Twarde soczewki – kto powinien je wybrać?

Wygodne i niewidoczne soczewki kontaktowe to doskonała alternatywa dla okularów korekcyjnych, które nie należą do grona ulubionych akcesoriów wielu osób z wadą wzroku. Stosowanie soczewek kontaktowych jest niezwykle łatwe i niewymagające, a ich trwałość zależnie od zastosowanego rodzaju i odpowiedniej pielęgnacji może być porównywalna nawet z trwałością oprawek okularowych. Standardowo soczewki kontaktowe dzieli się na miękkie i twarde. Czym charakteryzują się obydwa rodzaje i kto powinien wybrać twarde soczewki kontaktowe?

Soczewki twarde – co warto o nich wiedzieć?

Twarde soczewki kontaktowe to tak naprawdę pierwsza próba stworzenia soczewek i zastąpienia niezbędnych do korekcji wad wzroku okularów. Dostępne w sprzedaży już w 1971 roku soczewki twarde miały oczywiście wiele wad i problemów, czym zapoczątkowały pracę nad soczewkami miękkimi, jednak dzięki postępowi w dziedzinie optyki dziś zarówno soczewki twarde jak i miękkie mają swoje zalety i grono wiernych zwolenników.

Współczesne twarde soczewki kontaktowe to przede wszystkim soczewki wykonane z materiałów, które bez problemu przepuszczają tlen i tym samym nie sprawiają nadmiernego wysuszania powierzchni oka. Dodatkowo są to soczewki niezwykle wytrzymałe, odporne na zużycie i nadające się do codziennego użytku znacznie dłużej, niż soczewki miękkie. Podczas gdy te ostatnie są dostępne w wersjach maksymalnie 30-dniowych, dobrze pielęgnowane soczewki twarde można stosować bez większych problemów nawet przez kilka lat, do czasu kiedy konieczna będzie ich wymiana z powodu zmiany wady wzroku.

Soczewki twarde z łatwością sprawdzają się u osób z dużą wadą wzroku, a nawet astygmatyzmem. Dzięki temu, że są dopasowywane precyzyjnie do każdego oka i indywidualnie do potrzeb i wymagań każdego pacjenta, soczewki te gwarantują znacznie lepszą poprawę wzroku niż soczewki miękkie, współpracując przy tym z dużymi wadami wzroku nie obsługiwanymi standardowo przez soczewki miękkie. Co ciekawe, to właśnie soczewki twarde są też lepszym rozwiązaniem dla osób z zespołem suchego oka, gdyż w przeciwieństwie do soczewek miękkich nie podrażniają tak mocno powierzchni oka.

Kto i kiedy powinien wybrać twarde soczewki kontaktowe?

Soczewki miękkie, dostępne praktycznie w każdym salonie optycznym a nawet wielu drogeriach są w Polsce zdecydowanie bardziej popularnym typem soczewek, jednak choć są to z pewnością soczewki uniwersalne, nie każdy odnajdzie wśród nich rozwiązanie dla siebie. Soczewki twarde to przede wszystkim lepsze dopasowanie soczewki do indywidualnej wady, ale też kształtu oka. Pacjenci z bardzo głębokimi wadami, astygmatyzmem czy innymi problemami ze wzrokiem zdecydowanie lepiej poczują się w soczewkach twardych, dobranych do ich indywidualnych potrzeb i przygotowanych z myślą o wieloletniej trwałości.

Jedną z większych wad soczewek twardych jest konieczność perfekcyjnego dopasowania mocy soczewki do oka – w przypadku pacjentów wybierających soczewki twarde, okuliści i optycy zamawiają często tzw. soczewki próbne, a dopiero po stwierdzeniu że pacjent czuje się w nich dobrze domawiają już właściwe soczewki twarde. Jednocześnie jednak wada ta jest zaletą – raz dobrana soczewka spełnia swoje zadanie znacznie lepiej, niż soczewki miękkie. Do noszenia soczewek twardych trzeba się też niestety przyzwyczaić – o ile soczewki miękkie nie powinny stanowić dla oka większego problemu, w przypadku soczewek twardych potrzeba czasem nawet kilku tygodni, by przestały być dla oka niewygodne i mogły być noszone przez cały dzień. Okres ten jest jednak mało znaczący jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że soczewki twarde mają trwałość nawet kilku lat, są niezwykle łatwe w pielęgnacji, mniej podatne na uszkodzenia niż soczewki miękkie i przede wszystkim są dostępne dla osób z wadami wzroku lub nietypowymi nierównościami rogówki.

Zarówno soczewki miękkie jak i twarde są bez wątpienia wygodną alternatywą dla okularów korekcyjnych, idealną dla osób uprawiających sporty, lubiących aktywne życie bez dodatkowych akcesoriów na twarzy i ceniących sobie estetykę, o którą w okularach czasem trudno. Wybierając soczewki twarde masz pewność, że są rozwiązaniem na lata i świadomość, że w przeciwieństwie do użytkowników soczewek miękkich nie musisz kupować kolejnego opakowania co miesiąc. Choć więc są droższe i początkowo mniej wygodne, twarde soczewki kontaktowe mają w dalszym ciągu ważne miejsce pośród skutecznych metod korekcji wad wzroku.