Wpływ słuchanych bajek na rozwój dziecka

Współcześni rodzice posiadają wiele możliwości zajęcia uwagi swoich dzieci. Jednak coraz więcej z nich korzysta z dobrodziejstw audiobooków, które swobodnie korzystają z dobrodziejstw poprzednich pokoleń, a zwłaszcza słuchowisk nadawanych w radiach. To właśnie w taki sposób zostały stworzone bajki dla dzieci do odsłuchiwania na płytach. Są one czytanie przez lektorów, lub profesjonalnych aktorów a w tle nagrania zawsze słuchać muzykę wykonywaną przez jednego z wielu zaangażowanych kompozytorów. Nic więc dziwnego, że dziecko, które słucha taki audiobook, wiele może się z niego nauczyć.

Oczywiście wpływ audiobooków i bajek czytanych na rozwój dziecka został już zbadany i można powiedzieć, że wiele dobrego wynika z takiej rozrywki. I to nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica, który może odpocząć i ma pewność, że jego pociecha dobrze spędza swój czas. Jaki jednak jest wpływ bajek słuchanych na faktyczny rozwój dziecka? Czego można się spodziewać po puszczaniu dziecku audiobooka do snu, czy w trakcie podróży?

Główne wpływy bajek słuchanych na dzieci

Przede wszystkim, chyba najważniejszym i najbardziej popularnym wpływem, jaki odnotowują rodzice u swoich pociech, które słuchają audiobooków, jest poszerzenie ich wyobraźni. Dziecko słuchające treści książki nadal jest w stanie wyobrazić sobie cały świat w niej przedstawiony – audiobook jest wiec idealną alternatywą dla filmów i bajek w telewizji, gdzie dziecko wyłącznie konsumuje całą, gotową treść włącznie ze światem przedstawionym. Jednak oczywiście rozwój wyobraźni nie jest jedynym, co wypływa ze słuchania audiobooków, ponieważ zalet takiego spędzania czasu jest naprawdę wiele.

bajki do słuchania po polskuCo zatem jeszcze może być zaletą słuchania audiobooków przez dziecko? Skupienie uwagi oraz koncentracja – dziecko zainteresowane tym, co dzieje się w bajce będzie uważniej przysłuchiwało się jej treści. To z pewnością nauczy je tego, jak działa mechanizm skojarzeń, jak wykonuje się selekcję bodźców, oraz jak wyciąga się wnioski. To bardzo przydatne z punktu widzenia dorosłego życia umiejętności. A prawdą jest to, że to nie jedyne wpływy, jakie daje słuchanie nagranych bajek.

Co jeszcze?

Oprócz wymienionych wyżej zalet słuchania audiobooków przez dzieci jest także kilka innych pozytywnych wpływów przez nie wywieranych. Dziecko, które słucha bajek nagranych przez lektora bądź zawodowego aktora, uczy się w ten sposób poprawnej artykulacji słów, a także poszerza swoje słownictwo – tak samo, jak ma to miejsce podczas samodzielnego czytania książek. Dziecko słuchające audiobooków będzie zaznajomione z melodią języka, które słyszy. W przyszłości więc nie będzie miało problemu z wysławianiem się i wyraźnym wypowiadaniem słów.

Jednak to jeszcze nie wszystko, ponieważ audiobooki, tak samo, jak książki tradycyjne, świetnie wpływają na kształtowanie wrażliwości emocjonalnej dziecka. Dzięki nim dziecko jest w stanie zacząć odróżniać stany emocjonalne, czy też relacje społeczne. Można więc ze spokojem rzec, że bajka nagrana na płycie idealnie pobudza zarówno funkcje językowe, jak i muzyczne.

Podsumowanie

Dziecko więc jest w stanie nauczyć się bardzo wiele z bajek nagranych na płytach. Przede wszystkim, największą wartością dodaną, jest rozrywka, jaką dziecko otrzymuje podczas słuchania nagrań. W sposób łatwy i przyjemny przekazywane są mu treści bajek, które od pokoleń znane są ludziom. Dlatego właśnie warto jest inwestować w takie nagrania, które zawierają tradycyjne bajki oraz słuchowiska znane od lat.