Zastosowanie rzepów w szyciu odzieży i ozdób

Rzep to przede wszystkim nazwa owocu łopianu, rośliny rosnącej na rodzimych polach i łąkach, która potrafi niezwykle skutecznie przyczepić się do włosów, ubrań czy sierści zwierzęcia, za pomocą malutkich haczyków.

Komu zdarzyło się zetknąć z rosnącym łopianem, doskonale wie jak żmudną i czasochłonną czynnością potrafi być pozbycie się rzepu. Inspirując się właściwościami tej niezwykłej rośliny, w latach pięćdziesiątych Francuz George de Mestrala opatentował i zaczął stosować w przemyśle tekstylnym tkaninę, którą nazwał Velcro. W Polsce przyjęła się właśnie pod nazwą rzepu i znajduje swoje wszechstronne zastosowanie w formie taśm, w krawiectwie oraz rękodzielnictwie.

Alternatywa dla guzików i zamków

Wykorzystanie taśm rzepowych może się okazać dobrym pomysłem przy szyciu odzieży dziecięcej. Ten wynalazek wspiera samodzielne ubieranie się dziecka, które jeszcze nie opanowało dość trudnego zapinania guzików albo zamku. Rzep jest również wygodny i łatwy w zapinaniu oraz rozpinaniu dziecięcych butów. W przypadku odzieży dla dorosłych, często jest wykorzystywany przy szyciu odzieży turystycznej. Zapewniają szybkie i wygodne zapinanie albo odpinanie rękawów od kurtek, kieszeni, części spodni.

Rzepy również są używane przy regulacji szerokości ubrania, nakrycia głowy a nawet przy produkcji plecaków, śpiworów, łóżek turystycznych. Wówczas pełnią także funkcję ściągacza. Jedynym minusem jest potrzeba pilnowania, aby rzep w trakcie użytkowania pozostawał czysty. Przyklejające się różne strzępki materiałów osłabiają działanie rzepa, a w ostateczności pozbawiają przyczepności.

Tworzenie oryginalnych dekoracji

Rzepy są niezwykle popularne w rękodzielnictwie, stosowane w tworzeniu wszelkich elementów zdobniczych. Przeżywają swój renesans w modnym decoupage, poprzez przyczepianie różnych skrawków materiału do obiektu, tworząc niezwykły efekt wypukłości. W scrapbookingu używa się rzepów do mocowania pamiątkowych zdjęć, przedmiotów przywiezionych z wakacji, pocztówek, wycinków z gazet, wszelkich elementów papierniczych, które składają się na artystyczną koncepcję tworzonego albumu. W tworzeniu kartek okolicznościowych pozwalają uzyskać efekt 3D.

Rzepy w kreatywny sposób łączą różne formy oraz faktury na płaskiej powierzchni papieru, tworząc kolaż. Podobnie sprawdzą się w przypadku samodzielnego tworzenia książek edukacyjnych oraz tablic manipulacyjnych dla dzieci. Rzep można przykleić za pomocą odpowiedniego kleju praktycznie do każdej powierzchni: kartonu, filcu, plastiku, drewna. Daje nieskończone możliwości połączenia dwóch różnych materiałów, pozwalając na uzyskanie niezwykle kreatywnych rozwiązań.

Rzepy pasmanteryjne można wykorzystać praktycznie wszędzie. W przypadku dekoracji wnętrz, przyda się przy samodzielnym tworzeniu ozdób świątecznego stołu, wiązanki kwiatów, świeczników.

Gdzie kupować rzepy?

W zależności od indywidualnych potrzeb oraz preferencji, najłatwiej i najszybciej można dokonać zakupu rzepu w sklepach internetowych, które oferują różnego koloru oraz szerokości taśmy rzepowe. Zaletą zakupów online jest możliwość zamówienia sporej ilości potrzebnego elementu pasmanteryjnego, który zostaje przesłany w jednym kawałku. Dzięki temu zyskuje się różnej długości materiał, w zależności od planowanej koncepcji. Dostępne na rynku są również taśmy rzepowe z klejem samoprzylepnym.

W tradycyjnym sklepie stacjonarnym uzyskanie takiej dowolności może stanowić trudność. Dostępne na miejscu produkty występują w zdecydowanie mniejszej ilości i różnorodności. W internetowych pasmanteriach częściej można skorzystać z atrakcyjnej promocji w postaci darmowego transportu. Wówczas robienie zakupów staje się zdecydowaną przyjemnością, o każdej porze i bez potrzeby wychodzenia z domu.

Przed dokonaniem zamówienia należy zapoznać się z regulaminem zakupów. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości lub doprecyzować szczegóły zamówienia, warto skontaktować się z wybranym sklepem internetowym.