Zdrowy sen w higienicznych warunkach – 3 wskazówki

Zdrowy sen w higienicznych warunkach jest podstawą dobrego funkcjonowania w ciągu dnia. Aby sen taki był, muszą być spełnione określone warunki. Przede wszystkim trzeba zapewnić organizmowi odpowiednią jego ilość. Dorosły człowiek powinien przesypiać od 7 do 8 godzin, niektórzy muszą spać 9, ale są i tacy, którym wystarczy już 5 godzin snu.

Najważniejsze jest, aby człowiek czuł się w ciągu dnia wypoczęty, a organizm miał czas zregenerować się w nocy. Skutkiem permanentnego niewysypiania się jest rozdrażnienie, gorsza koncentracja uwagi, pamięć, dlatego należy koniecznie zadbać o właściwy wypoczynek w ciągu nocy. Aby sen był zdrowy, musi być regenerujący, głęboki i trwać nieprzerwanie określoną ilość czasu. Niezbędne jest zadbanie o odpowiedni materac, pościel i poduszkę.

Wygodny materac warunkiem dobrego snu

Materac dopasowany do wagi i potrzeb indywidualnych każdego organizmu zapewni zdrowy sen. Nie ma materaca dla każdego. Każdy powinien dopasować go do indywidualnych potrzeb. Najlepszy materac powinien być wykonany z przewiewnych materiałów, uniemożliwiających rozwój grzybów i pleśni oraz roztoczy. Powinien zapewniać odpływ ciepła i wilgoci z ciała. Na rynku można kupić różne ich rodzaje, na przykład: lateksowe, piankowe, kieszonkowe, bonelowe, kokosowe. Materac lateksowy uważany jest za najlepszy.

Materac lateksowy

Dopasowuje się on do sylwetki i daje najlepsze podparcie w każdym punkcie i przy każdej pozycji, co jest szczególnie korzystne dla kręgosłupa, ponieważ mięśnie rozluźniają się i przywracają naturalny jego kształt. W związku z tym polecany jest osobom, odczuwającym bóle kręgosłupa. Materac lateksowy jest łatwy w utrzymaniu czystości, dlatego polecany jest alergikom. Na rynku są materace o różnej twardości i wybierając należy dopasować go do swojego ciężaru ciała. Jego wkład wykonano z trwałej mieszanki lateksu naturalnego pozyskanego z żywicy drzewa kauczukowego oraz syntetycznego. Porowata struktura materaca służy doskonałej cyrkulacji powietrza, a dzięki temu skóra w czasie snu oddycha, a ciało się nie poci.

Materac piankowy i kokosowy

Materac piankowy dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, sprawiając, że sen jest zdrowszy z powodu mniejszego nacisku w jego trakcie na naczynia krwionośne i mięśnie. Materac kieszonkowy zbudowany jest ze sprężyn i materiału zewnętrznego, który pokrywa sprężyny. Są nimi lateks lub pianka poliuretanowa. Sprężyny umieszczone są w kieszonkach z materiału. Używany do ich produkcji kokos bądź trawa morska mają za zadanie utwardzić materac. Ze względu na swoją elastyczność dopasowują się do kształtu ciała.

Materac bonelowy zbudowany jest z drutu tworzącego siatkę, pokrytą pianką poliuretanową, wkładką tapicerską, albo włóknem z kokosa. Nieco gorzej dopasowuje się do kształtu ciała. Natomiast kokosowy zapewnia lepszą cyrkulację powietrza. Jest wypełniony lateksem, pianką lub wypełnieniem ze sprężyn, pokrytym płytą z włókna kokosowego.

O każdy materac należy dbać, odświeżając go poprzez odkurzanie, wietrzenie, odwracanie co jakiś czas na drugą stronę. Idealnym rozwiązaniem są pokrowce, które można prać, zapewniając w ten sposób optymalne warunki higieniczne dla snu.

materac lateksowy

Pościel warunkiem zdrowego snu

Pościel zapewniająca zdrowy i optymalny pod względem wypoczynku sen to przede wszystkim ta, wykonana z naturalnych materiałów, czyli: lnu, bawełny, jedwabiu, satyny, bambusa. Ma ona tę przewagę nad pościelą ze sztucznych tworzyw, że przepuszcza powietrze, zapewniając idealną termoregulację podczas wypoczynku oraz nieprzerwany sen w ciągu całej nocy.

Kluczowa kwestią w temacie zdrowego snu jest zapewnienie higienicznych warunków w jego trakcie. Zmiana pościeli przynamniej raz na dwa tygodnie jest koniecznością, a prześcieradła nawet raz na tydzień. W niej gromadzi się martwy naskórek, pot jak również bakterie i roztocza, o czym szczególnie powinni pamiętać alergicy. Nie zmieniając pościeli w odpowiednim terminie, narażamy się na różne choroby, bądź
reakcje alergiczne.

Poduszka z odpowiednim wypełnieniem warunkiem dobrego snu

Poduszka powinna być indywidualnym wyborem. Rynek oferuje różne ich wypełnienia: puchowe, z pierza, tworzyw sztucznych, wełny lub łuski gryki. Alergicy zdecydują się zapewne na zakup poduszki z tworzywa sztucznego. Zwolennicy naturalnych materiałów wybiorą puch, pierze, wełnę lub łuskę gryki. W sprzedaży możemy również spotkać takie o właściwościach leczniczych, które dopasowują się do kształtu ciała, łagodząc bóle związane z częścią szyjną kręgosłupa. Poduszki co jakiś czas możemy prać.

Wybierając materac, pościel, poduszkę warto zadbać o to, by zapewniały optymalny i higieniczny wypoczynek w trakcie snu.