanie techniki walczących kolorów.

Łączyła ona zdobienia naszkliwnego i podszkliwnego dając wręcz trójwymiarowy efekt. Wracając do techniki podszkliwnej, występowała ona w formie czerwonego malarstwa na białym tle. Używano mineralnego pigmentu o dużej zawartości tlenku miedzi, który umożliwiał wydobycie odpowiedniej barwy. W malarstwie poszkliwne natomiast w tym celu wykorzystywano farb z pigmentem stworzonym na bazie tlenku kobaltu, który zapewniał  niebieski odcień ornamentów. W połączeniu ze śnieżnobiałym tłem całość stanowiła efektowny komplet. Porcelanę można było ozdabiać również różnorodnymi szkliwami.

porcelanowa filiżanka jesienią

Porcelana w charakterze funkcjonalnej ozdoby

W obecnych czasach ludzie coraz częściej stawiają na oryginalne wzory, odchodząc od tradycyjnych śnieżnobiałych zastaw stołowych. W sklepach stacjonarnych jak i tych Internetowych możemy wybierać spośród setek kolorów oraz kształtów. Pamiętajmy jednak, że jeśli zdecydujemy się na zakup oryginalnego serwisu, mimo, że będzie on mody przez pewien czas, możliwe, że szybko się nam znudzi.

Warto przemyśleć zakup dwóch zastaw, tak byśmy mogli skomponować odpowiednio stół niezależnie od uroczystości. Niekiedy fikuśne, kolorowe naczynia mogą popsuć klimat ważnych uroczystości. Jeżeli jednak stawiamy na jeden uniwersalny komplet lepiej zdecydować się na zastawę, która będzie pasowała do naszego wystroju wnętrz nawet po jej zmianie i będzie ponadczasowym dodatkiem. Jeśli nasze mieszkanie jest urządzone w minimalistycznym stylu, warto rozważyć zakup geometrycznych naczyń, tak by wpasowały się w otoczenie. W sytuacji gdy chcemy dodać naszej jadalni charakteru wybierzmy komplet kontrastujący kolorem z resztą elementów wnętrza. Miłośnicy sztuki mogą sięgnąć po bardziej oryginalne i awangardowe rozwiązania.

Całkiem inaczej powinniśmy podejmować decyzje w przypadku gdy nasze wnętrze jest eleganckie lub romantyczne. Wtedy najlepiej sprawdzi się tradycyjnie ozdobiona porcelana. Białe naczynia z delikatnym złotym bądź kwiatowym ornamentem będą stanowiły dobre uzupełnienie prostej formy.

Goście siadając do tak przygotowanego stołu na pewno poczują odświętną atmosferę uroczystości. Niezależnie od tego czy robimy zakupy w sklepie internetowym czy stacjonarnym pamiętajmy, że w tym przypadku nie warto oszczędzać. Zastawa stołowa jest inwestycją na lata, dlatego dobrej jakości materiał pozwoli cieszyć się pięknymi naczyniami przez długi czas.