Zasłony – ciekawy sposób dekoracji i zaciemniania wnętrza

Zasłony są szczególnie ważnym punktem podczas aranżacji wnętrza. Otwierają wiele możliwości dekoracyjnych, a przy tym są bardzo praktyczne zarówno latem, jak i zimą. Zasłony potrafią swym kolorem i tkaniną, z której są wykonane nadać pomieszczeniu określony wymyślny charakter.

Wszechstronność zasłon okiennych

Zasłony okienne wybierane są od zawsze, nic dziwnego, gdy oferują tyle korzyści. Z punktu widzenia estetycznego umiejętnie transformują pokój, nic tak nie poprawia wyglądu pomieszczenia, jak dobrze dobrane zasłony. Zasłony są również bardzo funkcjonalne, latem zaciemniają mieszkanie, dzięki nim dociera mniej promieni słonecznych do wnętrza, a to skutkuje mniejszą temperaturą, zimą zaś ciężkie i grube zasłony chronią przed zimnym powietrzem, w szczególności ratują sytuacje w przypadku mieszkania z nieszczelnymi oknami.

Zasłony mają niesamowitą moc, potrafią nadać styl i ocieplić każde miejsce. Zdecydowanie pomagają stworzyć ognisko domowe. Mieszkanie bez zasłon sprawia wrażenie zimnego i surowego miejsca, przypomina biura i urzędy. Wartość tych prostych dekoracji jest nieoceniona.

zasłony w oknie

 

 

Wybór tkaniny na zasłony

Na rynku mamy dostęp do przeróżnych tkanin, a każda nadać się może do innego pomieszczenia. Zasłony ze szlachetnych tkanin nadadzą się do salonu, jest to również odpowiednie miejsce na zasłony bogato zdobione. Zasłony w salonie powinny być zdecydowanie luksusowe, imponujące, ale z klasą. Nie wolno zapominać o zharmonizowaniu zasłon z aranżacją wnętrza i kolorystyką pokoju. Styl powinien być spójny, inaczej nawet najkosztowniejsze zasłony nie będą wyglądać dobrze.

Dużą uwagę warto przyłożyć do wyboru zasłon sypialnianych. Sypialnia jest miejsce odpoczynku, dlatego należy wybrać zasłony szczególnie dobrze zaciemniające, aby podczas dnia wolnego żaden promień słoneczny nie obudził nas, wcześniej niż byśmy sobie tego życzyli. Badania dowiodły, że człowiek najlepiej się regeneruje, śpiąc w naprawdę ciemnym pokoju, Włosi i Francuzi już dawno o tym wiedzą i używają okiennic.

Istotne jest, aby zasłony dobierać do dekoracji danego pokoju. Odpowiedzi sobie na pytanie, czy mają być one wpasowującym się akcentem? Wówczas kolor może być podobny do koloru mebli czy ścian. Czy też chcemy, aby to one rzucały się w oczy i grały pierwsze skrzypce? Jeśli tak to mogą stanowić punkt kontrastowy w ogólnej kolorystyce pomieszczenia. Należy się zastanowić nad główną funkcją zasłon. Zasłony dobrze zaciemniające wnętrze powinny być wykonane z określonego materiału. Tkanina powinna być utkana gęsto, tak aby przepuszczać niewielką ilość światła. Najlepiej sprawdzą się tkaniny grube z powłoką odbijającą światło.

Przed zakupem zasłon, warto zwrócić uwagę na wymagania techniczne okna. Trzeba znać potrzebne wymiary takie jak szerokość i wysokość liczona od podłogi do karnisza. Poza tym wszystkim istotne jest zdawanie sobie sprawy, jakim mechanizmem zawieszenia dysponujemy.