Zasady zdrowego odżywiania

Coraz więcej osób chce zmienić swoje nawyki żywieniowe, jednak często nie wiedzą od czego zacząć. Często niepotrzebnie na samym początku oczekują od siebie za wiele albo nieumiejętnie rozpoczynają zmiany, przez co bardzo szybko się zniechęcają i nie mogą osiągnąć sukcesu. Skorzystaj z naszych porad i ciesz się zdrowiem oraz smakowitym jadłospisem każdego dnia!

Dieta zawierająca warzywa z całego świata

Po pierwsze – zacznij jeść dużo warzyw, to one powinny zdominować Twoją dietę. Zdrowe odżywianie jest oparte na przyjmowaniu do organizmu witamin i składników odżywczych, a te głównie zawierają się w warzywach. Jedząc warzywa, zredukujesz możliwość zachorowania na: raka, miażdżycę, cukrzycę, choroby serca, jednocześnie obniżysz ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Warzywa powinny znajdować się w niemal każdym posiłku, to one są kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Ile razy dziennie jeść?

Nie ma konkretnych zaleceń do ilości posiłków, jednak warto jeść regularnie. Przede wszystkim można dzięki temu uniknąć stanu wielkiego głodu, podczas którego ma się napady głodu i wyżera się wszystko co znajduje się w lodówce. W ten sposób w prosty sposób można przekroczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, a także dodatkowo nabawić się zaburzeń odżywiania. Dlatego często mówi się, że najbardziej optymalne jest zjedzenie 5 posiłków dziennie. Zrównoważy to poziom glukozy w organizmie i przyspieszy metabolizm. Ten sposób zapewni Ci energię na cały dzień i uchroni przed odczuwaniem ciągłego głodu. Jednak warto przede wszystkim wysłuchać własnego organizmu.

Zbilansuj dietę!

Postaraj się, aby Twoja dieta nie była monotonna. W jadłospisie powinno znaleźć się jak najwięcej zdrowych produktów ze wszystkich grup, mowa tutaj o produktach zbożowych, nabiale, warzywach i owocach, a także rybach, tłuszczach i jajach. Możesz je zestawiać w różnych kombinacjach, postaraj się każdego tygodnia skupić na innych produktach, tak aby twój organizm przyjmował jak najwięcej składników odżywczych.

zdrowa żywność

Unikaj mocno przetworzonych produktów w swojej diecie

Unikaj wysoko przetworzonych i sztucznych produktów. Chodzi tutaj o fast foody i gotowce ze sklepów. Zawierają one tonę konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaku i zapachu. Kolejną ich cechą charakterystyczną jest duża ilość cukrów i soli, a te w nadmiarze są zabójcze dla organizmu. W tego typu produktach składniki odżywcze i witaminy niemalże nie istnieją.  Jeżeli samodzielne przygotowanie zróżnicowanych posiłków wydaje Ci się trudne i brakuje Ci pomysłów na to, jak zaplanować jadłospis, wówczas dobrym pomysłem może okazać się dieta pudełkowa. Wybranie odpowiedniej diety, zgodnej z aktualnym planem utrzymania/utraty lub przybrania na wadze, oraz uwzględniającej wszystkie choroby i nietolerancje, pomoże w cieszeniu się zdrowiem i dobrym samopoczuciem każdego dnia! Jeśli chcesz spróbować diety pudełkowej we Wrocławiu, koniecznie zapoznaj się z ofertą Catering na Diecie.

Picie wody podstawą zdrowej diety

Niezwykle istotne jest regularne nawadnianie organizmu, najlepiej woda niegazowaną. Ciało człowieka składa się głównie z wody i to ona jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.

Powinno się pić minimum 2 litry wody dziennie, a jest to spowodowane tym, że codziennie tracimy jej około 2.5 litra, dlatego tak istotnym jest, by ją regularnie uzupełniać.

Woda jest również odpowiedzialna za transport wszelkich minerałów w naszym organizmie.

Unikaj soli i cukru, są one szkodliwe dla organizmu i to one stoją za większości przypadków otyłości i wielu innych chorób.

Nadmiar cukru powoduje odkładanie się tłuszczu w organizmie, a nadmiar soli magazynowanie się wody pod naszą skórą. W efekcie jesteśmy ociężali i czujemy się nieatrakcyjnie. Dużym sukcesem jest odstawienie słodkich napoi, które zawierają właśnie duże ilości cukru i konserwantów. Dla ciekawości mała puszka Coca Coli (300ml) zawiera ok. 7 łyżeczek cukru.  Z kolei świetnym zamiennikiem soli są najróżniejsze przyprawy oraz czosnek, cebula, szczypiorek i koperek.