Wady wymowy, których nie należy lekceważyć

Wady wymowy, choć bardzo często lekceważone u małych dzieci, w przyszłości mogą mieć dla nich spore konsekwencje. Między innymi dlatego, że skutecznie utrudniają porozumiewanie się z ludźmi. Nie ma co wierzyć w twierdzenia, że dziecko z nich wyrośnie. Tak się nie stanie. Wręcz przeciwnie – problem będzie narastał.

Dziecko z problemami wymowy

To, że dziecko ma pewne problemy z wymową w pierwszej kolejności zauważają rodzice. Różnego rodzaju wady w tym zakresie pojawiają się bowiem już u dwulatków. Międzębowa wymowa niektórych głosek, opóźniony rozwój mowy czy zaburzenia innego typu martwią, ale i motywują do działania. Pamiętajmy, że już trzylatek powinien być bacznie obserwowany. Zarówno w domu, jak i poza nim. Każdy niepokojący sygnał związany z wymogą najlepiej jest skonsultować z logopedą.

Gdzie leży przyczyna tego, że to akurat nasze dziecko cierpi z powodu wady wymowy? Zapowiedzą niektórych problemów może być po prostu nieprawidłowa budowa anatomiczna aparatu mowy. Przy takich podejrzeniach lekarz sprawdza budowę jamy ustnej. Takie badanie przeprowadzić można już u niemowlęcia. Zdarza się przecież, że prawidłowe mówienie zaburzone może być z powodu przerostu wędzidełka. A ten problem warto chirurgicznie usunąć już na starcie życia dziecka.

Nieprawidłowa wymowa bardzo często spowodowana jest też uszkodzonym narządem słuchu. Inne przyczyny, to kolejno: choroby neurologiczne, czynniki dziedziczne czy po prostu nieco niższe możliwości intelektualne dziecka. W takim przypadku oprócz wizyty u logopedy koniecznym może stać się również odwiedzenie psychologa, neurologa czy ortodonty.

W leczeniu wad wymowy kluczowy jest czas

Czy nam się to podoba, czy nie – w leczeniu dziecięcych wad wymowy liczy się przede wszystkim szybka reakcja. Nieleczone i zaniedbane problemy w tym zakresie nie znikną same. Wręcz przeciwnie, będą się pogłębiać. Do logopedów coraz częściej trafiają też dorośli. Wady wymowy skutecznie utrudniają im normalne funkcjonowanie. Komunikacja zarówno w życiu zawodowym, jak i towarzyskim jest znacznie utrudniona. A wszystko przez zaniedbane problemy z przeszłości. Co więcej, praca logopedy nad człowiekiem dorosłym jest o wiele trudniejsza, niż ma to miejsce w przypadku dziecka. Ich złe nawyki są o wiele trudniejsze do pokonania.

By nie stresować naszego dziecka, nie skazywać go na wiele problemów zarówno w szkole, jak i w późniejszym, dorosłym życiu – zadbajmy o to, by do logopedy trafiło możliwie jak najszybciej. Oczywiście, by pomóc maluchowi my również możemy wziąć udział w jego leczeniu. Między innymi dzięki dostępnym na stronie liger.net.pl pomocom. W tym książkom traktującym o wadach wymowy.

Literatura logopedyczna – jakie materiały dydaktyczne w logopedii?

Specjalistyczna literatura logopedyczna, którą możemy się posłużyć pomoże nam nie tylko rozpoznać problem dziecka, ale i uczyć je prawidłowego mówienia. Szczególnie jeśli maluch jest w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym.

 

Scenariusze zajęć logopedycznych są proste i przejrzyste, dlatego skutecznie budują motywację do ćwiczeń artykulacyjnych. Nie będziemy musieli zmuszać naszej pociechy do kolejnych zadań. Zanim jednak kupimy jakąś książkę, rozejrzyjmy się po rynku akcesoriów logopedycznych. Zamawiajmy wyłącznie fachową, sprawdzoną i polecaną literaturę.

Na wspomnianej już stronie liger.net.pl zamówić możemy pozycje, takie jak: „Czy moje dziecko mówi poprawnie?, „Biomedyczne podstawy logopedii”, „Jąkanie to nie wyrok!” czy na przykład „Terapie wspomagające rozwój osób z autyzmem”.